10 lutego 2017 Udostępnij

Przemyślana inwestycja w monety

Monety bulionowe vs monety kolekcjonerskie

Inwestowanie w monety może być dobrym pomysłem, ale trzeba poświęcić nieco czasu na zdobycie przynajmniej podstawowej wiedzy związanej z numizmatyką. Jednym z najważniejszych pytań jest to, czym różnią się bulionowe od kolekcjonerskich. Jak sama nazwa wskazuje, kolekcjonerskie mają wartość ze względu na swoje walory kolekcjonerskie – wiek, rzadkość występowania czy inne tego typu cechy. Bulionowe mogą nie mieć zbyt dużej wartości kolekcjonerskiej, ale zawierają jednocześnie stosowną ilość kruszcu, która stanowi o ich cenie.

Bicie monet przez NBP

Kolekcjonerskie to nie tylko te, która liczą sobie wiele wieków i stanowią ważny zabytek. Takie monety są stale bite przez NBP i wydawane w specjalnych seriach. Co ważne, mają one także realną wartość i stanowią realny środek płatniczy, uznawany w całym kraju. Złote odpowiadają zwykle nominałom 100 i 200 zł, podczas gdy srebrne – 10 i 20 zł. Dostępne są również Nordic Gold o nominale 2 zł.

Inwestycja w monety, czy jedynie ich kolekcja?

Serie monet kolekcjonerskich, posiadających dość niestandardowe nominały są wypuszczane na rynek regularnie. Okazuje się jednak, że ich wartość rośnie naprawdę szybko, a walory kolekcjonerskie czynią z nich doskonałą inwestycję. Jednym z najbardziej znanych przykładów ostatnich lat mogą być monety wypuszczone na rynek z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Miały one różny nominał – największy z nich sięgał 1000 zł. W kilka lat po ich wypuszczeniu na rynek ich cena wzrosła nawet kilkakrotnie.

Wiek nie zawsze jest czynnikiem w największym stopniu decydującym o wartości monety kolekcjonerskiej. Bardzo ważny jest także rodzaj stopu, próba oraz nakład. Jeśli moneta jest rzeczywiście stara, ale jej nakład jest na tyle duży, że nie ma problemu z dostępem do niej, to nie będzie miała zbyt dużej wartości kolekcjonerskiej. Podobnie wygląda to w przypadku monet, które są bardzo stare, ale nie posiadają w sobie zbyt dużo złota.

Inwestycja w monety, inwestycja w wiedzę

Pierwszym krokiem w inwestowaniu w monety jest oczywiście zdobycie szerszej wiedzy na temat numizmatyki. Warto poświęcić nieco czasu na bliższe poznanie całego tego rynku i stałe monitorowanie kursów NBP. Dobry inwestor powinien znać przynajmniej te najważniejsze kolekcje – zarówno na rynku polskim, jak i światowym – i umieć rozpoznawać należące do nich monety. Oprócz znajomości podstawowych pojęć funkcjonujących w numizmatyce, trzeba również dobrze znać cały ten rynek i umieć rozpoznawać zachodzące na nim procesy. Jedynie to pozwoli na skuteczne przewidywanie zmian w cenach i obliczanie, czy dana inwestycja jest opłacalna.

emisja monet

Emisja monet przez inne podmioty niż NBP

Monety kolekcjonerskie są emitowane również przez inne podmioty, nie tylko NBP. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku nie są one legalnymi środkami płatniczymi, choć nie jest to raczej wielki problem. W końcu taka moneta o nominale 100 zł może być niekiedy warta kilka tysięcy, trudno zatem płacić nią za codzienne zakupy.

Bulioner – to brzmi dumnie

Monety bulionowe mają służyć wyłącznie jako inwestycja. Mają one zatem taką samą wartość, jak sztabka złota o takiej samej masie.

Najstarsze monety – Krugerrandy

Krugerrand to prawdziwa legenda wśród bulionowych – jest to najstarsza, bita obecnie moneta tego typu na świecie. Pochodzi ona z RPA, gdzie może być również wykorzystywana jako legalny środek płatniczy, choć jest to rzadkość. Bita od drugiej połowy lat 60 XX wieku, początkowo dostępna była jedynie w wersji z 1 uncją. Potem wprowadzono także monety zawierające 1/2, 1/4 oraz 1/10 uncji.

Krugerrand – moneta zawierająca miedź

O wartości i popularności monety Krugerrand decyduje szereg innych czynników, w tym również specjalny stop, jaki się w niej stosuje. W jej składzie znajduje się również niewielka ilość miedzi, która nadaje charakterystyczny wygląd i zwiększa jej trwałość.

Na rynku kolekcjonerskim znaleźć można wiele innych znanych i popularnych monet. Warto pamiętać, że im moneta jest bardziej rozpoznawalna, tym większa może być jej wartość.

Redakcja Menni.pl