22 listopada 2021 Udostępnij

Jacy prezydenci są na monetach i dlaczego?

Abraham Lincoln pojawia się na groszu, Thomas Jefferson na pięciocentówce, Franklin D. Roosevelt na dziesięciocentówce, George Washington zdobi ćwierćdolarówkę, a John F. Kennedy jest uhonorowany na półdolarówce. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to się stało, że niektórzy prezydenci znaleźli się na amerykańskich monetach?

Dowiedz się, jakie jest miejsce każdego z prezydentów w historii amerykańskich monet i dlaczego wybrano właśnie jego.

Abraham Lincoln na gro

szuWidok z

profilu Abrahama Lincolna po raz pierwszy pojawił się na awersie jednocentówki w 1909 roku - prawie 120 lat po wybiciu pierwszego amerykańskiego grosza i 44 lata po tym, jak został zamordowany. Lincoln służył jako 16. prezydent podczas wojny secesyjnej. Nadzorował wysiłki Unii w celu pokonania Konfederacji, a następnie naciskał na zniesienie niewolnictwa poprzez Proklamację Emancypacji.

Pierwszy grosz Lincolna został wydany 100 lat po jego urodzeniu. (Podczas gdy Lincoln nie żył wystarczająco długo, aby zobaczyć swój portret na

monecie

,

żył wystarczająco długo, aby zobaczyć uchwalenie przez Kongres 13 poprawki, która formalnie zniosła niewolnictwo w Stanach Zjednoczonych, 31 stycznia 1985 r.)

"Silne odczucia przeważały przeciwko używaniu portretów na naszych monetach, ale nastroje społeczne wynikające z obchodów 100. rocznicy urodzin Abrahama Lincolna okazały się silniejsze niż długotrwałe uprzedzenia" - zauważa Departament Skarbu USA.

Prezydent Theodore Roosevelt zlecił rzeźbiarzowi Victorowi Davidowi Brennerowi przeprojektowanie grosza z podobizną Lincolna na monecie. Moneta została wypuszczona do obiegu w sierpniu 1909 roku.

Thomas Jefferson na

monecieW

1938

roku podobizna

Thomasa

Jeffersona, naszego trzeciego prezydenta i autora Deklaracji Niepodległości, zadebiutowała na krajowej monecie pięciocentowej. Moneta ta zastąpiła pięciocentówkę Buffalo nickel. Mennica amerykańska wyemitowała pięciocentówkę Jefferson na pięć lat przed dwusetną rocznicą jego urodzin.

Departament Skarbu wybrał artystę Felixa Schlaga do zaprojektowania monety. Jak podaje History.com, Schlag oparł swój lewy profil Jeffersona w płaszczu i peruce na marmurowym popiersiu wyrzeźbionym przez francuskiego rzeźbiarza Jean-Antoine'a Houdona. Tył monety początkowo przedstawiał dom Jeffersona w Wirginii, Monticello.

Jak zauważa Thomas Jefferson Encyclopedia, moneta z 1938 roku nie była pierwszym przedstawieniem Jeffersona na amerykańskiej walucie. W 1869 roku jego podobizna pojawiła się na banknocie 2$.

Franklin D. Roosevelt na

monecie

dziesięciocentowejW 1946 roku podobizna Franklina D. Roosevelta, 32. prezydenta USA, zastąpiła wizerunek Lady Liberty na monecie dziesięciocentowej. Było to rok po śmierci FDR.

FDR służył Stanom Zjednoczonym w dwóch najtrudniejszych dla nas okresach - Wielkiego Kryzysu i II wojny światowej. Do jego osiągnięć należy Nowy Ład (New Deal), seria reform rządowych mających na celu wyprowadzenie Stanów Zjednoczonych z Wielkiego Kryzysu. Kluczowym elementem Nowego Ładu był program Social Security.

Artysta odpowiedzialny za wizerunek FDR na awersie monety pozostaje źródłem kontrowersji. Niektórzy uważają, że to John Sinnock, główny grawer Mennicy Amerykańskiej w latach 1925-1947. Inni przypisują to rzeźbiarce Selmie Burke.

George Washington na

ćwierćdolarówcePortret George'a Washingtona, naszego pierwszego prezydenta, zdobi awers amerykańskiej monety o nominale 25 centów. Mennica amerykańska po raz pierwszy wyprodukowała ćwierćdolarówkę Waszyngtona w 1932 roku, aby upamiętnić 200. rocznicę jego urodzin. Według CoinWeek, rzeźbiarz John Flanagan zaprojektował ikoniczny wizerunek Waszyngtona.

Waszyngton został prezydentem w 1789 roku, po tym jak dowodził armią kontynentalną podczas wojny rewolucyjnej i przewodniczył Konwencji Konstytucyjnej. Strona internetowa Mount Vernon, która była posiadłością Waszyngtona w Wirginii, zauważa, że ten dwukrotny prezydent "odegrał istotną rolę w kształtowaniu roli i funkcji" prezydentury.

John F. Kennedy na

półdolarówceMoneta przedstawiająca Johna F. Kennedy'ego, 35. prezydenta USA, została poczęta w dniu jego zabójstwa, jak podaje Narodowe Muzeum Historii Amerykańskiej. JFK został zastrzelony 22 listopada 1963 roku, podczas przejażdżki automobilem w Dallas.

W ciągu kilku godzin od zamachu, dyrektor mennicy Eva Adams rozmawiała z głównym grawerem Gilroyem Robertsem o przedstawieniu Kennedy'ego na monecie, jak donosi muzeum. Pierwsza Dama Jacqueline Kennedy wybrała półdolarówkę jako nominał pamiątkowej monety. Roberts zaprojektował awers monety, a asystent grawera Frank Gasparro zaprojektował rewers.

Zmiana wzoru wymagała autoryzacji Kongresu, ponieważ prawo nie zezwalało na zmiany wzorów monet częściej niż co 25 lat (a obecny półdolar miał tylko 15 lat).

Nieco ponad miesiąc po śmierci JFK, Kongres zatwierdził półdolarówkę Kennedy'ego, aby upamiętnić go ustawą publiczną nr 88-253. Moneta Kennedy'ego została wybita w następnym roku, w 1964

r.

W 1960 r. Kennedy został najmłodszą osobą, która kiedykolwiek została wybrana na prezydenta. Jego kadencja trwała niecałe trzy lata. W tym stosunkowo krótkim czasie JFK uruchomił Korpus Pokoju, zaproponował kompleksowe ustawodawstwo dotyczące praw obywatelskich i rzucił wyzwanie USA, by umieścić astronautów na Księżycu.

Jego zabójstwo w 1963 r. "zmieniło tak bardzo ludzkiego Kennedy'ego w heroiczną postać większą niż życie". Do dziś historycy zaliczają go do najbardziej lubianych prezydentów w historii USA" - czytamy na History.com.

Zestaw monet i k

ronik Ronalda ReaganaZestaw

monet i kronik Ronalda Reagana Mennicy Amerykańskiej oddaje hołd 40. prezydentowi Ameryki. W skład serii wchodzą trzy poszukiwane monety: 2016 1 oz. Proof Silver American Eagle, 2016 Reverse Proof Reagan Presidential Dollar oraz Ronald and Nancy Reagan Bronze Medal. Do każdego zestawu monet dołączona jest również specjalna broszura o niezwykłym życiu Reagana.

Ronald Reagan pełnił funkcję prezydenta przez dwie kadencje, od 1981 do 1989 roku. Do najważniejszych osiągnięć jego kadencji w Białym Domu należało zakończenie zimnej wojny, wprowadzenie obniżek podatków dla klasy średniej oraz wzmocnienie amerykańskiej armii.

"Osiem lat prezydentury Reagana było jednym z najbardziej dynamicznych okresów w najnowszej historii Stanów Zjednoczonych, co zaowocowało poważnym przeorientowaniem narodowego programu społecznego, biznesowego i międzynarodowego. Niewielu prezydentów cieszyło się sympatią tak wielu Amerykanów" - zauważa Ronald Reagan Presidential Library & Museum.

Prezydenci nie są jedynymi ikonami Ameryki na monetach. Jest też Lady Liberty, Marines z Iwo Jimy i dumny amerykański orzeł łysy. Zadzwoń do U.S. Money Reserve już dziś, aby dowiedzieć się więcej o różnych dostępnych monetach emitowanych i gwarantowanych przez rząd.

Amerykańskie monety historiaShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsThe 2021 Type 2 Silver Eagle Has Landed at U.S. Money Reserve2021-09-01Learn
How Silver Proof Coins are Made at the San Francisco Mint2021-08-27Have You Se
en the

All-New 2021 Gold American Eagle Design?
2021-08-20Czym jest ustawa o monetach wolnościowych?
2021-07-23Czym są monety bulionowe?
2021-07-14Obchodź Dzień Amerykańskiego Orła z America's Gold Authority®2021-06-16
Redakcja Menni.pl