13 lutego 2017 Udostępnij

Poznajcie rzadkie monety z serii Morgan Silver Dollars

Amerykańskie monety

Morgan Silver Dollars to sławna seria amerykańskich monet z czasów Dzikiego Zachodu. Były bite w latach od 1878 do 1904 roku oraz w roku 1921. Wiele z tych monet znajdowało się w skarbcach na terenie całej Ameryki do 1960 roku. Cała seria składa się na różnorodne monety, także egzemplarze unikatowe, które mogą być ciekawym nabytkiem dla zapalonych kolekcjonerów, ale także dla początkujących zbieraczy.

Morgan Silver Dollars 1884-S

Seria 1884-S składa się z ponad 3 milionów egzemplarzy. Monety obiegowe nie są zbyt rzadkie, a wśród tych najczęściej występujących znaleźć można takie o gradingu XF i AU. O wiele bardziej pożądanymi okazami są monety spoza obiegu – ich wartość jest niezwykle wysoka, więc cena za jedną sztukę może być naprawdę spektakularna, szczególnie w przypadku monet o stanie zachowania MS-60 lub więcej. Egzemplarze tej serii spoza obiegu w stanie idealnym to prawdziwe unikaty.  

Morgan Silver Dollars 1889-CC

Monety Morgan Silver Dollars były bite m.in. przez Mennicę w Carson City. Powstała ich tam dość spora ilość, jednak zaledwie część dostała się do obiegu. Wśród serii wybijanych w tej mennicy znaleźć można niezwykle rzadkie okazy serii 1889-CC, których powstało tylko nieco ponad 300 tysięcy egzemplarzy. Monety tej serii, nawet zniszczone z ewidentnymi śladami użycia, mają dużą wartość i wzbudzają zainteresowanie u każdego kolekcjonera.

Morgan Silver Dollars 1893-S

Monety serii 1893-S to prawdziwe rarytasy dla numizmatyków, zwłaszcza dlatego, że wybito ich bardzo niewiele – tylko około 100 tysięcy egzemplarzy. Niemal każdy kolekcjoner właśnie tę serię wymieni, jeśli zapytamy go o najrzadsze monety Morgan Silver Dollars. Znalezienie nieobiegowych monet tej serii to już prawdziwe wyzwanie – specjaliści uważają, że zachowało się ich tylko kilkadziesiąt. Oczywiście z okresu lat 90. XIX wieku pochodzi także wiele innych, unikatowych  – spowodowane jest to tym, że wówczas nie wybijano ich zbyt wiele ze względu na mały popyt i nie trafiały one do obiegu. Natomiast te, które dostawały się do obiegu, przede wszystkim pochodziły z Mennicy w San Francisco, a monety z serii 1893-S były powszechnie używanym środkiem rozliczeniowym, np. w stanie Kalifornia.  

dolary

Morgan Silver Dollars 1895

Według niektórych źródeł wybito około 12 tysięcy monet z rocznika 1895. Rzekomo miały trafić do obiegu, jednak takich obiegowych  nigdy nie znaleziono. Istnieją tylko lustrzanki Proof, które wybito w ilości 880 egzemplarzy. Zainteresowanie tymi monetami jest spore, nawet mimo tego, że w odniesieniu do całej serii ich emisja nie należy do wysokich. Większość sztuk jest jednak mocno podniszczona, a natrafienie na monety 1895 Proof z idealnym stanem zachowania jest niemal niemożliwe.

Morgan Silver Dollars 1901

Ale nie tylko monety z serii 1895 Proof są rzadkością – unikatami są także monety z rocznika 1901, wybite w Filadelfii w ilości ponad 6,5 miliona sztuk. Duża część tej emisji dostała się do obiegu, natomiast natrafienie na egzemplarze spoza obiegu to zadanie niezwykle trudne. Istnieje prawdopodobieństwo, że gdzieś na przestrzeni lat zostały przetopione i żadnemu kolekcjonerowi nie udało się zachować choćby jednej sztuki.   

Morgan Silver Dollars 1903-O

Do interesujących serii Morgan Silver Dollars zaliczyć można także 1903-O. Niegdyś uważane były za egzemplarze bardzo rzadkie i wartościowe – aż do czasu, kiedy odkryto ich duże ilości w skarbcach w latach 60. XX wieku. Okazało się, że wybito ich około 4,5 miliona egzemplarzy. Sztuki obiegowe to prawdziwe białe kruki.

Inne rzadkie roczniki Morgan Silver Dollars

Niemal wszystkie okazy wybite w Mennicy w Carson City to monety pożądane przez kolekcjonerów. 1893-CC, 1894, 1895-S czy 1896-S to serie unikatowe i praktycznie niedostępne w stanie nieobiegowym gem. Niektóre monety natomiast będzie o wiele trudnej uzyskać w stanie obiegowym, wszystko bowiem zależy od historii danej serii.

Wśród kolekcjonerów niezmiennie panuje także zainteresowanie takimi seriami jak: 879-CC Capped Die ze znakiem menniczym, 1888-O Double Die Obvers czy 1900-O/CC ze znakiem menniczym CC.

Redakcja Menni.pl