21 lutego 2017 Udostępnij

W jakim celu dokonywać inwestycji w złoto?

Kryzys finansowy

Co około 30-40 lat nadchodzi kolejny kryzys finansowy, którego skutkiem jest zwykle degradacja ustalonego porządku w świecie ekonomicznym. Obecnie mija 40 rocznica powstania aktualnego systemu, który zapoczątkowało zniesienie standardu złota przez Nixona w roku 1971. Trudna sytuacja na rynkach finansowych może sugerować więc, że nadchodzą zmiany, w których złoto może odegrać znaczącą rolę podczas tworzenia się nowego systemu monetarnego.

Od kilku lat ma miejsce dodrukowywanie pieniędzy w USA czy przez Europejski Bank Centralny. To wyjście stosowane przez rządy w celu zmniejszenia ich długu. Skutkiem takiej polityki jest powstawanie inflacji, która doprowadzić może do wzrostu cen złota i srebra. To właśnie te dwa kruszce mogą być pomocne w walce  z inflacją i deflacją, gdyż ich cena pozostaje stała w czasach kryzysu. W latach 20.XX wieku za 20 uncji złota trzeba było zapłacić 400 dolarów, dawało to nowy samochód Ford T. Wówczas cena uncji złota wynosiła niemal 21 dolarów. Dziś nowego Forda Mondeo można zakupić za 25 000 dolarów, co też jest równoważne z 20 uncjami złota. Złoto jest więc też dobrym narzędzien inwestycyjnym.

Inwestycja w kruszec

Jak jednak wybrać dobry moment na inwestowanie w złoto? Wskaźnikiem pomocnym w tej sytuacji jest Dow Jones/Gold. Pokazuje on jak kształtują się ceny akcji na giełdzie w USA w stosunku do ceny złota. Cykl ten rozpoczął się w roku 2000 kiedy za 44 uncje złota można było zakupić jedną jednostkę Dow Jones. Dziś za jedną jednostkę można dostać 14 uncji złota.

Inny popularny wskaźnik to CRB Index, a więc jeden z szerszych indeksów surowcowych, który zawiera także złoto. Jego stosunek do ceny uncji złota pomocny bywa w wyznaczaniu dobrego momentu na inwestycję. Im niższa jego wartość, tym surowce są tańsze.

Wybór produktu

Najlepiej skupić się na monetach jednouncjowych lub sztabkach. Jedna uncja to 31,1 gram. Warto przy tym pamiętać, że kupują mniejsza gramaturę płaci się większą marżę. Monety jednouncjowe są też dobrze rozpoznawalne i łatwe w ewentualnej sprzedaży w przyszłości. W przypadku sztabek większe jest ryzyko sfałszowania.

złoto inwestycyjne

Odpowiedni rodzaj złota inwestycyjnego

Inną czynnością podczas wyboru produktu jest określenie rodzaju monety. W przypadku złota inwestycyjnego znaczenie mają tylko sztabki i monety bulionowe, a nie monety kolekcjonerskie czy numizmatyczne. Do najpopularniejszych monet inwestycyjnych zalicza się Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonu, Złoci Filharmonicy Wiedeńscy, Amerykański Złoty Orzeł, Australijski Kangur itd. Również i w przypadku sztabek duże znaczenie ma producent. Najważniejsi z nich to Umicore, Pamp, Degussa, Heraeus, Valcambi oraz Perth Mint. Poza tym nie bez znaczenia jest i opakowanie sztabek - CertiCard, które chroni złoto przed zarysowaniem i zawiera certyfikat potwierdzający jego autentyczność. 

Zaufany dealer do podstawa

Podczas wyboru dealera warto wziąć pod uwagę kilka elementów:

  • wiarygodność dealera,
  • ugruntowaną pozycję na rynku,
  • dostępność produktów,
  • gotowość dealera do wykupienia od klienta złota lub srebra,
  • możliwość zapłaty po obejrzeniu towaru,
  • cenę produktów,
  • profesjonalizm obsługi.


Zakupy przez internet

 Coraz większa liczba dealerów oferuje także zakupy przez internet. W takiej sytuacji cena transakcji jest na ogół niższa niż w sklepie stacjonarnym, ale nigdy nie ma pewności, że towar trafi do klienta i w takiej formie jakiej ten tego oczekuje. Czasem lepiej jest nie ryzykować. Jeśli już to warto poszukać dealera, którego pozycja na rynku jest ugruntowana. Nie powinno się natomiast ufać tym, którzy prowadzą sprzedaż tylko przez internet. Zaoszczędzić można przy dostawie terminowej, ale jej okres nie powinien przekraczać 15 dni.

 Kupując stacjonarnie dany produkt zawsze można obejrzeć i sprawdzić jego autentyczność m.in. za pomocą linijki Fischa. Zakup osobisty zapewnia też klientowi pełną anonimowość. Ma to duże znaczenie, bo zawsze rząd może wprowadzić zakaz posiadania przez osoby prywatne złota inwestycyjnego tak jak w roku 1950.

 

Redakcja Menni.pl