15 lutego 2017 Udostępnij

Kruszec stary jak świat. Srebro - inwestycja na lata

Złoto i srebro – metale szlachetne

Złoto to niezwykle cenny kruszec, który wciąż zyskuje na wartości i taką opinią cieszy się już od ponad dwudziestu lat. Poza złotem popularność zyskuje również srebro, które jest określane mianem „młodszy brat” złota. Jednak srebro wykorzystuje się rzadziej niż złoto, ale i tak jest coraz częściej używany w przemyśle, a zainteresowanie nim rośnie z roku na rok. Jego udział w przemyśle ocenia się na 63%.

Nawet prowadzone są w tym celu specjalne badania, a mają one określić, w jakiej skali oraz w jakim miejscu wykorzystuje się srebro. Głównie chodzi tutaj o przemysł elektroniczny oraz elektryczny, gdzie używa się go pod postacią metaliczną.

Srebrne wyroby u jubilera

Poza tym kruszec ten wykorzystywany jest w branży jubilerskiej, a jest to przeważnie wyrób biżuterii. Do tego celu stosuje się go w całej swojej okazałości albo tylko z jego domieszką. Oczywiście możemy go również znaleźć na naszym stole w postaci zastawy stołowej.

Granulat srebra – sprzedaż i zakup

Granulat srebra nigdy nie zyskał tak stabilnej ceny, jak to się ma w odniesieniu do złota, którego cena stale utrzymuje się na wysokim poziomie. Pomimo tego jest on także chętnie sprzedawany oraz skupowany.

Czyste srebro

Złoto jest dobrym materiałem inwestycyjnym, ale już tak nie jest ze srebrem. Jednak i tak chętnie stosuje się go w szerokim zakresie, a szczególnie cenione jest czyste srebro. I właśnie to czyste srebro jest przerabiane tak samo jak złoto, a więc możliwe jest robienie z niego, np.  monet inwestycyjnych oraz monet kolekcjonerskich.

Srebro to metal szlachetny, który w przemyśle jest szeroko wykorzystywany, a obrót nim dorównuje platynie. Pomimo tego jest ono jednym z najtańszych metali szlachetnych, a jego granulat jest chętnie skupowany nie tylko przez firmy uszlachetniające srebro, ale również przez przedsiębiorstwa przemysłowe, które korzystają z niego jako materiału produkcyjnego.


Można stwierdzić, że wykorzystanie srebra w branży jubilerskiej oraz w przemyśle staje się coraz częstsze. Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na srebro i to nie tylko jako metalu szlachetnego, ale również jako materiału przemysłowego, a jest to związane z tym, że jego granulat jest coraz tańszy. Poza tym srebro stosuje się w przemyśle zegarmistrzowskim, elektronicznym, elektrycznym, a nawet farmaceutycznym, ale też zastępuje inne metale, które są powszechnie używane oraz te droższe.

granulat srebra

Skup granulatu srebra

Ciągle wzrasta zapotrzebowanie na ten materiał i dlatego również rośnie skup granulatu srebra. Obrót tym kruszcem może jeszcze bardziej wzrosnąć, chociaż bardzo wiele zależy od tego, jaki jest popyt przemysłu, przez który kruszec ten wykorzystywany jest w inny sposób niż w przemyśle jubilerskim. Zainteresowanie nim może zależeć także od czynników indywidualnych oraz od rozwoju gospodarczego.

Wokół nas jest wiele metali szlachetnych, chociaż najbardziej znane to złoto, srebro oraz platyna. Jednak metale te otaczają nas w życiu codziennym i bardzo często niektórzy nie zdają sobie w ogóle sprawy, jakie wartościowe przedmioty są wokół nas. Wyróżnia się tutaj te najtańsze, np. wolfram, molibden, węglik oraz pallad, ale też te droższe, czyli platyna i złoto, które również są najrzadsze.

Srebro – nie tylko na przemysł jubilerski

Można wyróżnić dwa kierunki sprzedaży hurtowej metali szlachetnych:

  1. branża jubilerska – tutaj sprzedaje się złoto, srebro i platynę;
  2. przemysł, głównie elektronika i przemysł elektryczny – gdzie sprzedaje się wszystkie metale szlachetne razem z platyną i złotem.

Już od wielu lat kruszec ten wykorzystywany jest w elektronice i elektryce, a sprzedawanie do nich metali szlachetnych jest coraz bardziej opłacalne. W takim przemyśle metale szlachetne sprzedaje się najczęściej w wysokiej jakości podzespołach elektronicznych zaczynając od komputerów, poprzez AGD i sprzęt RTV, aż po systemy oświetleniowe. Jednak nie można tutaj zapominać również o sprzęcie audio, gdzie w tych najlepszej jakości znajduje się najwięcej metali szlachetnych. Poza tym metale te wykorzystują także producenci telefonów i komputerów, a w skupach metali bardzo chętnie przyjmuje się wszystko od wolframu, poprzez srebro i złoto, a nawet platynę.

Redakcja Menni.pl