24 kwietnia 2017 Udostępnij

Jak inwestować w metale szlachetne? - wartości, srebro, złoto, mennica

Inwestowanie w metale szlachetne z wielu powodów może być dobrym pomysłem właściwie dla każdego. Równocześnie trzeba pamiętać, że nie jest to wcale prosta rzecz. Trudno znaleźć tutaj jakiekolwiek gotowe i uniwersalne odpowiedzi co do tego, w jakie metale najlepiej inwestować w danym momencie. Dobrze jest jednak poznać charakterystykę poszczególnych metali szlachetnych i wiedzieć, które z nich mogą być najlepszą inwestycją.

Metale szlachetne – wartości

Inwestycja w metale szlachetne przynosi zyski dzięki stopniowemu wzrostowi wartości danego metalu, który został zakupiony wcześniej po niższej cenie. Inwestycje takie nie przynoszą regularnych zysków, choćby w postaci odsetek. Ze względu na liczne zawirowania i nieprzewidywalność rynków, jest to dość ryzykowny sposób inwestowania, głównie ze względu na spekulacje.

Metale szlachetne – srebro, złoto

Jeśli ktoś chce w bezpieczny sposób ulokować swoje oszczędności, to złoto lub srebro są dla niego najlepszym pomysłem. Wartość tych kruszców systematycznie rośnie w czasie, choć zalicza różne wzloty i upadki. Jest jednak stosunkowo niezależna od decyzji politycznych. Złoto ma tę właściwość, że jego ilość jest ograniczona. Nie istnieje możliwość sztucznego dodrukowania kruszcu, tak jak robi się to z pieniędzmi.

Jak inwestować w metale szlachetne?

Możliwości w kwestii inwestowania w metale są bardzo szerokie. Można kupować kruszec fizycznie. Ma to tę zaletę, że sami wybieramy, gdzie chcemy go przechowywać. Dobrym rozwiązaniem jest też inwestowanie w różne fundusze specjalizujące się właśnie w rynku wydobywczym.

złoto

Metale szlachetne

Szczególną popularnością cieszy się fizyczne kupowanie metali szlachetnych. Można to uznać prawdopodobnie za najbezpieczniejsze rozwiązanie, bowiem inwestor otrzymuje wówczas realny, materialny kruszec do ręki. Daje to również niemało radości – kolekcjonowanie złotych czy srebrnych sztabek może stać się świetną pasją. Nie trzeba przejmować się tu ryzykiem związanym z działaniem w funduszach inwestycyjnych czy korzystaniem z innych, wirtualnych narzędzi do inwestowania. Zakupiony kruszec można przechowywać w dowolny sposób – od skrytki pod łóżkiem po sejf w specjalnym skarbcu. Co więcej, takie kruszce nie podlegają żadnemu systemowi bankowemu. Jednym słowem, są one aktywem należącym wyłącznie do inwestora, i nikt nie ma do nich żadnego prawa.

Mennica – metale szlachetne VAT

Wielką zaletą tego rozwiązania jest także fakt, że kupowanie oraz sprzedawanie metali szlachetnych to transakcja, która nie jest obciążona podatkiem Belki. Według polskiego prawa jest to zwykły towar, jeśli zatem odsprzeda się taki kruszec po minimum 6 miesiącach od jego zakupienia, to nie płaci się podatku dochodowego. Dotyczy to oczywiście jedynie osób zainteresowanych dłuższymi inwestycjami, bowiem jeśli ktoś chce prowadzić działalność spekulacyjną polegającą na szybkim kupowaniu i sprzedawaniu kruszcu, to będzie obłożony takim podatkiem. Mitem jest również to, że kupowanie metali szlachetnych jest rejestrowane. Dzieje się tak jedynie przy transakcjach o wartości powyżej 15 000 euro.

Mennica – metale szlachetne

Nie brakuje specjalistycznych sklepów zajmujących się sprzedażą metali szlachetnych. Najlepiej szukać ofert sklepów, które posiadają wpis do rejestracji kantorowej NBP w zakresie obrotu takimi towarami. Można znaleźć zarówno sklepy internetowe, jak i stacjonarne. Warto nieco zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych ofert i wybrać tę, która będzie rzeczywiście godna zaufania. Większość dobrych sklepów tego typu posiada w swojej nazwie słowo "mennica".

Redakcja Menni.pl