5 stycznia 2018 Udostępnij

Numizmatyka - monety, ceny, jak zacząć? Poradnik

Aby zabezpieczyć swoje oszczędności i przy tym jeszcze zarobić, wiele osób podejmuje decyzję o zainwestowaniu w coś. Możliwości jest bardzo wiele, ale ostatnio coraz częściej decydujemy się na szlachetne kruszce. Z pewnością bardzo bezpiecznym sposobem jest zakup sztabek złota czy standardowych monet inwestycyjnych, jednak coraz popularniejsze staje się także kupno monet kolekcjonerskich. Powód jest prosty – można zanotować o wiele większe zyski! Warto jednak pamiętać, że większy zarobek to też większe ryzyko, a zatem możemy również wiele stracić. By się przed tym uchronić, należy wiedzieć w co inwestować i po prostu jak właściwie zacząć, żeby się nie sparzyć? Oto krótki poradnik, który powinien wiele wyjaśnić!

Numizmatyka – monety

Szczególnie warto inwestować w monety o wadze 1 uncji (1 oz = 31,1 g). Po prostu są najbardziej standardowe i w związku z tym najłatwiej je później sprzedać. Oczywiście, w procesie kupna niektórzy zetkną się z innymi wielkościami – nawet monetami kilogramowymi – jednak nie warto tracić na nie czasu i pieniędzy. Przede wszystkim dlatego, że łatwiej w przypadku monet standardowych zweryfikować ich autentyczność, a to gwarancja że nikt nas nie oszuka i nie sprzeda nam podróbki.

Numizmatyka – ceny

Bardzo ważne informacje dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z numizmatyką dotyczą cen. Przede wszystkim ogólna uwaga jest taka, żeby nie przepłacać! Cena monety nie powinna przekraczać ceny spot o więcej niż 20 czy 30%. Cena spot jest ogólnoświatową ceną srebra, którą trzeba koniecznie znać przed zakupem. Jeśli na przykład podoba nam się moneta, która kosztuje 50 dolarów, podczas gdy kurs srebra wynosi 30 dolarów, nie ma po co inwestować – po prostu przepłacimy! W tym wypadku nawet podniesienie się ceny srebra o 10 dolarów oznacza dokładanie do interesu. Dlatego trzeba być bardzo ostrożnym, żeby nie przepłacić.

monety numizmatyczne

Znane monety numizmatyczne

By mieć większą szansę na sprzedaż swojej monety w przyszłości, warto wybierać te bardziej znane – pochodzące z popularnych mennic i poszukiwane przez kolekcjonerów. Najlepiej wybierać towary z Australii, Kanady, USA oraz Chin, przy czym strzałem w dziesiątkę są zawsze wyroby australijskiej Perth Mint (seria Lunar).

Numizmatyka: monety srebrne, złote

Warto wybierać monety albo srebrne, albo złote – nie mieszane. Dlaczego? Ponieważ przede wszystkim inwestuje się w kruszec, a wszelkie zdobienia (złocenia, srebrzenia) to tylko moda, która nie przekłada się później na zarobek. Zawsze warto jednak wybierać monety, które nam samym się podobają – jeśli wyróżniają się czymś szczególnym, mogą być poszukiwane. Takie monety zawsze znajdą nabywców, przy czym pamiętajmy, że będą to głównie mężczyźni, więc i wzory monet powinny być raczej męskie.

Numizmatyka - jak zacząć?

By odnotować zyski, trzeba wiedzieć jak się poruszać na rynku monet. Przede wszystkim nie szalejmy, nim nie nabierzemy wprawy. Jeśli chodzi o zakupy, nie wydawajmy też wszystkich oszczędności na jeden rodzaj monet, nawet jeśli szczególnie przypadną nam one do gustu. O co dokładnie chodzi? O to, by na przykład nie kupować 100 srebrnych monet z niedźwiedziem Grizzly, lecz raczej obdzielić tą ilością kilka różnych serii, nabywając 30 Grizzly, ale też między innymi 20 słoni z serii African Wildlife, 30 z wizerunkiem misiów Koala i 20 jeszcze innych. W ten sposób zwiększymy swoje szanse na zarobek, a inwestycja na pewno się opłaci (a przynajmniej zwróci, więc nie stracimy!). Warto też wiedzieć, że świetne, srebrne monety można znaleźć na przykład na Allegro – przy tym wybór jest naprawdę duży!

Redakcja Menni.pl