10 maja 2021 Udostępnij

6 pomocnych wskazówek, jak uniknąć zakupu fałszywych srebrnych dolarów Morgana

Wierny czytelnik naszego bloga zwrócił nam uwagę, że fałszywe srebrne dolary Morgan pojawiły się na internetowych serwisach aukcyjnych. Fałszywe monety są często wykrywane dopiero po wygaśnięciu praw wynikających z polisy ochrony kupującego, co oznacza, że potencjalnie możesz skończyć z prawie bezwartościową monetą, na którą wydałeś setki, jeśli nie tysiące dolarów. Poniższe wskazówki pomogą Ci szybko zidentyfikować, czy masz do czynienia z fałszywym srebrnym dolarem Morgan, tak abyś mógł otrzymać zwrot pieniędzy w ramach ochrony kupującego oferowanej przez większość serwisów aukcyjnych.

Sprawdź wagę

Zazwyczaj waga podrobionych srebrnych dolarów Morgan różni się od standardowej specyfikacji. Waga nieobrobionego srebrnego dolara Morgana wynosi 26,73 grama. Większość replik monet waży znacznie mniej. Autentyczne srebrne dolary Morgan mogą również ważyć nieco mniej niż standardowe specyfikacje, jeśli były w obiegu i są nieco zużyte.

Zmierz rozmiar i grubość

Oprócz wagi, można również zmierzyć średnicę i grubość srebrnego dolara Morgana, aby upewnić się co do jego autentyczności. Średnica i grubość nieobrobionego srebrnego dolara Morgana powinna wynosić odpowiednio 38,1 mm i 2,4 mm. Suwmiarka jest idealnym narzędziem do mierzenia wysokości i szerokości srebrnych dolarów Morgana. Niewielkie różnice mieszczą się zazwyczaj w marginesie błędu dla tych monet, ale jakiekolwiek znaczne różnice powinny być powodem do niepokoju.

dolar

Sprawdź, czy jest magnetyczna

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest zawartość metalu. Jako srebrne monety wybite przed 1965 rokiem, autentyczne srebrne dolary Morgan składają się w 90% ze srebra. Łatwym sposobem na wykrycie, czy Twoja moneta jest fałszywa, jest sprawdzenie, czy jest magnetyczna, ponieważ fałszerze często używają niklu, aluminium i innych tańszych metali. Metale szlachetne, takie jak złoto, srebro, platyna i pallad, nie są magnetyczne. Jeśli Twoja moneta jest przyciągana przez magnes, to prawie na pewno jest to falsyfikat.

Spróbuj testu dźwięku

Dodatkowo, dźwięk wydawany przez srebro różni się od dźwięku wydawanego przez monety wykonane z innych metali. Srebrne monety przy uderzeniu mają wyraźny wysoki dźwięk, który ma tendencję do utrzymywania się. Monety z tańszych metali, takich jak połączenie miedzi i niklu, mają bardziej grzmiący dźwięk, który nie rezonuje. Aluminium, kolejny metal często używany w podrabianych monetach, nie ma tak bogatego i trwałego pierścienia jak srebro.

Sprawdź znak mennicy

Wreszcie, wysoce wykwalifikowani fałszerze są znani z dodawania "znaku mennicy" do monety lub usuwania znaku mennicy, próbując w ten sposób podnieść jej wartość. Znak mennicy wskazuje, gdzie moneta została wybita. Pięć mennic, które produkowały srebrne dolary Morgan w latach 1878-1921, to mennica w Denver (D), mennica w San Francisco (S), mennica w Nowym Orleanie (O), mennica w Carson City (CC) i mennica w Filadelfii. Monety wybite przez mennicę filadelfijską są jedynymi monetami, które nie zawierają znaku mennicy. Są to jedne z najczęściej bite monety, dlatego też większość srebrnych dolarów Morgan nie zawiera oznaczeń mennicy.

Najczęściej podrabianymi monetami są te wyemitowane przez mennice w San Francisco i Carson City. Choć niektóre repliki są dość wysokiej jakości, lupa 10x pomoże rozpoznać niuanse między podrobionymi znakami mennicy a autentycznymi znakami mennicy. Dowody "oprzyrządowania" są powszechne, gdy fałszerze próbowali dodać, usunąć lub zmienić znak mennicy. Czas nie pozwala na szczegółowe wyjaśnienie pomiędzy autentycznymi i zmienionymi znakami mennicy, ale omówimy niektóre z różnic pomiędzy tymi monetami w przyszłym poście.

Pracuj z renomowanym dealerem monet

Mamy nadzieję, że ten post o identyfikacji fałszywych srebrnych dolarów Morgan okazał się pomocny i zapraszamy do kontaktu z nami, jeśli możemy być jeszcze bardziej pomocni. Podsumowując, najlepszym sposobem na uniknięcie omyłkowego zakupu fałszywego srebrnego dolara Morgana jest dołożenie należytej staranności i współpraca z renomowanym dealerem monet o dużej wiedzy, zanim cokolwiek kupisz. Może to być lokalny lub internetowy sprzedawca monet, więc nie wykluczaj żadnej z tych opcji.

Od lat współpracujemy z klientami, pomagając im w kupnie i sprzedaży srebrnych monet, a także przedmiotów wykonanych z innych metali szlachetnych. W naszych aktualnych zasobach znajduje się kilka odmian autentycznych srebrnych dolarów Morgan, a my chętnie udzielimy porad inwestycyjnych dotyczących kupna lub sprzedaży konkretnej monety. Aby umówić się na spotkanie w jednej z naszych dwóch lokalizacji w okolicy, wypełnij nasz formularz online już dziś.

Redakcja Menni.pl