28 marca 2017 Udostępnij

Jak rozpoznać prawdziwe srebro? Poznaj niezawodne metody

Umiejętność rozpoznawania prawdziwości złota czy srebra jest niezwykle ważna nie tylko dla zawodowych inwestorów, ale dla każdego z nas. Zainteresowanie jest tu znacznie większe jeśli chodzi o złoto, warto zatem dowiedzieć się, jak wygląda taka ocena w przypadku srebra. Co prawda ceny srebra są znacznie niższe, zatem rzadziej można spotkać się tu z poważnymi fałszerstwami – ryzyko jest tak samo duże jak w przypadku złota, a zysk o wiele mniejszy. Niestety, nadal trzeba uważać na różnych oszustów. Szczególną ostrożność powinny wzbudzać aukcje internetowe, na których można kupić srebro po wyjątkowo niskich cenach. Jeśli nie kupuje się srebra w żadnym renomowanym źródle, to lepiej sprawdzić taki produkt osobiście przed dokonaniem zakupu.

Jak sprawdzić czy srebro jest prawdziwe?

Do zweryfikowania prawdziwości srebra nie jest potrzebna żadna specjalistyczna wiedza. Potrzebne są podstawowe informacje i niewielkie wyposażenie.

Masa właściwa, waga srebra

Srebro posiada charakterystyczną dla siebie gęstość. Posiadając srebro w kształcie sześcianu z bokami o długości 1 cm, waga powinna wynosić 10,49 g. Należy zatem zbadać wymiary srebra i porównać je z jego wagą. Fałszywki będą miały zaburzone proporcje – mogą zachować prawidłowe wymiary przy znacznie niższej wadze. Jest to efekt dodawania do nich miedzi.

Podobną wagę przy takich wymiarach mogą mieć jednak inne metale, jak ołów. Wykonanie czegoś takiego wymaga już niemałego kunsztu, przez co "zwykły" fałszerz raczej nie będzie mógł się na to zdobyć. Niemniej dla pewności warto stosować także inne kryteria oceny.

Próba srebra

Dźwięk

Srebrna moneta lub sztabka uderzona kawałkiem innego metalu powinna wydać charakterystyczny, przeciągły i mocno rezonujący dźwięk. Dziś można skorzystać z licznych aplikacji na smartfona, które od razu rozpoznają taki odgłos i na jego podstawie są w stanie ocenić prawdziwość srebra.

Kostki lodu – test

Pod względem przewodnictwa ciepła, praktycznie żaden metal nie równa się ze srebrem. Kładąc kostkę lodu na złotej monecie czy sztabce oraz drugą na innym metalu dla porównania można obserwować, czy ta położona na srebrze będzie topić się szybciej. Jeśli tak, srebro jest prawdziwe.

Przewodność elektryczna

Kolejną właściwością srebra jest wysokie przewodnictwo prądu. Przy teście można wykorzystać narzędzia do mierzenia konduktywności materiału. Powinna ona wynosić 61,39 mega simensów na metr. Takich wyników nie osiąga żaden inny stop. Jeśli zatem urządzenie wskazuje inne wartości, to srebro może być fałszywe.

Ultradźwięki

Fale dźwiękowe przemieszczają się przez różne metale z określoną prędkością. Można zatem skorzystać z urządzenia mierzącego prędkość rozchodzenia się ultradźwięków w srebrze i sprawdzić, czy uzyskany wynik będzie odpowiadał normom. Metoda ta jest skuteczna, choć ma jedną wadę – trudno sprawdzać nią niewielkie sztabki, małe monety czy po prostu mniejsze kawałki srebra.

Jak rozpoznać srebro?

Magnetyk

Ze względu na swoje właściwości, srebro jest odporne na działanie magnesu – nie jest przez niego przyciągane. Zamiast tego, kawałek srebra powinien być lekko odpychany, kiedy zostanie umieszczony w pobliżu magnesu neodymowego. Umieszczając metal pod kątem 45 stopni należy sprawdzić, czy sztabka lub moneta powoli zjeżdża w dół – jedynie w takim przypadku mamy do czynienia z prawdziwym srebrem.

Podsumowanie

Czy sprawdzenie prawdziwości srebra jest proste? I tak, i nie. Tak, ponieważ mamy do dyspozycji wiele różnych metod, które nie wymagają ponadto stosowania profesjonalnych urządzeń czy posiadania specjalistycznej wiedzy. Wystarczy jedynie dowiedzieć się nieco na ten temat i kupić podstawowe wyposażenie, aby móc szybko wykonać kilka różnych testów.

Z drugiej strony, zawsze istnieje tu sporo trudności. Niektóre metale posiadają w wybranych kwestiach podobne właściwości do srebra. Na przykład, miedź niemalże w takim samym stopniu przewodzi prąd i ciepło, łatwo można się zatem pomylić. Dlatego warto posiadać odpowiednią wiedzę na temat innych materiałów, szczególnie tych, które najczęściej stosowane są do podrabiania srebra. Po drugie, nigdy nie należy wysnuwać wniosków na podstawie jednego tylko testu. Jedynie zastosowanie wszystkich metod i porównanie wyników da nam całkowitą pewność.

Redakcja Menni.pl