31 marca 2017 Udostępnij

Czy cena srebra pójdzie do góry?

Cena srebra idzie aktualnie w górę, choć trudno w tym przypadku mówić o jakiejkolwiek wyraźnej stabilności. Na pewno jest ona znacznie bardziej dynamiczna niż cena złota. Mimo wszystko jednak rzeczywiście skuteczne inwestowanie w srebro nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Nie potrzebujemy do tego wcale wielkiego kapitału ani specjalistycznej wiedzy. Oczywiście, wciąż trzeba posiadać odpowiednie środki finansowe i przynajmniej podstawowe informacje na temat światowych rynków.

Żyjemy w dość niestabilnych czasach, jeśli chodzi o finanse. Sytuacja na światowych rynkach zmienia się bardzo dynamicznie, a do tego stale słyszymy o galopującej inflacji oraz licznych kryzysach finansowych. Sprawia to, że coraz więcej ludzi odchodzi od standardowych obecnie form inwestowania, i przerzuca się na bardziej alternatywne – choć można je nazwać również tradycyjnymi – rozwiązania.

Srebro - cena

Coraz większą popularnością cieszy się złoto, którego wartość utrzymuje się niezmiennie od całych tysiącleci. Kruszec ten jest odporny na światowe kryzysy finansowe, zatem lokując w nim pieniądze można je bardzo skutecznie zabezpieczyć. Często zapomina się jednak o tym, że również srebro jest fantastyczną inwestycją. Co prawda srebro jest znacznie bardziej uzależnione od aktualnej sytuacji politycznej, ale nie musi to być wada. Dzięki tak dynamicznym zmianom w cenach, srebro może być dobrą propozycją dla ludzi oczekujących szybkiego zysku i dynamicznych inwestycji.

Srebro jako inwestycja

Mimo dynamicznych zmian w cenach, srebro jest bardzo bezpieczną inwestycją. Metale tego typu nigdy nie stracą zupełnie na swojej wartości. Właściwie wszystkie inne instrumenty finansowe uzależnione są od panującego systemu. Papiery wartościowe dziś mogą kosztować majątek, a za jakiś czas stracić jakąkolwiek wartość. Nawet jeśli cały dzisiejszy system finansowy legnie w gruzach, metale nadal będą miały swoją cenę. Wysoki popyt na srebro nie jest generowany wyłącznie przez inwestorów.

Inwestycja w srebro

Metal ten powszechnie stosuje się w różnych gałęziach przemysłu – takie zastosowania pochłaniają większość jego rocznej podaży. Sprawia to, że popyt na ten kruszec stale rośnie, a wraz z popytem – także ceny. Są one uzależnione od aktualnej koniunktury, przez co raz mogą być bardzo wysokie, innym razem spadać do niższego poziomu. Nie zmienia to jednak faktu, że w najbliższych latach czy dekadach rosnące zapotrzebowanie na srebro będzie powodowało systematyczny wzrost jego cen.

Przez kogo ustalana jest cena srebra?

Obecnie ceny srebra ustalane są przez grupy CME Group oraz Thompson Reuters za pośrednictwem systemu LBMA Silver Price. Dokonuje się tego rzecz jasna na podstawie dokładnych analiz sytuacji na rynku oraz przewidywania nadchodzących zmian. Samemu również można dokonywać takich analiz i przynajmniej w pewnym stopniu określać, kiedy dane transakcje związane ze srebrem będą dla nas korzystne.

Trzeba jednak wiedzieć, czego w ogóle oczekuje się od takiej inwestycji – w zależności od wymagań poszczególne rozwiązania mogą być mniej lub bardziej skuteczne. Warto przede wszystkim stale trzymać rękę na pulsie i nieustannie śledzić sytuację na światowych rynkach. Koniunktura zmienia się dość dynamicznie, trzeba zatem wiedzieć, co dzieje się w danym momencie. Poszczególne wydarzenia ze świata polityki również mogą mieć wpływ na zapotrzebowanie na srebro.

Metody oszczędzania – dywersyfikacja

Srebro może przynieść nam niemały zysk, który ponadto pozbawiony jest większego ryzyka. Jest to zatem propozycja zwłaszcza dla tych osób, które szukają pewnego i bezpiecznego sposobu na inwestowanie. Srebrem powinni zainteresować się jednak nie tylko inwestorzy, ale również osoby szukające dobrego sposobu na oszczędzanie.

Racja, srebro jest mniej stabilne niż złoto. Trzeba jednak pamiętać, że w długoterminowych przewidywaniach wszyscy zgodni są co do tego, że ceny srebra w najbliższych dekadach będą stale rosły, nawet jeśli pojawią się okresowe spadki. Dywersyfikacja portfela oszczędnościowego jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem, warto zatem pomyśleć o srebrze nawet w sytuacji, kiedy główne oszczędności trzyma się w innych miejscach.

Redakcja Menni.pl