27 września 2021 Udostępnij

Co to jest wskaźnik złota do srebra i jak go używać?

Aby odnieść sukces w handlu metalami szlachetnymi, trzeba znać wszystkie tajniki rynku. Srebro jest często pomijanym narzędziem w tym względzie. Zwłaszcza jeśli chodzi o stosunek złota do srebra, może to być potężne narzędzie.

Spis treści

 • Złoto i srebro to metale o kluczowym znaczeniu
 • Jak działa stosunek złota do srebra?
 • Który metal kupić w jakim czasie?
 • Analiza punktów zwrotnych dla wskaźnika złota i srebra

Złoto i srebro to metale o kluczowym znaczeniu

Jeśli chodzi o handel metalami szlachetnymi, istnieją różne opcje do zbadania. Większość traderów trzyma się złota, ponieważ jest to najdroższy metal. Ma ono również solidną reputację magazynu wartości i może nawet odnotować wzrost ceny w czasie. Srebro, z drugiej strony, jest uważane za bardziej dostępny metal do handlu i równie dobrze nadaje się do przechowywania wartości.

Nie jest dziwne, że traderzy stworzyli własną "metrykę", aby śledzić oba rynki. Znany jako stosunek złota do srebra, obrazuje on równowagę pomiędzy tymi dwoma metalami szlachetnymi. Często potrzeba kilkudziesięciu uncji srebra, aby osiągnąć wartość jednej uncji złota. W zależności od tego, jak będzie się kształtował ten stosunek, rozsądnym rozwiązaniem może być kupno jednego z tych metali lub żadnego.

Jak działa relacja złota do srebra?

Wiedza o istnieniu stosunku złota do srebra jest tylko jednym z aspektów równania. Zorientowanie się, jak to działa i jak można to wykorzystać na swoją korzyść, to zupełnie inna gra w piłkę. Na stosunek złota do srebra wpływa wiele czynników, w tym trudności gospodarcze i niepewność polityczna.

Istnieją cztery różne scenariusze, które należy rozważyć:

 • Złoto rośnie szybciej niż srebro: stosunek wzrasta
 • Srebro spada szybciej niż złoto: stosunek wzrasta
 • Złoto spada szybciej niż srebro: stosunek spada
 • Srebro wzrasta szybciej niż złoto: stosunek spada

Biorąc pod uwagę wyniki rynkowe obu metali szlachetnych, ta metryka zawsze będzie faworyzować złoto. Jednakże, czasy "szczytu" mogą być jeszcze przez jakiś czas za nami. W szczytowym momencie stosunek złota do srebra wynosił 121, podczas gdy cena srebra wciąż spadała.

Który metal kupić w jakim czasie?

Teraz, gdy wiemy już jak działa stosunek złota do srebra, nadszedł czas, by włączyć go do zachowań handlowych. Tutaj, w Vaultoro, możliwe jest handlowanie obydwoma metalami, więc warto wykorzystać tę metrykę.

Dwa z czterech zarysowanych powyżej scenariuszy dają inwestorom wystarczający powód, by kupować złoto.

 • Stosunek jest w trendzie wzrostowym, a oba metale zyskują na wartości: KUP ZŁOTO
 • Stosunek jest w trendzie spadkowym, a oba metale zyskują na wartości: KUP SREBRO

Mogą jednak istnieć powody, by sprzedać zarówno złoto, jak i srebro, w zależności od panujących na rynku okoliczności.

 • Wskaźnik jest w trendzie wzrostowym, ale oba metale tracą na wartości: SPRZEDAJ SREBRO
 • Wskaźnik jest w trendzie spadkowym i oba metale tracą na wartości: SPRZEDAJ ZŁOTO

Powyższe wskaźniki mogą pomóc traderom w podejmowaniu świadomych decyzji. Jak to często bywa, te proste wskazówki mogą nie sprawdzać się w 100% przypadków. Każdy rynek finansowy może odwrócić się w mgnieniu oka. Stosunek złota do srebra jest jedynie wskaźnikiem w większym zestawie narzędzi.

złoto

Analizowanie punktów zwrotnych wskaźnika złota i srebra

Handel na każdym rynku często opiera się na wykorzystaniu metryki i rozpoznawaniu wzorców lub trendów. Taki ruch pojawi się od czasu do czasu i może sygnalizować punkt zwrotny dla stosunku złota do srebra.

Najłatwiej jest zauważyć potencjalny punkt zwrotny, kiedy wskaźnik osiąga wysoką lub niską wartość. Znalezienie tych punktów zwrotnych wymaga dokładnej analizy wykresu. Historyczne maksimum lub minimum może się zmaterializować w dowolnym momencie, ale często dzieli je wiele lat.

Aby przeanalizować wykres, traderzy muszą powiększyć go do wyników miesięcznych, a nie dziennych czy tygodniowych. Istotne jest, aby mieć jak najwięcej danych do analizy. Ponownie, wskaźnik jest jedynie metryką, którą można umieścić na wykresie cenowym. Cała ciężka praca leży wyłącznie po stronie inwestora.

Możliwe jest wykorzystanie tych punktów zwrotnych na swoją korzyść. Nie jest łatwo zdecydować się na krótką lub długą pozycję na srebrze lub złocie. Poprzez przeprowadzenie niezbędnych badań, każdy trader może podjąć świadomą decyzję w tej kwestii.

Redakcja Menni.pl