22 kwietnia 2022 Udostępnij

Czym są opcje na złoto i jak kupować opcje na złoto?

Jeśli masz obawy przed kupnem fizycznego złota, być może nadszedł czas, by rozważyć opcje związane ze złotem. W końcu istnieje wiele różnych sposobów i formatów zakupu złota - chodzi o to, by znaleźć wybór odpowiedni dla Ciebie i Twojego stylu życia. Opcje na złoto to stabilny sposób na pierwszą inwestycję w złoto, a w zależności od Twojej pozycji w transakcji, pozwalają Ci odejść stosunkowo bez ryzyka, jeśli warunki przestaną Ci się wydawać dogodne.

Mimo to, opcje na złoto mogą być skomplikowane do zrozumienia dla tych, którzy są nowicjuszami w grze o złoto lub po prostu są nowicjuszami na rynku opcji na złoto. Przygotowaliśmy więc przewodnik po tym, co należy wiedzieć o opcjach na złoto dla tych, którzy chcą je wypróbować.

Spis treści

 • Czym są opcje na złoto?
 • Opcje na złoto (Puts) i opcje kupna (Calls)
  • Złote opcje kupna
  • Złote opcje sprzedaży
 • Jaki jest pożytek z opcji na złoto?
 • Jak kupować i handlować opcjami na złoto?
 • Zalety opcji na złoto w porównaniu z kontraktami terminowymi na złoto
  • Pozwalają na dodatkową dźwignię finansową
  • Pomagają ograniczyć straty
  • Pozwalają na większą dynamikę portfela
 • Podstawowe wskazówki dotyczące inwestowania w opcje na złoto
 • Zaufane porady profesjonalistów

Czym są opcje na złoto?

Opcje na złoto to transakcje, w których aktywem jest kontrakt terminowy na złoto. Zasadniczo umowa ta daje kupującemu prawo (ale, co istotne, nie obowiązek) do zakupu kontraktu futures.

Innymi słowy, kontrakt na opcje na złoto pozwala dwóm stronom z góry uzgodnić warunki transakcji na złoto, choć sama wymiana następuje później (jeśli w ogóle). W umowie opcyjnej takie szczegóły, jak data dostawy, ilość i cena wykonania, są z góry ustalone. Jeśli termin ten minie, to cena wykonania wygasa.

Opcje na złoto - opcje sprzedaży i kupna

Nie wszystkie opcje na złoto są jednak takie same. Chociaż każdy kontrakt na opcje na złoto reprezentuje umowę między kupującym a sprzedającym, dokładna mechanika zależy od okoliczności sprzedaży, które dzielą się na dwie kategorie: kupna i sprzedaży.

Opcje na złoto typu call

Opcje na złoto typu call pojawiają się, gdy inwestor spodziewa się wzrostu cen na rynkach złota. Opcja call na złoto daje posiadaczowi możliwość zakupu złota w przyszłym terminie po uzgodnionej cenie.

Opcje call na złoto są korzystne dla kupujących, którzy zachowują prawo do zakupu złota, ale nie są do tego zobowiązani. Sprzedający natomiast są zablokowani i muszą sprzedać złoto po uzgodnionej cenie, jeśli sprzedający zobowiąże się do tego przed terminem wygaśnięcia. Ponieważ opcje call na złoto blokują kupujących na niższą cenę, opcja call zyskuje na wartości, gdy wartość złota wzrasta.

Opcje sprzedaży złota

Opcje sprzedaży pozwalają komuś sprzedać swój kruszec po ustalonej cenie w przyszłości.

Opcje put są odwrotnością swoich odpowiedników call. Kupuje się je, gdy spodziewany jest spadek na rynku złota i zyskują one na wartości w miarę spadku wartości złota (ponieważ cena została już ustalona na wyższym poziomie). Jeśli wartość złota spadnie poniżej ceny wykonania, wówczas posiadacz opcji put zarobi różnicę, teoretycznie osiągając niezły zysk.

Kupując opcję sprzedaży, znów masz możliwość, ale nie jesteś zobowiązany do sprzedaży złota. Gdy sprzedajesz opcję sprzedaży, jesteś zobowiązany i musisz kupić złoto od sprzedającego.

W obu przypadkach nadal istnieje możliwość, że kontrakt wygaśnie i stanie się bezwartościowy, jeśli osoba posiadająca opcję kupna lub sprzedaży nie zdecyduje się na sfinalizowanie transakcji.

Jaki jest pożytek z opcji na złoto?

Podobnie jak inne formy inwestowania, opcje na złoto dają możliwość zarówno zabezpieczania się przed ryzykiem, jak i spekulowania na temat przyszłości rynku. Twoja inwestycja w złotą opcję kupna lub sprzedaży pozwala Ci zabezpieczyć się przed ryzykiem związanym z Twoimi wyborami inwestycyjnymi.

Dodatkowo spekulujesz, czy Twoim zdaniem cena złota będzie rosła, czy spadała. Choć złoto jest inwestycją względnie stabilną w czasie, jego cena w krótkim okresie wciąż się zmienia, wahając się między cenami. To, czy inwestujesz w złoto jako opcję długą (opcja kupna złota) czy krótką (opcja sprzedaży złota), wskazuje, jak bardzo jesteś przekonany o zdolności tego towaru do utrzymania swojej wartości w przyszłości jako inwestycji krótko- i długoterminowej.

Złoto jest bezpieczne, ale w inwestowaniu nie ma rzeczy pewnych. Każdy zakup akcji czy towaru jest spekulacją i głosem poparcia (przynajmniej na tak długo, jak długo planujesz zachować te akcje). Dzięki stabilności złota, opcje na złoto stanowią sposób na jeszcze większe ograniczenie ryzyka, przy jednoczesnym zachowaniu potencjału zysku.

Jak kupować i handlować opcjami na złoto?


Kontrakty na opcje na złoto są bardziej skomplikowane niż inne zakupy złota. Nie możesz po prostu założyć skarbca lub konta i zacząć handlować.

Kontrakty na opcje na złoto są przedmiotem obrotu na New York Mercantile Exchange i Tokyo Commodity Exchange. Pierwsza z nich jest notowana w dolarach, a bazowe partie kontraktów futures wynoszą 100 uncji trojańskich złota. Tokyo Commodity Exchange handluje kontraktami o wielkości 1000 gramów (czyli ok. 32,15 uncji trojańskich) podawanymi w jenach.

Aby kupić opcje na złoto, musisz posiadać rachunek maklerski z depozytem zabezpieczającym. Ponadto, musisz upewnić się, że Twoje konto jest ustawione na kontrakty futures i opcje, ponieważ nie wszyscy brokerzy umożliwiają bezpośredni dostęp do rynków opcji na złoto.

Nawet jeśli uda Ci się założyć konto z futures i opcjami, to i tak możesz być ograniczony. Wiele kont ogranicza handlowców do opcji na akcje lub ETF-y. Te możliwości mogą pozwolić Ci na zajmowanie się konkretnymi portfelami złota, takimi jak złote ETF-y. Nie zawsze jednak daje to taką swobodę, jakiej mogą oczekiwać osoby zainteresowane opcjami na złoto.

Najlepiej sprawdź u swojego brokera lub tradera, z którym współpracujesz, czy pozwalają oni na handel opcjami i kontraktami terminowymi na złoto i czego będziesz potrzebować, by uzyskać dostęp do tych rynków. Jeśli potrzebujesz pomocy, nasi pracownicy mogą pomóc Ci lepiej zrozumieć rynek opcji na złoto i wymagania, jakie stawia on przed traderami.

Zalety opcji na złoto i kontraktów terminowych na złoto

Jeśli interesujesz się opcjami na złoto, być może słyszałeś o kontraktach futures na złoto. Zasadniczo oznacza to pominięcie części procesu związanej z kontraktami opcyjnymi i inwestowanie bezpośrednio w kontrakty futures na złoto.

Twój punkt widzenia na to, czy wolisz po prostu kupić bazowe kontrakty futures na złoto, będzie zależał od tego, czy uważasz, że opcje na złoto dają dodatkowe korzyści. Przeciwnicy opcji na złoto uważają, że czasami marnują one aktywa, które mogą wygasnąć i stać się bezwartościowe.

Istnieją jednak pewne korzyści wymieniane przez zwolenników opcji na złoto, które zostały wyszczególnione poniżej.

Umożliwiają uzyskanie dodatkowej dźwigni finansowej

Nabywca zyskuje dodatkową dźwignię finansową w kontrakcie na opcje na złoto, ponieważ premia do zapłacenia jest zwykle niższa niż w przypadku utrzymywania porównywalnie otwartej pozycji w kontraktach terminowych na złoto.

Warunki pomagają ograniczyć straty

Warunki opcji na złoto bardzo jasno określają, że kupujący nie ma obowiązku zakupu bazowych kontraktów futures na złoto. Do momentu wygaśnięcia, opcje na złoto dają kupującemu jedynie prawo do przejęcia kontraktów futures na złoto, ograniczając tym samym liczbę strat, jakie może ponieść w wyniku transakcji na opcjach na złoto.

Pozwalają na większą dynamikę portfela

Ze względu na naturę opcji na złoto, mogą one być kształtowane wokół różnych strategii i podejść portfelowych. To sprawia, że podejście do inwestycji jest bardziej elastyczne, pozwalając inwestorowi na przyjęcie tylko takiej zmienności, kosztów i harmonogramów, jakie są dla niego wygodne.

Dokładnie to, co jest najlepsze dla Twojego portfela, będzie się różnić, tak jak wiele wyborów dotyczących inwestycji w złoto. Ale ogólnie rzecz biorąc, opcje na złoto zapewniają wiele z tych samych korzyści, co kontrakty terminowe na złoto, które reprezentują, tylko z nieco większym marginesem swobody.

Podstawowe wskazówki dotyczące inwestowania w opcje na złoto

W przeciwieństwie do innych rodzajów inwestowania w złoto, opcje na złoto wymagają bardziej eleganckiego podejścia. Wśród kluczowych rad, jakich możemy udzielić początkującym inwestorom w opcje na złoto, jest to, że zwracanie uwagi na rynek jest kluczowe w przypadku opcji na złoto.

Wartość złota jest zawsze dyktowana przez bieżące sprawy i stan rynku. Podczas gdy złoto wzrasta w długim terminie od dziesięcioleci, bycie na bieżąco z tym, jak zmienia się gospodarka w krótkim terminie, może pomóc Ci w informowaniu o Twoich transakcjach i kierowaniu opcjami na złoto.

Najlepszy sposób na naukę? Zacznij powoli. Na początku operuj mniejszymi kwotami, by wyrobić sobie wyczucie rynku. Jeśli musisz, ustal limit strat (i trzymaj się go).

Zaufane porady profesjonalistów

Jak mogłeś się domyślić z tego artykułu, opcje na złoto nie są koniecznie dla osób o słabym sercu. Są one bardziej aktywną inwestycją, w którą opłaca się wejść, wiedząc, co chcesz osiągnąć i jakie są najlepsze strategie, by to zrobić. Nawet jeśli opcje na złoto są tylko jedną z części Twojego portfela inwestycyjnego, to i tak powinieneś podchodzić do nich z pełną świadomością.

Dlatego tak ważna jest współpraca z profesjonalistami, którzy pomogą Ci zrozumieć rynek opcji na złoto i reprezentowane przez nie kontrakty terminowe na złoto. Jeśli czujesz, że potrzebujesz dodatkowej pomocy, nie wpadaj w panikę. To, że jesteś nowicjuszem, nie oznacza, że musisz w ten sposób wejść na rynek.

Nasz przyjazny personel jest dostępny, by pomóc Ci przejść przez wszystkie wymagania związane z inwestowaniem w złoto. Posiadają oni wiedzę na temat wszystkich opcji inwestowania w złoto i mogą pomóc Ci przejść z etapu nowicjusza do zaawansowanego w krótkim czasie. Nie wahaj się skontaktować z nami już dziś i rozpocząć swój plan inwestowania w opcje na złoto.

Redakcja Menni.pl