27 maja 2022 Udostępnij

Jaka jest korelacja między złotem a tradycyjnymi akcjami?

Ogólnie rzecz biorąc, cena złota ma tendencję do wzrostu, gdy ceny akcji spadają. Jest to powszechny trend, który wielu inwestorów albo wykorzystuje, albo traktuje jako zbieg okoliczności. Możesz się jednak zastanawiać: czy istnieje bezpośrednia korelacja między złotem a tradycyjnymi akcjami?

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat inwestorzy uważali złoto za pożądany bufor chroniący przed poważnymi zmianami na rynku akcji. Inwestorzy chętnie dywersyfikują swoje portfele poprzez złoto, aby zabezpieczyć się przed ryzykiem związanym z posiadanymi akcjami. Wydaje się jednak, że istnieje niewiele - jeśli w ogóle istnieją - dowodów na istnienie bezpośredniej korelacji między złotem a cenami akcji.

W tym wpisie przyjrzymy się historii złota i cen akcji, by lepiej zrozumieć tę korelację.

Spis treści

 • Dlaczego ludzie w ogóle inwestują w złoto?
  • Zabezpieczenie przed inflacją
  • Wysoki popyt i silny rynek globalny
  • Niskie koszty utrzymania
 • Akcje a złoto jako inwestycja
  • Wielki Kryzys (1929-1933)
  • Koniec standardu złota (1971)
  • Kryzys finansowy w latach 2007-2008
 • Różne formy inwestowania w złoto
  • Złoto w postaci fizycznej (monety, sztabki itp.)
  • Akcje wydobywające złoto
  • Fundusze ETF na złoto
 • Kiedy należy kupować złoto?
 • Przemyślenia końcowe

Dlaczego ludzie w ogóle inwestują w złoto?

Ludzie od dawna fascynowali się złotem i do dziś jest ono uważane za wartościową inwestycję na całym świecie. Od wieków ludzie kupowali złoto, by uzyskać status, stabilność finansową i wiele innych powodów. Złoto jest nie tylko opłacalną inwestycją, ale ma także znaczną wartość wewnętrzną.

Oto kilka powodów, dla których ludzie inwestują w złoto:

Zabezpieczenie przed inflacją

Ponieważ złoto nie jest bezpośrednio skorelowane z ruchami na giełdzie, jest doskonałym narzędziem do zabezpieczenia się przed inflacją. Gdy dochodzi do kryzysu finansowego lub wydarzenia, które powoduje zbyt duże wahania na rynku, inwestorzy mogą liczyć na to, że złoto pozostanie stabilne. W niektórych przypadkach złoto zyskuje na wartości, gdy akcje spadają.

Wysoki popyt i silny rynek globalny

Bez względu na to, w jakim miejscu na świecie się znajdujesz, istnieje popyt na złoto. Inwestorzy uważają złoto za dobrą inwestycję przede wszystkim dlatego, że jest ono niezwykle płynne. Kupno i sprzedaż złota jest zazwyczaj łatwe, ponieważ jest tak wiele osób, które je posiadają i pragną. Co więcej, ceny złota nie muszą zmieniać się w zależności od bieżących wiadomości, tak jak w przypadku akcji takich firm jak Facebook czy Apple.

Niskie koszty utrzymania

W przeciwieństwie do tradycyjnych akcji, złoto jest stosunkowo łatwą w utrzymaniu inwestycją. Niezależnie od tego, czy inwestujesz w fizyczne złoto, czy w ETF, nie musisz tak czujnie monitorować swoich aktywów. Dla przykładu, porównajmy inwestowanie w złoto z inwestowaniem w nieruchomości. Chociaż posiadanie nieruchomości może być opłacalną inwestycją, pomyśl o wszystkich czynnościach, które musisz wykonywać, by utrzymać jej wartość.

Fizyczne złoto może leżeć w sejfie przez dziesiątki lat bez żadnego zużycia.

Akcje a złoto jako inwestycja

Porównując złoto z akcjami jako inwestycją, musisz myśleć długoterminowo. Jeśli spojrzysz na wyniki w krótkim okresie, akcje prawie zawsze wyjdą na plus. Z drugiej strony, złoto jest dla tych, którzy chcą mieć solidną strategię inwestycyjną na następne 30 do 50 lat.

Z pozoru nie ma oczywistego zwycięzcy między tymi dwoma rodzajami inwestycji. Skuteczni inwestorzy lubią dywersyfikować swoje portfele zarówno poprzez złoto, jak i tradycyjne akcje. Jest jednak moment, w którym zakup złota może okazać się mądrzejszym posunięciem.

Złoto jest ograniczonym zasobem, który ma reputację stabilnego wzrostu. W rezultacie złoto jest uważane za bezpieczną inwestycję, która daje inwestorom więcej pewności siebie w niepewnym klimacie finansowym. Inwestorzy, którzy mają duże udziały w rynku, mogą wykorzystać złoto jako narzędzie do ochrony swojego majątku przed nieprzewidywalnymi ruchami.

Jeśli inwestujesz cały swój portfel w rynek, jesteś narażony na znacznie większe ryzyko poniesienia znacznych strat w czasie kryzysu finansowego. Już choćby z tego powodu złoto może stanowić mądrzejszą strategię inwestycyjną. Poniższe historyczne kamienie milowe mogą pomóc nam lepiej zrozumieć siłę złota.

Wielki Kryzys (1929-1933)

Wielki Kryzys był jednym z największych załamań gospodarczych w historii nowożytnej. W jego wyniku stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych wzrosła do 25%. Wielki Kryzys rozpoczął się od krachu giełdowego w 1929 roku, który był tak poważny, że w ciągu kilku miesięcy zniszczył miliony inwestorów.

W rezultacie wydatki konsumpcyjne we wszystkich branżach znacznie spadły, a wiele osób popadło w ruinę finansową. Do 1933 roku około 15 milionów Amerykanów pozostawało bez pracy i nie widać było żadnej nadziei na poprawę sytuacji.

W początkowej fazie Wielkiego Kryzysu cena złota była stosunkowo stabilna. W latach 1933-1935 rząd USA podniósł ustaloną cenę złota z około 21 dolarów za uncję do 35 dolarów za uncję. Ponieważ cena złota była stała w czasie kryzysu finansowego, trudno jest zmierzyć jego wyniki. Jedno jest jednak pewne: inwestowanie w złoto było o wiele bardziej stabilne niż tradycyjne akcje.

Koniec standardu złota (1971)

Standard złota to system monetarny, w którym waluta danego kraju jest oparta na ilości posiadanego przez niego złota. W związku z tym kraj nie może wprowadzić do obiegu większej ilości gotówki bez zwiększenia swoich rezerw złota. Podstawowym celem standardu złota jest utrzymanie w ryzach możliwości nadmiernego wydawania pieniędzy i nadmuchiwania gospodarki.

Dziś żaden kraj nie stosuje standardu złota, ale jeszcze stosunkowo niedawno był on normą dla prawie wszystkich państw. Stany Zjednoczone stosowały standard złota do czasu szoku Nixona w 1971 roku. Obecnie w Stanach Zjednoczonych obowiązuje system monetarny fiat, w którym waluta nie jest zabezpieczona żadnym aktywem.

Od 1971 do 1980 roku cena złota szybko rosła. Jednak około 1999 roku ceny złota zaczęły spadać z powodu spekulacji, że banki centralne zmniejszają swoje rezerwy złota.

Kryzys finansowy w latach 2007-2008

Kryzys finansowy lat 2007-2008 był wynikiem pęknięcia bańki na rynku nieruchomości. Od końca lat 90. do 2007 roku rynek mieszkaniowy w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 130%. Ten masowy wzrost rynku doprowadził do obniżenia standardów udzielania kredytów hipotecznych, co w końcu doprowadziło do pęknięcia bańki. Skutki gospodarcze pęknięcia bańki mieszkaniowej spowodowały gwałtowny spadek cen akcji, przez co miliony Amerykanów pozostały bez środków do życia.

W 2008 r. Rezerwa Federalna była odpowiedzialna za ratowanie kilku banków korporacyjnych, w tym Bear Stearns i Morgan Stanley. W tym czasie cena złota przekroczyła 1000 USD/oz. Jednak w dniu upadku Lehman Brothers cena złota spadła do około 775 dolarów za uncję.

Dopiero w 2009 roku cena złota zaczęła się stabilizować. Co więc powoduje taką zmienność na rynku złota? Krótko mówiąc, aby ratować banki, trzeba było zgromadzić ogromne ilości gotówki. Podczas kryzysu gospodarczego w latach 2007-2008 rynek był bardziej skłonny zapłacić wyższe oprocentowanie za pożyczkę w dolarach niż w złocie. Dlatego też nastąpił spadek cen złota.

Różne formy inwestowania w złoto

Nie ma wątpliwości, że inwestowanie w złoto może być mądrym wyborem dla niemal wszystkich inwestorów. Dzięki stabilnym cenom i łatwemu dostępowi jest to doskonały sposób na ochronę portfela przed drastycznymi zmianami. Nie oznacza to jednak, że inwestowanie w złoto nie wymaga dokładnego zbadania. Początkujący inwestorzy czasem tracą pieniądze, kupując niewłaściwe rodzaje produktów ze złota.

Oto zestawienie najbardziej popularnych produktów związanych z inwestowaniem w złoto:

Złoto w postaci fizycznej (monety, sztabki itp.)

Złoto w postaci fizycznej jest jednym z najpopularniejszych produktów. Złoto może występować w wielu postaciach, takich jak biżuteria, monety czy sztabki. Jedną z głównych zalet inwestowania w złoto fizyczne jest to, że masz bezpośrednią własność swojego aktywa. Fizyczne złoto wymaga jednak przechowywania i nie jest tak płynne jak inne produkty.

Akcje wydobywające złoto

Inwestowanie w kopalnie złota nie jest bezpośrednio skorelowane z ceną złota, ponieważ inwestujesz w same spółki wydobywcze, a nie w produkt, który one wytwarzają. Chociaż inwestowanie w akcje spółek wydobywczych może być opłacalne, wymaga ono dokładnych badań. W związku z tym nie jest to zazwyczaj rozsądna inwestycja dla początkujących.

Fundusze ETF na złoto

Fundusze ETF na złoto to jeden ze sposobów inwestowania w złoto bez fizycznego posiadania go na własność. Inwestowanie w złote ETF-y działa podobnie jak inwestowanie w tradycyjne akcje. Jedną z zalet inwestowania w złote ETF-y zamiast w fizyczne złoto jest to, że nie musisz się martwić o jego przechowywanie. Nie masz jednak prawa własności do swoich złotych aktywów, gdy wybierasz tę drogę.

Kiedy powinieneś kupić złoto?

Jeśli chcesz kupić złoto jako sposób na zdywersyfikowanie swojego portfela, niekoniecznie istnieje "najlepsza pora roku" na inwestowanie. Zamiast tego, powinieneś przyjrzeć się swojej ogólnej strategii inwestycyjnej. Oczywiście, inwestowanie w złoto jest doskonałym sposobem na zabezpieczenie się przed inflacją, ale nie jest to sposób na wzbogacenie się. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu wysokiego zwrotu z inwestycji w krótkim czasie, lepiej poradzisz sobie na rynku akcji.

Jeśli jednak szukasz czegoś stabilnego, co uchroni Cię przed nagłymi ruchami rynku, postaw na złoto. Jeśli dopiero zaczynasz inwestować w złoto, zacznij od niewielkiej części swojego portfela, by nabrać wprawy. Najlepsi inwestorzy mają zwykle 5-10% portfela zainwestowane w złoto.

Wnioski końcowe

Jak widzisz, historia pokazuje, że złoto pozostaje stosunkowo silne bez względu na ruchy rynku. Ilekroć tradycyjne akcje spadają, złoto staje się dla inwestorów przystanią chroniącą ich ogólny majątek. Nie znaczy to jednak, że złoto jest niepokonane.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu w złoto, zajrzyj do innych naszych wpisów, które pomogą Ci zacząć.

Redakcja Menni.pl