3 kwietnia 2017 Udostępnij

Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy – bohaterowie wybici na srebrnych monetach

Najnowsza część Gwiezdnych Wojen spowodowała oczywiście istne szaleństwo, jeśli chodzi o produkcję najróżniejszych gadżetów związanych z tym uniwersum. Nie ominęło to również numizmatyki. Mennica New Zealand Mint we współpracy z Disneyem wypuściła na rynek dwie serie monet o ograniczonym nakładzie. Pierwsza z nich to Star Wars Classic, zaś druga – Star Wars Przebudzenie Mocy.

Wcześniej w Polsce sporą popularność zdobyła moneta z Darth Vaderem. Obecnie polscy kolekcjonerzy mogą kupić kolejny numizmat należący tym razem do serii Przebudzenie Mocy – Rey. Zdecydowanie warto poświęcić tym kolekcjom nieco uwagi.

Monety gwiezdne wojny

W monetach należących do serii spotkamy się ze wszystkimi standardowymi parametrami, stosowanymi przez mennicę New Zealand Mint. Monety mają masę jednej uncji i posiadają próbę 999. Każda posiada nakład 10 000 sztuk. Numizmaty w serii Przebudzenie Mocy mają na awersie kolorowe wizerunki z bohaterami filmu, czego zabrakło w serii Classic.

Bohaterem pierwszej monety jest Kylo Ren, będący również głównym bohaterem filmu. Jest to potomek Darth Vadera – nie tylko jeśli chodzi o więzy krwi, ale także wyznawaną ideologię. Film zdradza, że jego rodzicami są Han Solo i Lei, co czyni z niego wnuka Darth Vadera. Początkowo miał na imię Ben. Jako dziecko był wychowywany i szkolony przez samego Luke`a Skywalkera, ale w pewnym momencie uległ pokusom ciemnej strony mocy i zmienił imię na Ren. Na podstawie pierwszej części nowej trylogii trudno jednak ustalić, jak dokładnie wyglądał proces jego przemiany – musimy poczekać na kolejne części, aby się tego dowiedzieć.

Najcenniejsze monety

Kapitan Phasma

Nowy Porządek nie wykorzystuje już klonów do tworzenia armii – zamiast tego jako szturmowcy służą specjalnie szkoleni ludzie. Kapitan Phasma jest dowódcą szturmowców na służbie Nowego Porządku. Pierwsza część trylogii nie poświęca jej zbyt wiele uwagi, choć postać ta zaskarbiła sobie wielkie zainteresowanie fanów. Pomimo niepewnego losu wielu ma nadzieję, że pojawi się ona również w następnej części.

Rey Gwiezdne Wojny

Historia Rey podobna jest do historii Luke`a Skywalkera – również tutaj mamy do czynienia z prostą na pozór postacią, która nagle odkrywa, że ma w sobie moc. O jej wcześniejszym życiu wiemy tyle, że w dzieciństwie porzucili ją rodzice. W filmie poznajemy ją jako prostą dziewczynę zamieszkującą pustynną planetę i zarabiającą na zbieraniu złomu. Pojawiają się spekulacje mówiące, że rodzicami Rey również są Han Solo i Leia.

Han Solo

W serii nie mogło oczywiście zabraknąć monety z jedną z najbardziej legendarnych postaci uniwersum Gwiezdnych Wojen – Hanem Solo. W sprzedaży w Polsce pojawiła się moneta należąca do serii Classic, na której Solo przedstawiony jest po zamrożeniu w karbonicie.

Dotychczas seria Classic w naszym kraju była dostępna jedynie w postaci monet srebrnych. Na szczęście niedawno polscy kolekcjonerzy otrzymali możliwość kupienia również złotych monet. Na polskim rynku znalazły się złote i srebrne monety i masie 1 lub pół uncji, przedstawiające Hana Solo oraz Darth Vadera. Co ważne, wersja z jedną uncją została wybita jedynie w nakładzie 500 sztuk.

Historyczne monety

Darth Vader 1 uncja i 1/4 uncji złota

Rewers tej monety przedstawia jedną z najważniejszych scen w historii całych Gwiezdnych Wojen – tę, w której widz pierwszy raz zobaczył Darth Vadera. Trudno jest wymienić wiele postaci, które zdobyły tak ważną pozycję w światowej popkulturze jak Darth Vader. Słynne słowa "Luke, jestem twoim ojcem!" zna dosłownie każdy, nawet ktoś, kto w ogóle nie interesuje się Gwiezdnymi Wojnami.

Jego historia nie jest jednak łatwa, przez co trudno ocenić go jednoznacznie. Jako Anakin Skywalker był Jedi. Później jednak przeszedł na ciemną stronę mocy, a po walce z przyjacielem zostaje okaleczony. Jedynie charakterystyczny, czarny strój utrzymuje go przy życiu. Pod koniec znów jednak przechodzi na jasną stronę, ratując swojego syna – Luke`a – i samemu ginąc.

Han Solo 1 uncja i 1/4 uncji

Han Solo jest awanturnikiem którego widz poznaje w momencie, kiedy ma problem z oddaniem wielkiego długu Jabbie. W związku z tym w pościg za nim rusza cały oddział łowców nagród. Ostatecznie on, Leia i Chewbacca zostają wydani Darth Vaderowi, zaś Solo po zatopieniu w karbonicie – przekazany Jabbie.

Redakcja Menni.pl