27 sierpnia 2021 Udostępnij

Zrozumienie psychologicznej natury trendów rynkowych

Handel na rynkach finansowych często wywołuje szeroki wachlarz emocji. Kluczowe dla traderów jest, aby nigdy nie działać pod wpływem tych emocji, aby nie zaszkodzić swojemu portfolio. Psychologiczny aspekt cykli i trendów rynkowych nie może być niedoceniany.

Spis treści

 • Psychologiczna natura tradingu
 • Wpływ emocji
  • Rynek byka
  • Rynek niedźwiedzia
 • Różne etapy cyklu rynkowego
  • Optymizm, dreszczyk emocji, euforia
  • Arogancja, Zaprzeczenie, Strach
  • Panika, Panika, PANIKA!!!!!!
  • Ostrożność jest nadal zalecana
 • Wykorzystanie psychologii na swoją korzyść
 • Potęga analizy technicznej
 • Nie daj się uprzedzić
 • Wnioski

Psychologiczna natura handlu

Dla przeciętnego neofity, handel na rynkach finansowych może wydawać się prostą grą liczbową. Odmierzaj czas transakcji prawidłowo, zgarniaj zyski i szukaj następnej okazji. Gdyby to było wszystko, aby stać się skutecznym traderem, każdy robiłby to dzisiaj. Rzeczywistość jest zupełnie inna, ponieważ nie można lekceważyć psychologicznego aspektu zaangażowania na rynkach finansowych.

Dodatkowo, istnieje również coś, co nazywa się "psychologią rynku". Na pierwszy rzut oka, określenie dlaczego rynek porusza się w danym momencie w określonym kierunku jest często trudne - jeśli nie niemożliwe. Znalezienie wyjaśnienia nie zawsze jest konieczne, ponieważ często może to być kwestia zrozumienia aktualnej psychologii rynku.

Czy chcemy w to wierzyć czy nie, na ruchy na rynku ma wpływ stan psychiczny uczestników rynku. Ludzka psychika często działa w tajemniczy sposób. Jeśli wystarczająco dużo uczestników rynku podziela te same emocje w odpowiednim czasie, mogą oni sprawić, że rynek poruszy się w określonym kierunku. Przełamanie tego połączonego impetu będzie często daremnym wysiłkiem.

Ten połączony stan psychologiczny często katalizuje byczy lub niedźwiedzi trend rynkowy. Ogólny sentyment rynkowy jest jedynie zbiorem odczuć inwestorów na temat rynku w danym czasie. Pozytywny sentyment jest często trudniejszy do osiągnięcia niż negatywny. Kiedy dane przekonanie się przyjmie, inni inwestorzy prawdopodobnie będą przez jakiś czas wzmacniać obecny trend.

Jak w przypadku każdej ludzkiej emocji, wszystko może się odwrócić w mgnieniu oka. Utrzymanie dominującej pozycji na rynku jest niemożliwe przez dłuższy czas. Nastroje na rynku zawsze będą dynamiczne, a równowaga sił zmienia się regularnie.

Wpływ emocji

Ludzki mózg będzie różnie reagował na nastroje rynkowe w zależności od tego, jaki trend się rozwija. Utrzymanie tych emocji na wodzy zawsze będzie wyzwaniem, jednak traderzy nie zawsze mogą działać zgodnie z nimi.

Rynek byka

Podczas rynku byka, główną emocją jest euforia, optymizm, a czasami nawet ulga. Kiedy rozpoczyna się trend wzrostowy, większość traderów waha się nieco przed wejściem w nowe pozycje i często obserwuje sytuację z boku. Kiedy trend wzrostowy zostaje potwierdzony, emocje bardzo szybko zmieniają się z "niepewnych" na "podekscytowanych". Ten efekt kuli śnieżnej może przekształcić mały trend wzrostowy w prawdziwy rynek byka na kilka dni, jeśli nie tygodni.

byk

Taki rosnący optymizm staje się widoczny, kiedy trend wzrostowy nadal się umacnia. Rosnące ceny sprawiają, że inwestorzy są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka, co stwarza niebezpieczną sytuację.

Chciwość jest bardzo negatywną emocją podczas handlu na rynkach finansowych. Bardzo ważne jest, aby traderzy nigdy nie poddawali się chciwości, ponieważ jest ona jednym z głównych powodów, dla których początkujący traderzy często tracą pieniądze podczas trendu wzrostowego.

W najgorszym przypadku, narastające poziomy chciwości spowodują powstanie bańki rynkowej. Kiedy pojawi się faza bańki, rynek stanie się niewiarygodnie niestabilny. Niektórzy traderzy staną się irracjonalni, stawiając cały swój majątek na szali, ponieważ chciwość zaciemnia ich osąd.

Przesunięcie ceny jest logicznym wynikiem, a rynek bardzo szybko zmieni się w rynek niedźwiedzia. Świadomość tego punktu zwrotnego jest kluczowa, jeśli chce się utrzymać zdrowe portfolio handlowe.

Rynek niedźwiedzia

Można być skłonnym do myślenia, że stan psychiczny traderów jest zupełnie inny podczas rynku niedźwiedzia. Jest to prawdą w przypadku pierwszej fali emocji - samozadowolenia, niepokoju i paniki. Jednakże, rynki niedźwiedzia często wywołują również takie emocje jak chciwość.

Kiedy inwestorzy widzą, że rynek bardzo szybko traci na wartości, często zastanawiają się, co dokładnie się dzieje. Początkowo mogą postrzegać to jako "cofnięcie w celu wznowienia trendu wzrostowego", ale to zdarza się tylko raz na jakiś czas. Niemożność zaakceptowania rynku niedźwiedzia jest daleka od idealnego stanu psychicznego.

Jeśli rynek niedźwiedzia nadal spycha ceny w dół, nastroje inwestorów mogą zmienić się w skrajną chciwość. Będą oni starali się utrzymać ceny na jeszcze niższym poziomie, otwierając krótkie pozycje na tym rynku.

Kiedy ten etap się pojawia - znany również jako kapitulacja - rynek jest często blisko poziomu dna rynku byka. Kiedy dno zostanie osiągnięte, a rynek ponownie ruszy w górę, osoby z otwartymi krótkimi pozycjami stracą jeszcze więcej pieniędzy, ponieważ stracą orientację w szerszej perspektywie.

Różne etapy cyklu rynkowego

Jak w przypadku wszystkiego, co związane z psychologią, cykle finansowe mogą szybko przechodzić przez różne zestawy emocji. Cztery etapy mogą wystąpić zarówno w byczych, jak i niedźwiedzich cyklach rynkowych.

Optymizm, dreszczyk emocji, euforia

Niezależnie od tego, czy rynek jest byczy czy niedźwiedzi, na początku zawsze będzie pozytywne nastawienie. Traderzy oczekują, że ich inwestycje szybko się zwrócą, co często ma miejsce. Podążanie za trendem rynkowym jest zawsze łatwiejszą opcją i zazwyczaj prowadzi do większego sukcesu. W miarę jak oczekiwania inwestorów są spełniane, ekscytacja staje się dreszczykiem emocji, ponieważ traderzy poszukują wyższych zysków.

Ostatecznie, ta faza cyklu rynkowego osiągnie szczyt, kiedy to pojawia się euforia. Jest to kluczowy etap, ponieważ większość inwestorów może myśleć, że wszystko będzie szło po ich myśli. Niestety, żaden rynek nie może stale zwiększać swojej wartości, a pokonanie rynku jest o wiele trudniejsze niż mogłoby się wydawać.

Arogancja, Zaprzeczanie, Strach

Gdy tylko rynek przestaje spełniać oczekiwania inwestorów, wśród traderów pojawia się arogancja. Poczucie "to jest złe i ja to udowodnię" może bardzo szybko wziąć górę. Pozostawanie w samozadowoleniu z tego, że rynek wznowi swój trend wzrostowy, w końcu doprowadzi do zaprzeczenia, nawet jeśli pismo jest wyraźnie na ścianie.

Jednakże, gdy rynek wciąż odrzuca sentyment inwestorów, traderzy często stają się niespokojni i w końcu bojaźliwi. W tym czasie kluczowe jest zachowanie racjonalności i nie poddawanie się decyzjom wywołującym panikę. Często jest to o wiele łatwiej powiedzieć niż zrobić.

PANIKA, PANIKA, PANIKA!!!!!!

Skok od strachu do paniki jest często dość niewielki. Jest wiele powodów do strachu, gdy badamy rynki finansowe. Kiedy sprawy idą na południe, panika nikomu nie pomoże. Zdesperowani inwestorzy często tracą ogromne ilości pieniędzy, podczas gdy racjonalni traderzy mogą wytrzymać. Rynki w końcu się odbudują, ale może to trochę potrwać.

Ostrożność pozostaje zalecana

Gdy rynek zacznie odbijać się od dna, faza paniki w końcu przejdzie w fazę ostrożności. Nowi inwestorzy nie mogą wnosić dużych kwot pieniędzy do aktywów, którymi handlujesz. Jako istniejący przedsiębiorca, może być najlepiej przywrócić równowagę w portfelu, aby zabezpieczyć się przed większą niestabilnością.

Prędzej czy później, cena rynkowa zacznie ponownie poruszać się w górę. Nie występują duże ruchy, a wolumen handlu pozostaje stosunkowo niski. Jest to trudna faza, ale taka, która często prowadzi nas z powrotem do optymizmu i dreszczyku emocji.

Wykorzystanie psychologii na swoją korzyść

W końcu, stan psychologiczny rynku i jego traderów jest kolejnym narzędziem, które można wykorzystać. Zrozumienie wewnętrznej pracy ludzkiej psychiki podczas tych cykli rynkowych może pomóc traderom zarobić dużo dobrych pieniędzy. Podczas rynku byka lub rynku niedźwiedzia, kluczowe jest wejście w pozycje w dobrym momencie.

Podobnie jak ludzki umysł może przechodzić przez pięć psychologicznych etapów żałoby, tak samo jest z cyklami rynkowymi. Skojarzenie właściwego stanu umysłu ze stanem aktualnego trendu rynkowego może sprawić, że traderzy wybiorą najlepsze okazje do wejścia lub wyjścia z rynku.

Wszystko to może wydawać się łatwe na papierze, ale w prawdziwym świecie sprawy mają się zupełnie inaczej. Nie ma żadnych gwarancji podczas handlu na rynkach finansowych, a powyższa koncepcja nie zawsze będzie miała zastosowanie.

Potęga analizy technicznej

Dla tych, którzy chcą przenieść pięć stanów psychologicznych na wykres rynku, kluczowe jest równoczesne przeprowadzanie analizy technicznej. Spojrzenie wstecz na cykle rynkowe i rozpoznanie ich "kształtu" jest możliwe tylko wtedy, gdy przyjrzymy się bliżej temu, co wywołało ten impet. Z tą wiedzą, traderzy mogą określić, kiedy podjąć działania lub zignorować impuls do uczestnictwa.

Dodatkową korzyścią z analizy technicznej jest to, że może ona pomóc określić, kiedy wystąpi kolejny stan psychologiczny. Może to prowadzić do dalszych trendów wzrostowych, spadkowych, bocznych lub punktów swingowych.

Jednym z kluczowych narzędzi analizy technicznej jest wskaźnik siły względnej RSI. Przedstawia on, kiedy rynki są albo wykupione albo wyprzedane, choć nie sygnalizuje automatycznie potencjalnego odwrócenia rynku.

Innym narzędziem, na które należy zwrócić uwagę jest MACD. Jest to świetny sposób na przeanalizowanie, czy presja kupna lub sprzedaży nagle słabnie. Takie zmiany w presji mogą wywołać tymczasowe lub całkowite odwrócenie trendu.

Nie daj się uprzedzić

Kiedy w grę wchodzi psychologia, kwestią czasu jest, kiedy w grę wchodzą uprzedzenia. Popadanie w powszechne schematy myślenia jest kluczową pułapką, której należy unikać jako trader. Niewłaściwe postępowanie z uprzedzeniami może mieć wpływ na poszczególnych traderów, ale także utrudniać funkcjonowanie rynku jako całości.

 • Przeszacowanie wartości swojego portfolio: Tylko dlatego, że posiadasz określony składnik aktywów, nie oznacza, że jest on wart więcej niż to, co dyktuje rynek.
 • Strach przed stratami: Wielu traderów ma awersję do ryzyka, przez co bardziej obawiają się strat niż osiągnięcia potencjalnych zysków. Tacy inwestorzy często odczuwają fizyczny ból, gdy pojawia się strata i prawie nic nie czują, gdy ich portfel zyskuje na wartości. Dla traderów, którzy cenią sobie dobre okazje rynkowe, "strach przed stratą" jest tendencją, której należy unikać.
 • Confirmation Bias: przecenianie znaczenia czegoś, co potwierdza nasze osobiste przekonania. Ta tendencja często prowadzi do odrzucania przez traderów sprzecznych informacji, takich jak negatywne wiadomości, uzasadnione obawy lub niepokojące wydarzenia.

Wnioski

Stan psychiczny pojedynczego tradera lub całego rynku finansowego nie różni się zbytnio od innych, jednak mogą oni analizować rynki w różny sposób i podejmować odmienne decyzje. Psychologia zawsze będzie miała wpływ na cenę rynkową i związane z nią zachowania handlowe.

Ludzki mózg działa w tajemniczy sposób i niewiele można zrobić, aby tego uniknąć. Można jedynie próbować trzymać emocje na wodzy, ale nie zawsze będzie to wystarczające.

Wiele czynników zewnętrznych wpływa na proces podejmowania decyzji. Wiedza na temat tego, czego można się spodziewać i przekształcenie tego w zaletę może sprawić, że różnica między byciem przeciętnym traderem a doskonałym w tym, co robisz, będzie ogromna.

Redakcja Menni.pl