11 listopada 2021 Udostępnij

Przemiana w czasie: Podróż Lady Liberty na monetach

Lady Liberty to uniwersalny znak wolności. Jej imię przywołuje wizje imigrantów spragnionych nowego życia i pochodni wzniesionej wysoko na tle panoramy Nowego Jorku. Zanim jednak stała się znana jako Statua Wolności, Lady Liberty najpierw uświetniła tarczę amerykańskich monet.

Dowiedz się, jak i dlaczego projekt Lady Liberty ewoluował w czasie, od dolara "Flowing Hair" z 1794 roku do dzisiejszych srebrnych i złotych amerykańskich orłów.

Pochodzenie Lady Liberty

Ustawa o monetach z 1792 roku, która powołała do życia Mennicę Amerykańską, głosiła, że jedna strona amerykańskich monet musi przedstawiać "symbol Wolności", mityczną postać kobiecą, która pojawiała się jako symbol Ameryki w kolonialnych karykaturach i drukach, zgodnie z danymi Banku Rezerwy Federalnej w Bostonie.

Pierwsza amerykańska moneta z wizerunkiem Lady Liberty została wybita w 1793 roku. Lady Liberty została wybrana dla Chain Cent, ponieważ "doskonale reprezentowała obietnicę wolności Ameryki" - zauważa Chase Bank. Henry Voigt, główny projektant monet w mennicy, zaprojektował Lady Liberty z długimi, rozwianymi włosami. Krytycy narzekali, że wyglądała ona nieatrakcyjnie i w nieładzie, jak podaje Chase Bank.

Dolar z rozwianymi włosami

Robert Scot, pierwszy główny grawer mennicy, ujarzmił grzywę Lady Liberty, projektując w 1794 roku dolara z lejącymi się włosami. Wersja tej srebrnej monety z 1794 roku jest trudna do zdobycia, pozostało ich jedynie 150 do 200 sztuk. Istnieje więcej monet z 1795 roku, ale są one również bardzo pożądane.

Dolar z udrapowanym popiersiem

Lady Liberty, z włosami zaczesanymi do tyłu i ułożonymi w kokardę, ozdobiła przód dolara Draped Bust z 1795 roku. Jak sama nazwa monety wskazuje, na awersie znajduje się popiersie Lady Liberty zaprojektowane przez artystę Gilberta Stuarta. Jest ona otoczona przez 13, 15 lub 16 gwiazd, w zależności od tego, ile kolonii amerykańskich istniało w momencie bicia monety. Ten wizerunek Lady Liberty pozostał na srebrnych dolarach do 1804 roku.

Liberty Seated Dollar/Gobrecht Dollar

Dziesiątki lat po swoim debiucie, Lady Liberty odpoczęła w 1836 roku wraz z wprowadzeniem dolara Liberty Seated, znanego również jako dolar Gobrechta. Christian Gobrecht, grawer w mennicy, zyskał uznanie za zaprojektowanie tej monety, która weszła do szerokiego obiegu w 1840 roku. Niektóre formy Liberty Seated dolara były produkowane do 1873 roku.

Trade Dollar

Handlowy dolar pojawił się w 1873 roku jako konkurent meksykańskiego peso. W tamtym czasie, chińscy przedsiębiorcy preferowali peso zamiast dolara amerykańskiego, ponieważ moneta meksykańska zawierała więcej srebra. Moneta amerykańska przedstawia Lady Liberty siedzącą na beli towarów, trzymającą w prawej ręce gałązkę, a w lewej wstążkę z napisem "LIBERTY". Stany Zjednoczone wstrzymały produkcję dolara handlowego w 1887 roku.

Morgan Dollar

Na mocy ustawy federalnej uchwalonej w 1878 roku, powrócono do masowej produkcji srebrnych dolarów. Wraz z tym pojawił się nowy wygląd Lady Liberty. Projekt George'a T. Morgana przedstawia Lady Liberty z profilu. Jednak najbardziej znaczącą zmianą było to, że Lady Liberty była Amerykanką, a nie postacią grecką, jak donosi Chase Bank. Była wzorowana na prawdziwej kobiecie o nazwisku Anna Willess Williams, która później zyskała przydomek "Silver Dollar Girl".

Dolar Morgan króluje jako jedna z najbardziej popularnych monet amerykańskich, dzięki swoim dużym rozmiarom, dużej podaży i "przyjemnemu wyglądowi", według Professional Coin Grading Service.

Dolar Pokoju

Na Dolarze Pokoju, który miał swoją premierę w 1921 roku, Lady Liberty zwrócona jest w lewo i nosi koronę z kolców (podobną do tej, którą można zobaczyć na Statui Wolności, która została odsłonięta w 1886 roku). Nad jej głową widnieje napis "LIBERTY", a poniżej słowa "IN GOD WE TRUST". Moneta, zaprojektowana przez włosko-amerykańskiego rzeźbiarza Anthony'ego de Francisci, upamiętnia zakończenie I Wojny Światowej. Za modelkę posłużyła żona artysty, Teresa de Francisci. Te srebrne dolary były bite od 1921 do 1928 roku i ponownie w 1934 i 1935 roku.

Walking Liberty Half Dollar

Lady Liberty lśni na tej srebrnej monecie, która była bita od 1916 do 1947 roku. Półdolarówka Walking Liberty została uznana za jeden z najbardziej zachwycających wizerunków Lady Liberty, jakie kiedykolwiek pojawiły się na monecie. Moneta ta, dzieło urodzonego w Niemczech amerykańskiego rzeźbiarza Adolpha Weinmana, przedstawia Lady Liberty idącą w kierunku słońca "i świtu nowego dnia", jak zauważa Chase Bank. "Nosi ona gałązki lauru i dębu, które symbolizują zwycięstwo militarne i cywilne, a jej wyciągnięta ręka reprezentuje jej próby przekazania ducha wolności innym".

Srebrna moneta Amerykański Orzeł

Ta srebrna moneta, wybita po raz pierwszy w 1986 roku, bierze swoją nazwę od spektakularnego amerykańskiego orła na rewersie, zaprojektowanego przez Johna Mercanti, który odszedł na emeryturę w 2010 roku jako główny grawer Mennicy. Awers srebrnej monety Amerykański Orzeł jest równie spektakularny, choć zawiera ikoniczny wizerunek Chodzącej Wolności autorstwa Weinmana.

Złota Amerykańska Moneta Orzeł

Złota Amerykańska Moneta Orzeł, która również miała swoją premierę w 1986 roku, rywalizuje z Srebrną Amerykańską Monetą Orzeł pod względem czystego piękna. Ta moneta, jedna z najpopularniejszych złotych monet na świecie, przedstawia wspaniały wizerunek Lady Liberty stworzony na początku 1900 roku przez legendarnego rzeźbiarza Augustusa Saint-Gaudensa. Projekt ten został pierwotnie stworzony dla 20-dolarowej złotej monety Saint-Gaudens Double Eagle. Pełnowymiarowa postać Lady Liberty dominuje na awersie Złotej Monety Amerykańskiego Orła. Jej włosy są rozwiane, a jej spojrzenie jest intensywne. W prawej ręce trzyma pochodnię, a w lewej gałązkę oliwną. Wygląda to tak, jakby kroczyła prosto z monety. Na rewersie monety znajduje się rodzina łysych orłów.

Złota moneta z wysokim reliefem "American Liberty

Bardziej współczesna i realistyczna Lady Liberty pojawia się na złotej monecie "American Liberty High Relief" z 2015 roku.

Awers monety, która ma limit nakładu 50 000 sztuk i nominał 100 dolarów, przedstawia Lady Liberty chwytającą amerykańską flagę w lewą rękę i niosącą zapaloną pochodnię w prawej. Z tyłu monety widnieje orzeł w locie.

Na wygląd Lady Liberty na tej monecie duży wpływ miał Obywatelski Komitet Doradczy ds. Monet, 11-osobowy zespół, który doradza Ministerstwu Skarbu USA w kwestii motywów przewodnich wszystkich amerykańskich monet i medali. Amerykańska Komisja Sztuk Pięknych, siedmioosobowa komisja powołana przez Kongres w 1910 roku, również miała swój wkład w projekt.

Twórcami tej monety byli rzeźbiarka Phebe Hemphill i projektant Justin Kunz.

Złota moneta 225-lecia Amerykańskiej Wolności

Złota moneta 225-lecia Amerykańskiej Wolności to nowoczesny zwrot w klasycznym projekcie. Na cześć 225. rocznicy, Mennica USA wprowadziła w 2017 roku monetę przedstawiającą Lady Liberty jako Afroamerykankę - po raz pierwszy kolorowa kobieta pojawiła się na monecie Liberty. Moneta o nominale 100 dolarów, zaprojektowana przez Justina Kunza i wygrawerowana przez Phebe Hemphill, przedstawia profil Lady Liberty w koronie z gwiazd, z napisami "LIBERTY", "1792", "2017" i "IN GOD WE TRUST". Na rewersie monety widnieje orzeł w locie. Mennica wyprodukuje tylko 100 000 tych wyjątkowych złotych monet.

Redakcja Menni.pl