
Notowania surowców. Wartość złota na przestrzeni lat
Wzrost wartości złota
Złoto należy do najbardziej stabilnych instrumentów finansowych, choć również jego cena siłą rzeczy musi się wahać na przestrzeni lat. Aby zaobserwować ten proces, warto prześledzić jego ceny od roku 2005. Przyjmijmy, że zakupiliśmy wówczas złoto o wartości 30 tysięcy złotych. W roku 2005 była to spora suma, pozwalająca choćby na kupienie całkiem przyzwoitego samochodu osobowego. Można więc mówić o dość poważnej inwestycji.
1 uncja vs 30 tysięcy
Kurs z 2005 roku pozwalał na kupienie za 30 tysięcy złotych mniej więcej 21 uncji złota. Przyjmijmy, że zakupiliśmy wówczas 21 złotych monet o takiej wadze. Wyobraźmy sobie też, że w tym samym momencie inna osoba odłożyła taką samą kwotę "pod poduszkę", nie inwestując jej w żaden sposób. Po upływie dekady, odłożone 30 tysięcy siłą rzeczy nie przyniosło żadnego zysku. Tymczasem pieniądze ulokowane w złocie znacznie zwiększyły swoją wartość. Po upływie takiego czasu można było je sprzedać za około 95 tysięcy. Przykład ten doskonale pokazuje, jak dzięki rosnącej wartości złota taka inwestycja może być opłacalna.
Zamiast lokaty – złoto inwestycyjne
Złoto ma tę zaletę, że jest jednym z najbezpieczniejszych środków do lokowania pieniędzy na świecie. Takiej stabilności nie może zaoferować właściwie żadna waluta – nawet dolar, który w ciągu ostatniego wieku stracił na wartości kilkunastokrotnie. Podobny proces jest zresztą widoczny w Polsce. Stale postępująca inflacja prowadzi do spadku wartości pieniądza.
W efekcie coś, co dekadę temu kosztowało u nas 1000 złotych, dziś kosztuje już około 1280. Inflacja jest cechą typową wszystkich rynków na świecie i nie da się jej uniknąć. Trzeba jednak mieć świadomość jej istnienia zanim podejmie się decyzję o ulokowaniu pieniędzy w konkretny sposób. Nie oznacza to zatem, że inwestycje w złocie są opłacalne jedynie w dłuższej perspektywie – nawet w ciągu kilku lat można odnieść dzięki temu zyski.
Wartość złota na przestrzeni lat
Wartość złota rośnie właściwie nieustannie. Statystki pokazują, że jego wartość w ciągu 40 lat wzrasta o około 9%. Jest to zatem jeden z najlepszych sposobów na ulokowanie swoich oszczędności do wykorzystania w późniejszym czasie. Złoto jest ponadto niezależne od wielu mechanizmów rynkowych, co zapewnia nam znaczne bezpieczeństwo przy inwestowaniu.
VZłom złota i srebra jest cenionym surowcem, którego wartość finansowa oraz ekologiczne korzyści związane z recyklingiem przyciągają wiele osób myślących o jego sprzedaży. Szczególnie w Polsce, gdzie rynek metali szlachetnych intensywnie się rozwija, warto wiedzieć...
VInwestowanie w fizyczne złoto i srebro stało się popularnym sposobem ochrony kapitału, zwłaszcza w obliczu globalnych zawirowań gospodarczych. Metale szlachetne, takie jak złoto i srebro, od wieków stanowią symbol bogactwa i stabilności. Jednak posiadanie fizycznych form tych metali...
Dywidendy ze złota? Czy istnieją sposoby na pasywny dochód z inwestycji w metale szlachetne?
VMyśląc o inwestycjach, wielu z nas wyobraża sobie świat pełen skomplikowanych wykresów giełdowych, ciągłego śledzenia notowań i podejmowania ryzyka, by odnotować zysk. Jednak dla osób ceniących stabilność oraz długofalowe planowanie finansowe, rozwiązaniem może być...