11 maja 2022 Udostępnij

Ostateczny przewodnik po kryptowalutach opartych na złocie

Gdy Bitcoin po raz pierwszy pojawił się na rynku w 2009 roku, krytycy kryptowalut dezawuowali cyfrową monetę za brak fizycznego oparcia w postaci stabilnego aktywa. Mieli ten negatywny pogląd, mimo że wiodące światowe waluty fiat były podobne, ponieważ w 1971 r. porzuciły amerykański standard złota.

Inwestorzy niechętnie podejmujący ryzyko również twierdzili, że nie będą inwestować w Bitcoina i inne kryptowaluty, ze względu na dużą zmienność ich cen i brak centralnego organu regulacyjnego, takiego jak bank centralny, jak ma to miejsce w przypadku walut fiat.

Aby zaradzić wahaniom cen kryptowalut, pojawiła się koncepcja kryptowalut opartych na złocie, czyli cyfrowych "stabilnych monet" zabezpieczonych fizycznym złotem. Kryptowaluty te są "powiązane" z aktywem o stabilnej wartości, którym w tym przypadku jest złoto, i charakteryzują się mniejszą zmiennością w porównaniu z Bitcoinem i innymi altcoinami.

W tym kompleksowym przewodniku po kryptowalutach opartych na złocie omówimy:

 • Czym są kryptowaluty wspierane złotem i jak powstały
 • Jak działają kryptowaluty zabezpieczone złotem
 • Niektóre popularne, aktywne cyfrowe monety zabezpieczone złotem
 • Jak inwestować w kryptowaluty oparte na złocie?

Spis treści

 • Co to jest kryptowaluta zabezpieczona złotem?
 • Czy Bitcoin jest kryptowalutą opartą na złocie?
 • Niektóre z dobrze znanych kryptowalut opartych na złocie
  • Anthem Gold (AGLD)
  • Cash Telex (CTLX)
  • Tokeny Cache
  • Digix (DGX)
  • Złota Moneta (GLC)
  • Złote tokeny Perth Mint (PMGT)
  • XAUT (XAUT)
 • Inwestowanie w kryptowaluty oparte na złocie - świadome podejmowanie decyzji
 • W podsumowaniu

Co to jest kryptowaluta oparta na złocie?

Kryptowaluty oparte na złocie to kryptowaluty posiadające wartość fizyczną. Wartość tych cyfrowych monet jest powiązana z wartością złota.

Wartość większości monet cyfrowych jest "niematerialna" i opiera się na wolumenie handlu i popularności wśród inwestorów. Jednak kryptowaluty oparte na złocie mają powiązaną z nimi fizyczną i "namacalną" wartość, która jest związana z ceną złota na rynku spot.

Dlatego też parametry, które sprawiają, że cena kryptowaluty opartej na złocie rośnie i spada, są bardziej zrozumiałe. W przypadku Bitcoina i innych altcoinów wahania cen wydają się arbitralne. Gdy koszt złota rośnie lub spada, wartość kryptowalut opartych na złocie podąża za nim.

Jak jednak działają te cyfrowe monety? W przypadku kryptowalut opartych na złocie emitowane są monety o wartości odpowiadającej wartości złota. Na przykład jedna moneta równa się jednemu gramowi złota. Zaufany powiernik, zwykle niezależna strona trzecia, bezpiecznie przechowuje ten gram złota i może nim handlować z innymi posiadaczami monet.

Wartość kryptowalut opartych na złocie nigdy nie spadnie poniżej wartości złota w danym momencie, co zapewnia tym kryptowalutom względną "stabilność". Wartość tych kryptowalut może jednak wzrosnąć powyżej wartości złota.

Ta wbudowana funkcja stop-loss jest tym, co daje niechętnym do ryzyka inwestorom w waluty cyfrowe pewność siebie przy inwestowaniu w monety oparte na złocie.

Inwestowanie w kryptowaluty oparte na złocie nie jest jednak pozbawione ryzyka. Księgowanie fizycznego złota nie jest tak przejrzyste jak księgowanie cyfrowej monety, którą zabezpiecza blockchain. Ustalenie, czy złoto istnieje i czy jego przechowywanie jest bezpieczne, nie jest łatwym zadaniem. Zanim zdecydujesz się zainwestować w konkretną monetę opartą na złocie, upewnij się, że jesteś właścicielem złota w całości i że jest ono przechowywane w bezpiecznym miejscu.

Czy Bitcoin jest kryptowalutą opartą na złocie?

Bitcoin nie jest kryptowalutą opartą na złocie, choć w ostatnich latach stał się popularnym sposobem kupowania złota.

Z samego założenia Bitcoin jest całkowicie cyfrową walutą, która nie jest powiązana z żadnym aktywem fizycznym ani towarem. Chociaż kryptowaluty oparte na złocie istniały już w 1999 roku, te stabilne monety zyskały popularność dopiero po pojawieniu się Bitcoina w 2009 roku.

Wraz ze wzrostem popularności Bitcoina, handlarze monet mogli łatwo inwestować i wymieniać się nimi, co stworzyło więcej możliwości dla entuzjastów walut cyfrowych do inwestowania w kryptowaluty oparte na złocie i inne altcoiny.

Kilka znanych kryptowalut opartych na złocie

E-gold był pierwszym systemem kryptowalutowym opartym na złocie, który pojawił się na rynku. Wprowadzony na rynek w 1996 roku, E-gold istniał 13 lat przed powstaniem ojca wszystkich kryptowalut, Bitcoina.

Do 2009 roku system E-gold rozrósł się do ogromnej liczby 5 milionów kont. Problemy prawne, takie jak opóźnienia w transakcjach i obawy związane z bezpieczeństwem cyberprzestępczości, spowodowały konieczność zawieszenia jego działalności.

Wprowadzenie technologii blockchain i uruchomienie Bitcoina w 2009 r. stworzyło okazję do ponownego pojawienia się kryptowalut opartych na złocie.

Największym stablecoinem jest Tether (USDT). Jeden token Tether jest poparty jednym dolarem amerykańskim. Największym tokenem pod względem kapitalizacji rynkowej jest Perth Mint Gold Token (PMGT) dla kryptowalut opartych na złocie.

Do popularnych kryptowalut opartych na złocie należą:

Anthem Gold (AGLD)

Strona internetowa: https://anthemgold.com

Anthem Gold, opracowany przez Anthem Vault Inc., oferuje tokeny, z których każdy jest zabezpieczony jednym gramem fizycznego złota. Złoto jest w pełni ubezpieczone i bezpiecznie przechowywane u operatora niebankowego.

Moneta została wprowadzona na rynek w kwietniu 2019 r. i jest dostępna w portfelu Anthem Gold Edge Wallet.

Cash Telex (CTLX)

Strona internetowa: https://cashtelex.com/

Monety Cash Telex są powiązane ze zdywersyfikowanym funduszem złota, srebra, diamentów i nieruchomości.

Jedna złota moneta Cash Telex odpowiada jednemu gramowi złota, które jest bezpiecznie przechowywane w skarbcu. Całe złoto jest w pełni ubezpieczone i kontrolowane, a także weryfikowalne publicznie.

Tokeny Cache

Strona internetowa: https://cache.gold/

Ta w pełni wymienialna singapurska kryptowaluta oparta na złocie jest równoważna jednemu gramowi złota. Kryptowaluta ta jest również w pełni ubezpieczona, audytowana i bezpiecznie przechowywana w skarbcu.

Wszystkie złote monety Cache są publicznie weryfikowalne przez cały czas. Kapitalizacja rynkowa monet wynosi 2,9 miliona dolarów.

Digix (DGX)

Strona internetowa: https://digix.global/

DigixGlobal, spółka z siedzibą w Singapurze, oferuje złote tokeny Digix, których wartość jest równoważna jednemu gramowi złota.

Złoto jest przechowywane w bezpiecznych skarbcach w Kanadzie i Singapurze i jest w pełni ubezpieczone przez Bullion Association. Obecna kapitalizacja rynkowa tej monety wynosi nieco poniżej 6 milionów dolarów.

Złota moneta (GLC)

Strona internetowa: https://www.goldcoinweb.com/

Ta złota moneta jest warta ułamek grama złota, co czyni ją niezwykle dostępną dla inwestorów, ponieważ bariery wejścia są niskie. Inwestorzy mogą inwestować w tę monetę stopniowo, dzięki czemu jest ona przystępnym wyborem inwestycji długoterminowej.

GLC znajduje się w blockchainie Ethereum już od wielu lat, co czyni ją jednym z bezpieczniejszych wyborów inwestycyjnych. Ostatnia znana cena GLC wynosiła 0,0030449 USD.

Perth Mint Gold Token (PMGT)

Strona internetowa: https://pmgt.io/

Ta kryptowaluta oparta na złocie jest jedną z najbardziej popularnych na platformach wymiany, ponieważ jest powiązana z blokami złota z Perth Mint w Zachodniej Australii. Rząd australijski gwarantuje czystość i wagę złota, a mennica wydaje cyfrowe certyfikaty złota za pośrednictwem aplikacji GoldPass. Złote monety PGMT są zabezpieczone certyfikatami w stosunku 1:1.

Traderzy mogą wymieniać tokeny z innymi na różnych platformach wymiany lub w pełni wymienić posiadane monety na fizyczne złoto. Obecna kapitalizacja rynkowa wynosi nieco ponad 1,5 miliona dolarów.

XAUT (XAUT)

Strona internetowa: https://gold.tether.to

Tether, największy stablecoin wspierany przez USD, ma teraz kryptowalutę wspieraną przez złoto, znaną jako XAUT. Każdy XAUT jest równoważny jednej uncji trojańskiej złota.

Złoto jest przechowywane w szwajcarskich skarbcach, a posiadacze tokenów mogą wyszukiwać numery seryjne swoich sztabek złota, aby upewnić się co do ich własności. Inwestorzy mogą również w pełni wymienić swoje monety na fizyczne złoto lub gotówkę.

Tokeny XAUT można znaleźć na takich blockchainach jak TRON i Ethereum. Obecna kapitalizacja rynkowa wynosi około 50 milionów dolarów.

Inne warte uwagi złote monety to:

 • Aurus
 • Airgead
 • DRCG Coin
 • Złoto Strażnika
 • Troy Gold

Inwestowanie w kryptowaluty oparte na złocie - świadome podejmowanie decyzji

Złoto jest znane jako długoterminowa, stabilna inwestycja, zwłaszcza w czasie recesji i załamania gospodarczego. Wielu inwestorów kupuje również waluty fiat od krajów posiadających waluty oparte na złocie, ponieważ waluty oparte na złocie mają wiarygodną i rzetelną wartość i są uważane za solidne inwestycje.

Wraz z pojawieniem się technologii blockchain cyfrowe złote waluty są obecnie postrzegane jako nowy standard globalnej waluty opartej na złocie. Ta forma waluty nie jest związana z żadnym bankiem centralnym ani państwem, lecz jest przedmiotem handlu i wymiany w pozbawionym granic, nieuregulowanym i anonimowym świecie Internetu.

Rozważając, czy zainwestować w kryptowalutę opartą na złocie, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, aby upewnić się, że Twoja inwestycja będzie opłacalna.

Niektóre pytania, które należy sobie zadać, to:

 • Czy rozumiesz, co oznacza inwestowanie w kryptowaluty, a w szczególności w kryptowaluty wspierane złotem?
 • Czy wiesz, jak wybrać zyskowne i godne zaufania altcoiny oparte na złocie?
 • Czy wiesz, jak wybrać zaufaną giełdę kryptowalut, z którą warto współpracować?
 • Czy konkretna kryptowaluta oparta na złocie jest warta tego, co się o niej mówi?
 • Czy potrafisz śledzić wartość rzeczywistego złota na rynku, aby określić, czy dana kryptowaluta oparta jest na rzeczywistej wartości rynkowej?
 • Czy potrafisz odróżnić oszustwo od prawdziwej inwestycji? Jeśli cena Twojej kryptowaluty opartej na złocie jest znacznie wyższa lub niższa od ceny złota na rynku spot, Twój wybór inwestycyjny może być oszustwem.

Podsumowując

Zanim zainwestujesz w kryptowaluty oparte na złocie, musisz zrozumieć, dlaczego dokonujesz tej inwestycji i w jaki sposób inwestycja ta przyniesie Ci zyski.

Posiadanie pewnej wiedzy na temat rynku złota i jego trendów jest niewątpliwie korzystne. Powinieneś jednak zapoznać się także z najdrobniejszymi szczegółami inwestowania w kryptowaluty, trendami cenowymi kryptowalut oraz sposobem, w jaki te dwa bardzo różne rynki łączą się ze sobą.

Jak w przypadku wszystkich inwestycji, należy postępować z należytą starannością, aby nie stracić pieniędzy. Upewnij się, że jesteś w całości właścicielem złota, które wspiera Twoją kryptowalutę i że złoto jest przechowywane w renomowanej placówce.

Aby uzyskać więcej informacji na temat inwestowania w złoto i kryptowaluty oparte na złocie, skontaktuj się ze specjalistami inwestycyjnymi Learn About Gold. Jesteśmy Twoim najlepszym źródłem informacji na temat wszystkich inwestycji w złoto. Damy Ci informacje, których potrzebujesz i skierujemy Cię do wiarygodnych platform inwestycyjnych opartych na opłatach, ofertach specjalnych i recenzjach.

Redakcja Menni.pl