9 lutego 2017 Udostępnij

Złote sztabki czy monety - oto jest pytanie

Złoto w sztabkach

Akredytacja LBMA jest dziś znakiem rozpoznawczym aż 60 mennic, kolejne 50 to z kolei podmioty zrzeszone w giełdach towarowych i organizacjach krajowych. Osoby zainteresowane złotem w sztabkach mogą więc mówić o sporym wyborze.

Inwestycje w złote sztabki – zalety i wady

Ogromny wybór sprawia, że możemy koncentrować się jedynie na tych wyrobach, które są oferowane przez najbardziej znane mennice.

Zalety

Mówiąc o zaletach złotych sztabek w pierwszej kolejności warto wspomnieć o ich dużej płynności, nie bez znaczenia jest jednak i to, że ich ceny są niższe, niż ma to miejsce w przypadku monet. Nawet w przypadku potrzeby odsprzedaży sztabki dilerowi możemy mieć pewność, że nasza strata nie będzie wiele niższa niż miałoby to miejsce w odniesieniu do monet bulionowych, sztabki zwykle są sprzedawane bowiem w ilości znacznie większej niż monety.

Wady

Oczywiście, sztabki nie są wolne także od niedociągnięć, najbardziej problematyczna jest zaś kwestia ich zabezpieczenia. Możemy kupować je zarówno w czystej formie, jak i w tak zwanym bezpiecznym opakowaniu wyposażonym w certyfikat. Podrabianie złota wcale nie jest zadaniem skomplikowanym zwłaszcza, że można w tym celu wykorzystywać choćby wolfram o identycznej wadze. Jeśli jednak kupujemy sztabki u szanowanego dilera, ryzyko możemy ograniczyć do minimum.

Wiarygodność sztabki złota

Niestety, bardzo często to nie zakup staje się problemem. Znacznie bardziej skomplikowana jest sprzedaż sztabki w późniejszym terminie. Uzyskanie za nią wyższej ceny wymaga odsprzedaży jej osobie trzeciej, a ta nie zawsze dysponuje sprzętem sprawdzającym wiarygodność. Motywacja do podrabiania sztabek rośnie wraz ze wzrostem samych cen złota, a więc właśnie wtedy, gdy i nam zależy na jego upłynnieniu. Jeśli doda się do tego brak wiedzy na temat sztabek wolframowych, problem stanie się trudny do bagatelizowania.

Certyfikat to podstawa

Wielu inwestorów uważa, że najlepszym sposobem na potwierdzenie autentyczności sztabki jest opakowanie próżniowe i certyfikat. Niestety, podróbki opakowań ozdobnych i certyfikatów, również nie są zjawiskiem rzadkim.

monety

CombiBary, czyli złoto w kawałkach czekolady

Mennice starają się radzić sobie z oszustami na wiele sposobów, a jednym z nich są CombiBary. Produkt jest ciekawy między innymi dlatego, że jednorazowo możemy nabyć przynajmniej 50 gramów złota. Co więcej, minimalna grubość utrudnia sfałszowanie, a niekwestionowanym atutem sztabek jest również ich podzielność.

Złote monety inwestycyjne

Na rynku nie brakuje monet, a najmniejsze mają zaledwie 1/10 oz. Największe imponują swoją wagą, która może wynieść nawet kilogram, choć największą popularnością cieszą się monety jednouncjowe. Mniejsze są znacznie droższe niż cena złota, w pewnym momencie więc ich zakup przestaje być opłacalny. Nie można też zapominać o tym, że w momencie, w którym waga monety przekracza jedną uncję, pojawia się problem z jej płynnością. Moneta o wadze jednego kilograma oznacza wydatek sięgający nawet 150 tysięcy, a mało kto może pozwolić sobie na dysponowanie taką kwotą. Moneta taka sprawdza się jako pomysł na lokatę kapitału, gdy jednak nagle będziemy potrzebować gotówki może się okazać, że niewiele sposób może pozwolić sobie na kupno. Za monetami jednouncjowymi przemawia też łatwość, z jaką można potwierdzić ich autentyczność. Bardzo często okazuje się, że wystarcza w tym celu test rezonansowy.

Które monety wybrać?

Wiedza o tym, ile powinna ważyć moneta, nie musi być wcale wystarczająca, nadal mamy bowiem do czynienia z dużym wyborem i musimy znaleźć odpowiadające nam rozwiązanie. Monety liczy się dziś już nie w dziesiątkach, ale w setkach. Najlepiej stawiać na te, które cieszą się popularnością na całym świecie. Do grupy tej zaliczają się między innymi Liście Klonowe z kanady, pochodzące z Australii Kangury i Koala, amerykańskie Orły i Filharmoniki wiedeńskie.

Oczywiście, w obiegu nie brakuje także innych monet. Tu warto wspomnieć nie tylko o modnych angielskich suwerenach, ale i o polskim Bieliku. Ponieważ jednak nie są one aż tak dobrze znane, niekiedy może okazać się, że ich odsprzedaż stanowi pewien problem.

Redakcja Menni.pl