4 kwietnia 2017 Udostępnij

Jak wygląda wycena wartości srebra?

Metale szlachetne – ocena wartości

Złoto oraz wszystkie inne metale szlachetne muszą być dokładnie wyceniane. Przy ocenie wartości stosuje się kilka podstawowych kryteriów. O ile wiedza na temat wyceny złota jest dość popularna, o tyle stosunkowo niewielu ludzi wie, jak wygląda to w przypadku srebra. Również tutaj należy kierować się różnymi czynnikami. Dość nieoczekiwanym z nich jest dostępność tego metalu na rynku.

Podaż danego metalu na rynku zawsze musi być czynnikiem w znacznym stopniu wpływającym na jego cenę. Kolejnym ważnym czynnikiem jest forma, w jakiej srebro jest dostępne na rynku. Metal ten może być w końcu wykorzystywany na wiele sposobów. Produkuje się z niego monety kolekcjonerskie i sztabki. Stosuje się także w produkcji biżuterii, nie mówiąc o wielu różnych zastosowaniach we współczesnym przemyśle. Srebro posiada specyficzne właściwości, dzięki czemu jest niezastąpione w różnych branżach. Jest między innymi świetnym przewodnikiem prądu. Dodatkowo odznacza się większą twardością niż złoto.

Srebro - cena 

Minęły już czasy, kiedy srebro było w naszej świadomości zaliczane do drogich metali równoznacznych z bogactwem i luksusem. Wystarczy zresztą spojrzeć na to, jak tania jest srebrna biżuteria w porównaniu do tej wykonanej ze złota. Wciąż jednak nie można powiedzieć, że ceny srebra na rynku są niskie. Różne produkty srebrne mogą mieć dodatkowo różne ceny, bowiem koszt jest tu uzależniony od szeregu czynników.

Srebro - wartość

Złoto nie jest jedynym metalem, który był wykorzystywany jako środek płatniczy. Również srebro przez długi czas pełniło tę funkcję – znane są przypadki używania go w taki sposób już w starożytności. Dziś wielu ludzi zapomniało o srebrze, ale nadal sprawdza się ono w tej roli. Faktem jest, że aktualnie jest ono nieporównywalnie tańsze od złota, czego główną przyczyną jest po prostu większa dostępność na rynku.

Producent srebra

Wiele wskazuje jednak na to, że taki stan rzeczy nie utrzyma się wcale długo. Przede wszystkim srebro ma znacznie więcej zastosowań we współczesnym przemyśle, przez co z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na nie. Dodatkowo światowe zasoby srebra zużywają się o wiele szybciej, niż złota. Dziś nie możemy jeszcze określić, czy kiedykolwiek srebro prześcignie złoto, czy choćby dorówna swojemu "kuzynowi".

Nie jest to jednak nieprawdopodobne. Wielu inwestorów zajmujących się metalami szlachetnymi już teraz zaczyna skupiać coraz większą uwagę na srebrze, traktując je jako bardzo przyszłościową inwestycję. Jeśli takie przewidywania okażą się słuszne, to prawdopodobnie teraz mamy doskonały moment na kupowanie srebra. Jego ceny nadal są stosunkowo niskie, zatem inwestowanie nie powinno w tym przypadku sprawić nikomu kłopotu.

Za słusznością tezy o umacnianiu się wartości srebra stanowi prosty fakt. Złoto jest metalem, który pozostaje cały czas w obiegu. Jeśli wykonuje się z niego sztabki czy biżuterię, to potem można bez problemu je przetopić i sprzedać ponownie. Ze srebrem sprawa nie jest taka prosta. O w przypadku srebra inwestycyjnego nadal wygląda to podobnie, o tyle stale rośnie zapotrzebowanie na ten kruszec w przemyśle. Przy zastosowaniach przemysłowych taki "recykling" w wielu przypadkach nie jest możliwy. Odzyskiwanie zużytego srebra nie jest zbyt efektywne, rynki stawiają zatem na kopalnie. Tymczasem wydobycie już teraz jest niższe niż światowe zapotrzebowanie, a tendencja ta będzie jeszcze wzrastała.

Srebro – wydobycie

Dziś nie da się jednoznacznie przewidzieć, jak będą wyglądały ceny srebra za kilka czy kilkanaście lat. Jest bardzo prawdopodobne, że będą one wyższe – nie wiadomo jednak, czy różnica będzie na tyle duża aby uczynić z tego rzeczywiście opłacalną inwestycję. Pewne jest jedynie to, że obecne zapotrzebowanie na ten kruszec nie zmaleje. Przeciwnie, można spodziewać się tu stałego wzrostu. To, jak sytuacja ukształtuje się w przyszłości jest uzależnione od wielu odmiennych czynników.

Redakcja Menni.pl