17 marca 2017 Udostępnij

Sposób na bezpieczną przyszłość - złoto inwestycyjne

Lokowanie kapitału w kruszcu

Od kilku lat można zaobserwować stopniowy wzrost zainteresowania inwestycjami alternatywnymi. Zalicza się do nich także lokowanie kapitału w złocie pozostającym poza kontrolą rządów i banków centralnych. Złoto nie podlega inflacji czy reformom monetarnym, dlatego ma coraz większe grono zwolenników wśród inwestorów.

Inwestycja w złoto

Inwestowanie w ten kruszec uważane jest za jedną z bezpieczniejszych form lokowania kapitału. Jednak jak każda inwestycja wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego też nie należy całości oszczędności lokować tylko w złocie. Inwestycja w złoto jest raczej bezpieczna i zyskowna. Złoto od setek lat w zasadzie nie traci na wartości w przeciwieństwie np. do banknotów papierowych. Trzeba przy tym pamiętać, że stracić można natomiast w krótszych okresach czasu.

Złoto inwestycyjne - możliwości zakupu

Przed zakupem złota trzeba sobie zadać pytanie o celowość tego ruchu. W przypadku inwestycji krótkoterminowej można dokonać zakupu w celach spekulacyjnych, aby zarabiać na spadkach i wzrostach ceny .Pomocne są wówczas takie instrumenty finansowe jak fundusze inwestycyjne, ETF-y, akcje firm wydobywczych oraz kontrakty terminowe na złoto. Zarabia się na ruchu cen bez kontaktu ze złotem fizycznym. W przypadku zakupu złota fizycznego nabyć można numizmaty, biżuterię oraz sztabki i monety bulionowe. Dwie ostatnie opcje mają największe znaczenie

Terminy, które musisz poznać

Przed zakupem złota warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi definicjami. Ilość podawana jest najczęściej w uncjach trojańskich (aptekarskich). Oznaczane są one skrótem oz. Jedna uncja to 31,1 grama. Z kolei wartość podawana jest w karatach lub jako próba. Jeden kara to 1/24 stopu. Czyste złoto to więc 24 karaty.

moneta bulionowa

Sztabki i monety bulionowe - które wybrać?

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup złota w formie fizycznej np. jako sztabki czy płytki (próba minimum 995 tysięcznych)  bądź monety bulionowe (próba minimum 900 tysięcznych). W teorii sztabki powinny interesować osoby, które dysponują większymi zasobami gotówki. Monety są na ogół mniejsze, ale ich zakup wychodzi drożej. Ich wybijanie wymaga bowiem większego nakładu finansowego.

Podczas zakupu sztabek należy sięgać tylko po te wybijane przez najlepszych producentów na świecie. Nie bez znaczenia jest przy tym och opakowanie. Najlepiej sprawdza się opakowanie CertiCard, które chroni złoto przed zarysowaniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Monety nie mają wartości kolekcjonerskiej.

Gdzie kupować złoto inwestycyjne?

Do niedawana  można je było kupić tylko w oddziałach NBP oraz Mennicy Polskiej. Jednak rosnąca liczba inwestorów złota zmusiła do wykształcenie się także prywatnej konkurencji. Obecnie złoto kupuje się głównie u dealera. Można wprawdzie kupić je w NBP czy Mennicy, ale ceny sztabek i monet są tam na ogół znacznie wyższe. Trzeba jednak uważać tez na oszustów.

Dealer złota

Wiarygodność dealera złota można sprawdzić w sieci na specjalnych stronach. Zakupu dokonać można stacjonarnie lub online. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup w sklepie stacjonarnym, gdzie skorzystać można z spektrometru masowego pozwalającego na szybkie ustalenie składu chemicznego sztabki czy monety. Złota nie należy nigdy kupować na portalach aukcyjnych. Jest to zawsze obarczone sporym ryzykiem.

Przed zakupem warto też się zastanowić ile na ten cel można przeznaczyć. Im mniej się złota kupuje, tym więcej się za nie płaci. Lepiej jest więc odłożyć większą gotówkę i kupić jednorazowo większą ilość kruszcu.

Jak przechowywać złoto inwestycyjne?

Skrytki w bankach sporo kosztują co w przypadku niewielkiej inwestycji niezbyt się opłaca. Wówczas trzeba znaleźć dobrą skrytkę w domu bądź zakupić sejf. O złoto należy także w odpowiedni sposób dbać. Zarysowania i wszelkie niedoskonałości obniżają bowiem jego wartość. Dlatego też sztabki warto trzymać w CertiCardach, a monety w specjalnych kapslach menniczych. Bardzo ważne są też certyfikaty autentyczności.

 

Redakcja Menni.pl