13 stycznia 2022 Udostępnij

Co dzieje się w czterech zakładach Mennicy Amerykańskiej?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, gdzie Twoje złote i srebrne monety rozpoczynają swoje życie? A co z twoimi drobniakami? Ameryka posiada oficjalne, produkujące monety zakłady mennicze od wschodu do zachodu, od północy do południa. Obiekty te są jednymi z najbardziej popularnych i godnych zaufania mennic na świecie.

W kolejności według daty założenia, mennice znajdują się w Filadelfii, PA; San Francisco, CA; Denver, CO; oraz West Point, NY. Istnieją dwa zakłady nieprodukujące monet, zlokalizowane w Waszyngtonie i Fort Knox, KY, które służą odpowiednio jako siedziba administracyjna Mennicy Amerykańskiej i depozyt kruszcu.

Każda z tych mennic odegrała kluczową rolę w historii Ameryki - historii, która tak naprawdę dopiero się zaczyna. Niektóre z nich pomogły uprościć posiadanie złota w 1800 roku, inne przyszły na ratunek, gdy zabrakło monet codziennego użytku. Dziś każdy zakład produkujący monety pomaga wspierać amerykańską monetę w inny sposób.

Poznaj amerykańskie mennice produkujące monety

Philadelphia - Często nazywana "Mennicą Matką", Filadelfia jest największą i najstarszą placówką Mennicy Stanów Zjednoczonych. Pierwsza mennica filadelfijska została zbudowana w 1792 roku, kiedy Filadelfia była jeszcze stolicą USA.

Do tego czasu praktycznie wszystkie monety będące w obiegu w USA były zagraniczne. Ameryka nie posiadała własnego systemu monetarnego. Sprawiało to, że codzienne transakcje były niezwykle trudne. Aby rozwiązać ten problem, Kongres uchwalił Coinage Act z 1792 roku. Ta przełomowa ustawa upoważniała do stworzenia mennicy, która produkowałaby dolary i centy, pieniądze, które byłyby unikalnie amerykańskie w amerykańskich nominałach. Na siedzibę mennicy wybrano Filadelfię.

Mennica Filadelfijska oficjalnie rozpoczęła działalność w 1793 roku. W marcu tego samego roku dostarczyła swoje pierwsze monety obiegowe: 11 178 miedzianych centów.

Mennica Filadelfijska kontynuowała produkcję:

 • miedziane półcentówki i jednocentówki
 • Srebrne półdolarówki (to, co stało się współczesnym niklem)
 • Dimes
 • Ćwierćdolarówki
 • Półdolarówki
 • Dolary
 • Złote monety dwuipółdolarowe
 • Złote monety pięciodolarowe
 • Złote monety dziesięciodolarowe

W 1933 roku rząd federalny porzucił standard złota i Mennica zaprzestała produkcji krążących złotych monet. Następnie w 1964 roku mennica zakończyła produkcję srebrnych monet obiegowych, ponieważ nie było już ekonomicznie uzasadnione emitowanie amerykańskich monet z zawartością srebra do 90%.

W 1969 roku Mennica Filadelfijska przeniosła się do swojej obecnej, czwartej już siedziby na Independence Mall. Dziś mennica może wyprodukować ponad milion monet w ciągu 24 godzin. Mennica oferuje szeroki wachlarz monet i usług związanych z produkcją monet, w tym matryce do monet/medali, monety obiegowe, produkty numizmatyczne, monety okolicznościowe autoryzowane przez Kongres oraz Brązowe Gwiazdy i Purpurowe Serca przyznawane bohaterom wojskowym.

Mennicę Filadelfijską można zwiedzać za darmo od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:30 (ET). Godziny otwarcia mogą się różnić w okresie letnim i w święta. Do najważniejszych atrakcji zwiedzania należy pierwsza prasa do bicia monet, która została użyta do wybicia pierwszych amerykańskich monet w 1792 roku, oraz Peter the Mint Eagle, prawdziwy Łysy Orzeł, który uczynił pierwszą mennicę swoim domem. Artyści mennicy wciąż studiują Petera podczas pracy nad nowymi projektami orłów.

San Francisco, CA

"Granitowa dama" i przyjaciel górników złota

W odpowiedzi na dobrze prosperujące kopalnie złota w Kalifornii, prezydent Millard Fillmore w swoim pierwszym orędziu do Kongresu z 2 grudnia 1850 roku zalecił budowę filii mennicy w tym stanie. Mennica w San Francisco została otwarta kilka lat później, w 1854 roku, aby służyć górnikom złota z okresu kalifornijskiej gorączki złota. Mennica szybko przerosła swój pierwotny budynek i w 1874 roku przeniosła się do kamiennego obiektu, nazwanego "Granitową Damą" ze względu na swoją dostojną granitową architekturę w stylu klasycznego odrodzenia. W pewnym okresie "Granitowa Dama" przechowywała około jednej trzeciej całego złota w kraju.

Budynek ten przetrwał wielkie trzęsienie ziemi i pożar w 1906 roku i pomógł uratować miasto przed całkowitym chaosem gospodarczym, służąc jako centrum finansowe. Po zniszczeniu lokalnych banków i budynków, była to jedyna instytucja zdolna do przyjmowania i wypłacania pieniędzy potrzebnych do odbudowy miasta.

Obecna siedziba Mennicy San Francisco została otwarta w 1937 roku. Zamknięto ją w 1955 roku, a następnie otwarto ponownie dekadę później, podczas niedoboru monet w połowie lat 60-tych. W 1968 roku przejęła większość produkcji monet lustrzanych z Filadelfii, a od 1975 roku produkuje wyłącznie monety lustrzane, z wyjątkiem dolara Antoniego i części monet centowych z początku lat 80-tych. (Centy te są nie do odróżnienia od tych bitych w Filadelfii). Nie produkuje się tu monet obiegowych.

Z wyjątkiem pięciocentówek wybitych w latach 1942-1945, monety wybite w mennicy filadelfijskiej przed 1979 rokiem nie posiadają znaku mennicy. Od 1979 roku litera "P" była używana na dolarze i na wszystkich innych nominałach z wyjątkiem centa.

Współczesna mennica w San Francisco nie oferuje wycieczek. Jednak oryginalna mennica San Francisco jest dostępna do zwiedzania i organizowania imprez. Możesz nawet wziąć ślub w "Granitowej Damie!"

Denver, CO

Podobnie jak w przypadku mennicy w San Francisco, Kongres założył mennicę w Denver w 1862 roku w odpowiedzi na gorączkę złota występującą w tym rejonie. Złoto zostało po raz pierwszy odkryte w Kolorado w pobliżu Denver w 1858 roku. Nieliczni szczęśliwcy, którzy znaleźli samorodki złota i pył, potrzebowali pomocy w jego obróbce. Albo musieliby nosić przy sobie małe woreczki wypełnione złotym pyłem i dokonywać zakupów za pomocą szczypty pyłu, albo musieliby odesłać swoje złoto na wschód do przetworzenia. Obie opcje były niewygodne i ryzykowne.

W 1863 roku rząd federalny wkroczył do akcji i założył Mennicę w Denver jako biuro sztabowe. Biuro sprawdzało złoto pod względem czystości, ważyło je, topiło, a następnie odlewało na sztabki. Kiedy niedługo później w Kolorado odkryto srebro, biuro zaczęło również przetwarzać srebro. Operacje mennicy ograniczały się do topienia, rafinacji, mierzenia i stemplowania kruszcu, a następnie zwracania go deponentom w postaci niepociętych sztabek, z podaną wagą i próbą" - czytamy we fragmencie Raportu Rocznego Dyrektora Mennicy dla Sekretarza Skarbu za rok podatkowy zakończony 30 czerwca 1906r.

Dziś Mennica Denver produkuje matryce do monet, przechowuje srebrny kruszec i bije monety.

Produkuje każdy nominał monet będących obecnie w obiegu, a także coroczne zestawy monet nieobliczalnych i specjalne monety okolicznościowe, wszystkie ze znakiem mennicy Denver "D" wybijanym na monetach, aby wskazać miejsce ich wybicia.

Mennica w Denver oferuje sześć bezpłatnych wycieczek dziennie, od poniedziałku do czwartku.

West Point, NY

Nie należy jej mylić z Akademią Wojskową Stanów Zjednoczonych, Mennica Stanów Zjednoczonych w West Point została założona jako depozyt kruszców w 1938 roku. Pierwotnie została zbudowana w celu przechowywania srebrnego kruszcu i dlatego nazwano ją "Fortem Knox srebra". Zakład produkował krążące grosze przez 12 lat.

W 1988 roku, West Point Bullion Depository oficjalnie przekształciło się w West Point Mint. Była to mennica wielu "pierwszych" monet dla Ameryki

 • W 1997 roku, wyprodukowała pierwsze platynowe monety bulionowe, American Eagle Platinum Bullion coins.
 • W 2000 roku wyprodukowała pierwszą złotą i bimetaliczną monetę, Library of Congress Commemorative Bimetallic Ten Dollar Coin.
 • W 2017 roku, West Point wybił pierwsze amerykańskie monety palladowe w ramach programu American Eagle Palladium Bullion.

Dziś prawie wszystkie współczesne srebrne, złote i platynowe monety emitowane przez rząd USA są bite w Mennicy Stanów Zjednoczonych w West Point. Większość monet produkowanych w mennicy West Point zawiera znak mennicy "W", jak np. wypalane i wybite stemplem lustrzanym złote monety American Eagle. Monety bulionowe są produkowane w mennicy w West Point, ale nie posiadają znaku mennicy "W".

Jako zarówno magazyn, jak i zakład produkcyjny, West Point przechowuje srebro, złoto i platynę, a także bije monety American Eagle proof i uncirculated w złocie, srebrze i platynie, złote monety American Buffalo oraz monety okolicznościowe autoryzowane przez Kongres.

U.S. Money Reserve wspiera misję Mennicy

"Misją Mennicy jest służenie narodowi amerykańskiemu poprzez produkcję i dystrybucję obiegowych, wykonanych z metali szlachetnych i kolekcjonerskich monet oraz medali narodowych, a także zapewnianie bezpieczeństwa powierzonym nam aktywom. "

U.S. Money Reserve ma zaszczyt wspierać misję Mennicy Stanów Zjednoczonych i być jedyną firmą zajmującą się złotem, której przewodzi były Dyrektor

Mennicy Stanów Zjednoczonych.

Philip N. Diehl pełni funkcję Prezesa U.S. Money Reserve od 2014 roku. Wcześniej został mianowany 35. dyrektorem Mennicy Stanów Zjednoczonych oraz szefem sztabu w Departamencie Skarbu USA. Diehl jest szanowanym autorytetem w dziedzinie własności metali szlachetnych i jest jednym z najbardziej wpływowych luminarzy Ameryki.

Diehl skomentował wpływ Mennicy Stanów Zjednoczonych mówiąc: "Uważam, że rolę Mennicy w historii naszego narodu najlepiej oddaje słynne zdjęcie, które niedawno widziałem, przedstawiające Mennicę w San Francisco, jeden z niewielu budynków, które przetrwały trzęsienie ziemi i pożar w 1906 roku. W czasach pokoju i wojny, w czasach dobrych i trudnych, Mennica Stanów Zjednoczonych pozostała ostoją naszej demokracji i gospodarki. Jestem zaszczycony, że mogłem odegrać rolę w tym trwałym dziedzictwie... Jestem dumny z naszego dziedzictwa, wdzięczny za naszą wolność i ufny w nasze złoto. "

Więcej na: http://zloteinwestycje.com.pl

Redakcja Menni.pl