17 sierpnia 2021 Udostępnij

Poparcie dla nowoczesnego standardu złota wciąż rośnie na całym świecie

Od dłuższego czasu pojawiają się pogłoski dotyczące nowego standardu złota. Jest boleśnie oczywiste, że obecny ekosystem finansowy nie może być utrzymany. W miarę jak podejmowane są kolejne działania w miejsce COVID-19, zapotrzebowanie na stabilność finansową będzie tylko dalej rosło.

Nowy Standard Złota jest korzystny

Patrząc na sposób, w jaki sprawy finansowe się toczą, jest oczywiste, że coś musi się zmienić. Na lewo, prawo i w centrum wydawane są pakiety stymulacyjne. Jest to rozwiązanie w czasach wielkiej potrzeby, ale nie takie, które powinno być stosowane raz po raz. Drukowanie nowych pieniędzy zawsze wiąże się z kosztami, i to dość dużymi.

Głównym powodem, dla którego istnieją pakiety stymulacyjne, jest zepsuty system finansowy. Mówiąc dokładniej, wprowadzenie walut fiat w ich obecnej formie było problematyczne od samego początku. W miarę jak coraz więcej krajów przyjmowało te systemy, dziesiątki lat temu osiągnięto punkt bez powrotu. Dziś wady i słabości tego systemu są wyraźnie widoczne.

Sprawy nie musiały potoczyć się w ten sposób. Istniał działający system w postaci standardu złota. Jego zniesienie było i nadal jest fatalnym pomysłem. W miarę upływu czasu coraz więcej krajów bada możliwość przywrócenia tego standardu w jakiejś formie.

złoto

W teorii, nie jest to zbyt trudne. Większość krajów posiada dziś znaczne rezerwy kruszcu. Potrzebny jest reset monetarny i musi on nastąpić już teraz. Gdy wszystkie nadmuchane bańki tworzące tradycyjne finanse zejdą się razem, ujawnią się bardzo poważne problemy.

Przejście będzie trudne

Przejście z obecnego systemu z powrotem do standardu złota nie jest proste. Można to zrobić, ale z pewnością będzie to wymagało zupełnie innego sposobu myślenia. Trzeba też przyznać, że nowy standard złota może istnieć w różnych iteracjach. Nie musi też naśladować wersji tradycyjnej.

Banki wciąż mogą zachować pewien stopień swobody w tym względzie. Mogą powiązać waluty narodowe ze standardem złota poprzez "targetowanie", zamiast trzymać się rzeczywistej wartości nominalnej. Interesujące podejście, zwłaszcza w obliczu licznych walut borykających się dziś z hiperinflacją i dewaluacją.

Ciekawie będzie zobaczyć, co dokładnie przyniesie przyszłość. Obecne tempo, w jakim sprawy się toczą, po prostu się nie sprawdzi. Ludzie muszą bardziej głośno mówić o tym, co chcą zmienić, jeśli w ogóle coś chcą zmienić. W przeciwnym razie wszystko pozostanie tak jak jest teraz.

Więcej na: http://zloteinwestycje.com.pl/

Redakcja Menni.pl