19 października 2021 Udostępnij

Majestat i metal: Królowa Elżbieta II na monetach

W wieku 94 lat królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą na świecie. Jest znana z ogromnego wsparcia moralnego, jakiego udzieliła Brytyjczykom podczas II wojny światowej oraz z długowieczności. Znana jest również z modernizacji monarchii brytyjskiej oraz z miłości do corgis.

Jednak poza informacjami zawartymi w książkach historycznych i w The Crown, kim jest ta kobieta? I dlaczego czcimy ją portretami przypieczętowanymi trwałością metali szlachetnych? Na cześć Miesiąca Historii Kobiet, poświęcamy kilka chwil, aby rzucić światło na amerykańskiego sojusznika i niesamowitą kobietę: Królowej Elżbiecie II.

Kim jest królowa Elżbieta II?

Urodzona 21 kwietnia 1926 roku w Londynie, księżniczka Elżbieta wstąpiła na tron w wieku 25 lat po śmierci swojego ojca, króla Jerzego VI w 1952 roku. W następnym roku jej prawie trzygodzinna koronacja na królową Elżbietę II była pierwszą koronacją transmitowaną w telewizji przez Pałac Buckingham. Nosiła koronę wykonaną w 1820 roku i ozdobioną 1333 diamentami i 169 perłami.

Choć jej faktyczne urodziny przypadają 21 kwietnia, oficjalnie obchodzi się je dopiero w drugą sobotę czerwca. Tradycyjnie, urodziny króla lub królowej nie są obchodzone w dniu ich rzeczywistych urodzin.

Królowa Elżbieta II może być jedną z najbardziej znanych kobiet na świecie, ale jest też jedną z najbogatszych. Jej wartość netto wynosi podobno 480 milionów dolarów. Swoje bogactwo czerpie z rocznej pensji w wysokości blisko 120 milionów dolarów, a także z prywatnego funduszu powierniczego. Królowa Elżbieta II i jej mąż, książę Filip, posiadają sześć rezydencji.

Do

znaczących wydarzeń w czasie panowania królowej Elżbiety II należą: śmiertelna katastrofa w walijskiej kopalni węgla w 1966 r., szeroko oglądany dokument telewizyjny z 1969 r. z udziałem rodziny królewskiej, ślub księcia Karola z Lady Dianą Spencer w 1981 r., koniec małżeństwa Karola i Diany w 1992 r., śmierć księżnej Diany w 1997 r. oraz narodziny pierwszego prawnuka (księcia Jerzego) w 2013

r.

"

W

czasie

swojego niezwykłego panowania królowa odbyła więcej podróży niż jakikolwiek inny monarcha, odbywając wiele historycznych wizyt zagranicznych. Znana ze swojego poczucia obowiązku i oddania służbie, była ważną postacią w czasach ogromnych zmian społecznych", jak podaje Pałac Buckingham.

Monety z wizerunkiem królowej Elżbiety II Według

Księgi Rekordów Guinnessa królowa Elżbieta II pojawia się na monetach z co najmniej 35 krajów - więcej niż jakakolwiek inna żyjąca monarchini. Wśród tych krajów są Wielka Brytania, Kanada, Bahamy, Jamajka, Republika Południowej Afryki, Nigeria, Hong Kong, Australia, Nowa Zelandia i Fidżi.

W okresie panowania królowej Elżbiety II na oficjalnych monetach Wielkiej Brytanii pojawiło się pięć różnych jej portretów.

Pierwsze takie monety, z portretem wykonanym przez Mary Gillick, zostały wyemitowane w 1953 roku. Następne były monety, które zadebiutowały w 1968 roku z portretem autorstwa Arnolda Machina. Zmodyfikowana wersja portretu Machina pojawia się na brytyjskich znaczkach pocztowych od 1967 roku, co oznacza, że jest to prawdopodobnie najczęściej reprodukowany wizerunek w historii. Od 1985 do 1997 roku na monetach brytyjskich w obiegu znajdował się portret królewski autorstwa Raphaela Makloufa. Później pojawiły się oficjalne monety z portretem autorstwa Iana Rank-Broadleya. Ostatecznie monety z portretem autorstwa Jody Clark

miały

swoją

premierę w 2015 roku.

Aby uczcić 95. urodziny królowej w 2021 roku i jej długie panowanie, Mennica Królewska wyemituje specjalną monetę o nominale 5 funtów. Na monecie pojawią się słowa "moje serce i moje oddanie" w ukłonie do jej ikonicznej świątecznej audycji z 1957 roku.

"W dawnych czasach monarcha prowadził swoich żołnierzy na polu bitwy, a jego przywództwo przez cały czas było bliskie i osobiste. Dziś sprawy mają się zupełnie inaczej" - powiedziała podczas tamtej audycji świątecznej. "Nie mogę poprowadzić was do walki, nie nadaję wam praw ani nie wymierzam sprawiedliwości, ale mogę zrobić coś innego. Mogę dać wam moje serce i moje oddanie dla tych starych wysp i dla wszystkich ludzi z naszego braterstwa narodów. "

Kraj Wspólnoty Narodów Kanada wyemitował monety z czterema wersjami królowej Elżbiety II - w 1953, 1965, 1990 i 2003

roku.

Dotyczy to również kanadyjskiej monety Złoty Liść Klonowy. Królewska Mennica Kanadyjska wydała również specjalną 50-centową złotą monetę jubileuszową w 2002

roku.

1 uncja. Złota moneta Kanadyjski Liść Klonowy przedstawia czwarty z portretów królowej, który uświetnił kanadyjskie monety, ale pierwszy, który ukazuje ją bez korony.

Wizerunek królowej Elżbiety II można również zobaczyć na monetach z serii Pearl Harbor i Iwo Jima, wyprodukowanych przez australijską mennicę Perth. Awers tych monet, z klasycznym portretem legendarnej monarchini, upamiętnia wojennych sojuszników Ameryki - Australię i Wielką Brytanię. Sama królowa Elżbieta jest silnie związana z II wojną światową - jako członkini Women's Auxiliary Territorial Service jeździła wojskowymi ciężarówkami.

"Królowa pozostaje jedyną kobietą z rodziny królewskiej, która wstąpiła do sił zbrojnych i jest jedyną żyjącą głową państwa, która służyła podczas II wojny światowej" - zauważa History.com.

Wnieś odporność, królewskość i długowieczność, które uosabia królowa Elżbieta II do swojego portfela metali szlachetnych. Już dziś zadzwoń do U.S. Money Reserve, aby kupić złote i srebrne monety z jej wizerunkiem.

Iwo Jima Coinspearl harborShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsThe 2021 Type 2 Silver Eagle Has Landed at U.S. Money Reserve2021-09-01Learn
How Silver Proof Coins are Made at the San Francisco Mint2021-08-27Have You
Seen the

All-New 2021 Gold American Eagle Design?
2021-08-20Czym jest ustawa o monetach wolnościowych?
2021-07-23Czym są monety bulionowe?
2021-07-14Obchodź Dzień Amerykańskiego Orła z America's Gold Authority®2021-06-16




Redakcja Menni.pl