16 listopada 2021 Udostępnij

Co warto wiedzieć o Ustawie o monetach z 1965 roku

Na początku lat 60-tych, Stany Zjednoczone stanęły w obliczu kurczącej się podaży srebra, która groziła podniesieniem popytu na monety takie jak dziesięciocentówki i ćwierćdolarówki - monety, które w tamtym czasie zawierały prawdziwe srebro - ponad ich wartość nominalną. Ustawa o monetach z 1965 roku miała na celu rozwiązanie tego problemu.

Niedobór srebra skłonił ludzi do gromadzenia znacznych ilości dziesięciocentówek i ćwierćdolarówek. Niektórzy nawet przetapiali monety w celu wyprodukowania srebrnego kruszcu.

W odpowiedzi prezydent Lyndon B. Johnson napisał specjalne przesłanie do Kongresu, w którym zaproponował zmiany w systemie monetarnym.

"

Musimy podjąć kroki w celu utrzymania odpowiedniego zaopatrzenia w monety" - napisał Johnson - "albo staniemy w obliczu chaosu w niezliczonych transakcjach naszego codziennego życia - od korzystania z płatnych telefonów, przez parkowanie w strefie płatnego parkowania, po zaopatrywanie naszych dzieci w pieniądze na lunch w szkole. "

Aby uniknąć chaosu, o którym marzył Johnson, urzędnicy rządowi postanowili zastąpić srebro w monetach miedzią i niklem. 23 lipca 1965 roku Johnson podpisał Coinage Act of 1965, a ich plan stał się obowiązującym prawem.

W swoim przemówieniu podczas uroczystego podpisania ustawy, Johnson wyjaśnił:

"Nowe dziesięciocentówki i nowe ćwierćdolarówki nie będą zawierały srebra. Będą to kompozyty, z licami z tego samego stopu, który jest używany w naszych pięciocentówkach, połączonego z rdzeniem z czystej miedzi.

Będą one miały

miedzianą krawędź...

Wszyscy wiecie, że te zmiany są konieczne z bardzo prostego powodu - srebro jest materiałem deficytowym. Nasze zużycie srebra wzrasta wraz z rozwojem naszej populacji i gospodarki. Twardym faktem jest, że konsumpcja srebra jest obecnie ponad dwukrotnie wyższa niż produkcja srebra każdego roku. Tak więc, w obliczu tego światowego niedoboru srebra i naszego szybko rosnącego zapotrzebowania na monety, jedynym naprawdę rozsądnym posunięciem było zmniejszenie naszej zależności od srebra w produkcji monet."

Uchwalenie Coinage Act of 1965 doprowadziło do powstania "monet platerowanych", składających się z miedzianego rdzenia otoczonego stopem miedzi i niklu.

Posunięcie to zadziałało, jak zauważył wówczas Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, stwierdzając, że "znacząco zmniejszyło to krajowe zużycie

srebra

do

produkcji

monet.... "

Ustawa wzywała również do stopniowej redukcji zawartości srebra w półdolarówkach, z 40% do takiego samego składu jak w dziesięciocentówkach i ćwierćdolarówkach.

The JFK ConnectionDlaczego

stopniowa

redukcja dla półdolarówki w przeciwieństwie do natychmiastowej zmiany, która uderzyła w inne monety? Ponieważ projekt półdolarówki został zmieniony niedługo wcześniej, aby uhonorować prezydenta Johna F. Kennedy'ego, który został zamordowany w listopadzie 1963

r.

Srebrne monety Kennedy'ego, wypuszczone na rynek w marcu 1964 r., wzbudziły duże zainteresowanie wśród czułej publiczności, która wciąż odczuwała skutki jego przedwczesnej śmierci. Natychmiast zaczęli je zbierać entuzjaści srebra i ludzie, którzy chcieli mieć pamiątkę po Kennedym. Mennica próbowała poprawić obieg, produkując więcej półdolarówek, ale ich wysiłki spełzły na niczym. W 1965 roku zmniejszono zawartość srebra w monecie z 90% do 40%, a w 1971 roku całkowicie ją wyeliminowano. Półdolarówka Kennedy'ego była jedną z ostatnich amerykańskich monet, które były wykonane w 90% ze srebra.

Mimo, że wyprodukowano ponad 433 miliony półdolarówek Kennedy'ego, moneta ta rzadko pojawiała się w powszechnym obiegu. Niektórzy przypisują to zawartości srebra w tej monecie oraz powszechnej chęci zbierania jak największej ilości srebra.

Wielu jednak wskazuje na wspólną traumę związaną ze śmiercią młodego prezydenta jako przyczynę jej popularności.

Od rzadkości do... CiebiePośród

wypowiedzi prezydenta Johnsona

na

temat dylematu związanego z monetami, znalazło się takie zdanie:

"Srebro staje się zbyt rzadkie, by można je było nadal wykorzystywać na dużą skalę w monetach. "

Dziś, oczywiście, krajobraz jest nieco inny. Podczas gdy srebro nigdy nie powróciło do produkcji dziesięciocentówek i ćwierćdolarówek, piękne i czyste srebrne monety powróciły do powszechnego obiegu w wielkim stylu.

1 uncja. Srebrna Amerykańska Moneta Orzeł jest tylko jednym z przykładów wspaniałych okazji do zakupu srebrnych monet, zarówno dla nabywców metali szlachetnych, jak i miłośników historii.

Jeśli jesteś gotowy do zakupu monet z czystego srebra próby 999, zadzwoń do U.S. Money Reserve pod numer 1-844-307-1589

lub kup srebrne monety online. Account Executives z wiedzą i doświadczeniem odpowiedzą na Państwa pytania dotyczące srebra, amerykańskiej monety i przyszłości metali szlachetnych! Amerykańska monetaagłówne prawozłota i srebrajak kupować srebrne monetyHistoria amerykańskiej mennicyShare this postFacebookTwitterLinkedInPowiązane postySrebrny Orzeł 2021 Typu 2 wylądował w U.S. Money Reserve2021-09-01Poznaj,
jak srebrne monety lustrzane są produkowane w mennicy w San Francisco2021-08-27Czy
widziałeś nowy wzór Złotego Amerykańskiego Orła 2021?
2021-08-20Czym jest ustawa o monetach wolnościowych?
2021-07-23Czym są monety bulionowe?
2021-07-14Obchodź Dzień Amerykańskiego Orła z America's Gold Authority®2021-06-16
Redakcja Menni.pl