28 kwietnia 2017 Udostępnij

Kupujemy bezpiecznie złoto inwestycyjne

IInwestycja w złoto cieszy się dużą popularnością, często jest bowiem postrzegana jako szczególnie bezpieczna forma lokowania środków finansowych. Oczywiście, w przekonaniu tym kryje się wiele prawdy, choć i w tym wypadku zawsze musimy liczyć się z pewnym ryzykiem. Jego zminimalizowanie nie jest jednak trudne, a najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest unikanie najczęściej popełnianych błędów. O czym powinniśmy więc pamiętać inwestując w złoto?

Złoto inwestycyjne – czy warto?

Nie ulega wątpliwości, że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na uniezależnienie się od zawirowań, które są charakterystyczne dla rynków finansowych w ich współczesnym wydaniu. Nie można jednak zapominać o tym, że nie jest ona wcale sposobem na zysk, który osiągniemy szybko. Co więcej, niedoświadczony inwestor musi liczyć się z ryzykiem popełnienia błędów.

Złoto inwestycyjne

W kruszce inwestuje się przede wszystkim po to, aby chronić zgromadzony przez siebie majątek, nie mamy więc wcale do czynienia z inwestycją krótkoterminową. Ma to szczególne znaczenie dla drobnych inwestorów, oni zapominają bowiem o tym najczęściej.

Złoto inwestycyjne – notowania, kurs, czy warto?

Odpowiednie przygotowanie to najlepsze, co możemy zrobić jeszcze przed podjęciem decyzji. Jeśli więc chcemy zaopatrzyć się w złoto, powinniśmy poszukać choćby podstawowych informacji na jego temat. Gdy już gruntownie się przygotujemy, a jednocześnie poznamy czynniki wpływające na cenę złota, unikniemy błędów.

Złoto inwestycyjne – 5g, 10g

Jeśli chcemy być dobrymi inwestorami, musimy być też uważnymi inwestorami. To właśnie śledzenie tego, jak kształtują się ceny złota, w największym stopniu umożliwia nam podjęcie decyzji o optymalnym momencie na inwestycję. Niestety, doświadczenie pokazuje, że nie jest to zadanie proste, gdy więc dopiero zaczynamy naszą przygodę ze złotem inwestycyjnym, powinniśmy nastawiać się przede wszystkim na systematyczne inwestowanie w jedynie niewielką ilość kruszcu. Dzięki temu nie będziemy potrzebować też nadmiernego kapitału.

sztabki złota

Złoto inwestycyjne – sztabki, czy monety?

Sama inwestycja w kruszce może być przez nas realizowana na przynajmniej kilka sposobów. Gdybyśmy jednak mieli wskazać ten, który wydaje się najrozsądniejszy, z pewnością byłby nim zakup złota w jego postaci fizycznej. Owszem, jednym z polecanych nam rozwiązań jest tak zwane złoto papierowe, nie da się jednak ukryć, że nie jest to rozwiązanie najbezpieczniejsze. W jakimś sensie jest ono nawet zaprzeczeniem samej idei inwestowania w złoto, ta bowiem ma na celu nie tylko zabezpieczenie naszego majątku, ale i uniezależnienie się od tego, co przynoszą niestabilne giełdy.

Jakie złoto inwestycyjne

Najlepszą formą inwestycji jest, jak już wspomniano, zakup złota w jego fizycznej postaci. Oczywiście, również od tej zasady istnieją wyjątki a jednym z najciekawszych wydaje się być biżuteria wykonana ze złota. Ponieważ ma ona określoną wartość użytkową, jej wycena przebiega nieco inaczej niż ma to miejsce w przypadku monet oraz sztabek. Owszem, kruszec, z którego jest wykonana, jest ważny, stanowi on jednak zaledwie kilkadziesiąt procent jej ceny. Z niemal identyczną sytuacją mamy do czynienia w przypadku monet kolekcjonerskich, jeśli więc zastanawiamy się nad tego typu inwestycją, powinny nas zainteresować przede wszystkim monety wiekowe.

Złoto inwestycyjne – cena

To cena przesądza o tym, na ile rentowna jest dana inwestycja, nie inaczej jest więc w przypadku złota. Jeśli oferta wydaje się szczególnie atrakcyjna warto zastanowić się nad tym, czy i sam kruszec jest autentyczny.

Redakcja Menni.pl