3 czerwca 2022 Udostępnij

Co wpływa na ceny złota?

Wiele osób inwestuje w złoto ze względu na jego historię. Na początku XXI wieku i pod koniec XXI wieku, po dziesięcioleciach stagnacji, cena złota poszybowała w górę. W związku z tym potencjalni inwestorzy postrzegali złoto jako doskonałą inwestycję, której wartość będzie rosła w nieskończoność.

Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że złoto zawsze będzie miało pewną wartość. Złoto może być świetnym sposobem na dywersyfikację inwestycji, ochronę przed inflacją i zapewnienie bezpieczeństwa w przypadku globalnego kryzysu. Choć złoto prawdopodobnie zawsze będzie miało pewną wartość, jego cena często się zmienia. Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym planem jest kupowanie złota, gdy jego cena spada, ponieważ historia pokazuje, że cena znów wzrośnie, choć nie ma na to żadnej gwarancji.

Jeśli posiadasz znaczną ilość złota jako inwestycję, musisz śledzić jego cenę. Zrozumienie głównych czynników, które wpływają na cenę złota, jest świetnym sposobem, by to osiągnąć. Pamiętaj, że historia mówi nam, że w razie spadku wartość złota będzie się odradzać.

Jak w przypadku każdej inwestycji, ludzie mają tendencję do sprzedawania, gdy ceny spadają, z powodu strachu. Jeśli zachowasz spokój i utrzymasz swoje inwestycje nawet wtedy, gdy ceny spadają, będziesz mógł cieszyć się sukcesem, gdy ceny w końcu się odbudują.

Spis treści

 • Czynniki wpływające na cenę złota
  • Inflacja
  • Dochód
  • Podaż
  • Popyt
  • ETFy
 • Cena złota na przestrzeni czasu
 • Zacznij inwestować w złoto już dziś

Czynniki wpływające na cenę złota

Tak jak każdy inny towar mający wartość na tym świecie, cena złota podlega ciągłym wahaniom. Przyczyną tych wahań są różne czynniki ekonomiczne, które współdziałają ze sobą. Każdy z wymienionych poniżej czynników ma pewien wpływ na cenę złota.

Czasami jeden czynnik może mieć większy wpływ niż inne. Pod koniec dnia dobrze jest śledzić każdy z tych czynników, jeśli chcesz zrozumieć zmiany wartości złota lub spróbować przewidzieć jego przyszłą cenę.

Inflacja

Eksperci ekonomiczni twierdzą, że inflacja i wartość dolara amerykańskiego nie są bezpośrednio skorelowane z ceną złota. Mimo to wiele osób decyduje się na inwestowanie w złoto, gdy inflacja jest wysoka, a gospodarka nie wygląda najlepiej. W przeszłości cena złota rosła, gdy gospodarka nie radziła sobie najlepiej, jak na przykład pod koniec XXI wieku.

Choć z tych informacji może wynikać, że inflacja i złoto mają związek przyczynowo-skutkowy, niekoniecznie jest to prawdą. Przykładem tego jest fakt, że cena złota nadal rosła, gdy gospodarka ożywiała się po Wielkiej Recesji.

Mimo to wiele osób decyduje się na inwestowanie w złoto, gdy gospodarka boryka się z problemami, ponieważ w przeszłości cena złota rosła lub pozostawała na tym samym poziomie w okresach gorszej koniunktury. Jednak statystyki nie weryfikują tej prawidłowości, więc nie należy na nią liczyć. Cena złota spadała także w okresach zawirowań gospodarczych.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszą praktyką jest nie opieranie decyzji o zakupie złota wyłącznie na inflacji czy wartości dolara. Zamiast tego możesz wykorzystać je jako jeden ze wskaźników, biorąc pod uwagę także inne czynniki. W czasie recesji wiele osób będzie się spieszyć z kupnem złota. Bądź mądry i inwestuj tylko wtedy, gdy masz wiele wskaźników wskazujących na to, że cena złota prawdopodobnie wzrośnie.

Dochód

O ile nie istnieje statystyczna korelacja między inflacją a ceną złota, o tyle istnieje między dochodem a ceną złota. Wielu ludzi nie dyskutuje jednak o tej zależności tak często, jak o związku z inflacją, ponieważ nie można jej tak łatwo wykorzystać do wzbogacenia się. Niektórzy ludzie spieszą się z zakupem złota w czasach recesji, ponieważ myślą, że wzbogacą się, gdy cena złota wzrośnie w czasie zawirowań gospodarczych.

Związek między dochodem a ceną złota jest jeden do jednego. Ogólnie rzecz biorąc, gdy dochód na głowę mieszkańca w Stanach Zjednoczonych wzrasta o jeden procent, cena złota rośnie o jeden procent.

Podaż

Podaż pozostaje kwestią, która wpływa na cenę złota i będzie na nią wpływać w dłuższej perspektywie. Szacuje się, że większość złota na świecie została już odkryta, ale kopalnie nadal działają każdego dnia. Choć co roku na rynek nie trafia znaczna ilość złota, liczba osób chcących je kupić stale rośnie.

Z powodu tak niskiej podaży cena złota gwałtownie rośnie. Niedobór produktu sprawia, że z natury jest on bardziej wartościowy. Na domiar złego, każdego roku znaczna liczba osób kupuje złotą biżuterię, która zazwyczaj przez lata leży w szufladzie i nie ma szans na ponowne pojawienie się na rynku. Ta produkcja biżuterii wpływa na podaż, ale również wiąże się z czynnikiem popytu, który omówimy w następnej części.

Gdy złota biżuteria pozostaje nienoszona lub przechowywana jako skarb rodzinny, jest po prostu usuwana z rynku, co jeszcze bardziej zmniejsza globalną podaż złota.

Popyt

Popyt na złoto kształtuje się z kilku różnych źródeł. Pierwsze z nich wynika z faktu, że ludzie i przemysł używają i kupują złoto ze względu na jego wewnętrzną wartość. Ponieważ wiemy, że złoto stanowi podstawę większości tworzonej biżuterii, przemysł jubilerski jest głównym nabywcą złota. Złoto jest też wykorzystywane w technice i przemyśle, ponieważ różne elementy technologii wymagają do procesu produkcji niewielkich kawałków złota, więc sektory te kupują duże ilości złota.

Innym źródłem popytu na złoto są ludzie szukający potencjalnych inwestycji. Jak wspomniano wcześniej, inflacja skłania niektórych ludzi do kupowania dużych ilości złota. Wynikające z tego paniczne kupowanie w czasach inflacji powoduje wzrost cen złota, ponieważ ludzie starają się zabezpieczyć przed pogarszającą się sytuacją gospodarczą.

Fundusze ETF

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę złota są fundusze ETF, czyli exchange traded funds. Fundusze ETF na złoto są w zasadzie właścicielami dużej ilości fizycznego złota, a następnie sprzedają udziały w tym złocie konsumentom. Stosując tę metodę inwestowania w złoto, konsument nigdy tak naprawdę nie posiada fizycznego złota. Posiada raczej udziały w ETF-ie.

Ta metoda sprawia, że inwestowanie w złoto jest bardzo proste i bardziej dostępne dla ludzi, co z kolei sprawia, że kupowanie złota staje się coraz bardziej atrakcyjne i popularne. Wraz z tym wzrostem liczby osób kupujących złoto, rośnie także jego cena.

Cena złota na przestrzeni czasu

Patrząc na dane z ostatnich 50 lat, można stwierdzić, że cena złota znacząco wzrosła. Na początku lat 70. cena złota wynosiła poniżej 50 dolarów za uncję. Dziś złoto jest warte ponad 1800 dolarów za uncję. Wartość złota zmieniała się jednak na przestrzeni lat. W większości przypadków cena złota stale rosła na przestrzeni lat, z kilkoma ekstremalnymi okresami.

W latach 70. cena złota stale rosła, po czym nagle skoczyła z 300 USD za uncję w 1979 roku do ponad 600 USD za uncję w 1980 roku. W ciągu następnych kilku lat cena ponownie spadła, a potem znów systematycznie rosła. Od początku lat 80. do początku XXI wieku cena złota w Stanach Zjednoczonych podlegała bardzo niewielkim wahaniom, a rok 2008 był pierwszym, w którym cena złota przekroczyła 1000 dolarów za uncję.

Po gwałtownym wzroście cen złota w 2008 roku, cena spadała przez około rok. Następnie, w kolejnych latach, od 2009 do 2012, nastąpił największy wzrost cen złota. W 2009 roku cena złota spadła do 970 dolarów za uncję, ale w 2012 roku skoczyła do prawie 1700 dolarów za uncję. Był to najbardziej znaczący wzrost ceny w tak krótkim czasie.

Po tym okresie cena ponownie spadła, a następnie przez kilka lat, między 2015 a 2018 rokiem, pozostawała w stagnacji. Następnie cena złota nadal znacząco rosła, kontynuując ten trend wzrostowy nawet dzisiaj.

Jeśli cena złota będzie podążać według tego samego schematu, co w całej historii, to możemy spodziewać się kolejnego znaczącego spadku ceny za kilka lat. Oczywiście, po pewnym czasie możemy się spodziewać, że cena powróci do niższej wartości. Jeśli cena złota będzie podążać tą samą trajektorią, to będzie to doskonała inwestycja długoterminowa.

Nikt jednak nie wie, czy cena będzie nadal rosła, ani co się stanie, gdy całe złoto na świecie zostanie wydobyte. Tak jak w przypadku każdej inwestycji, inwestowanie w złoto wiąże się z pewnym ryzykiem. Ogólnie rzecz biorąc, eksperci uważają złoto za inwestycję bardziej stabilną niż rynek akcji, ale też nie rośnie ono w takim tempie jak giełda.

Nie ma sposobu, by przewidzieć przyszłą cenę złota. Możemy jedynie badać czynniki, które mogą mieć na nią wpływ, i poznać historię ceny złota. Możemy mieć nadzieję, że te informacje dadzą nam wgląd w przyszłość złota jako narzędzia inwestycyjnego.

Zacznij inwestować w złoto już dziś

Learn About Gold jest doskonałym źródłem wiedzy o złocie i o tym, co wpływa na jego ceny. Im więcej wiesz o złocie, tym więcej możesz zyskać na inwestowaniu w nie.

Skontaktuj się z nami już dziś, by porozmawiać z jednym z naszych ekspertów o wahaniach cen tego metalu szlachetnego.

Redakcja Menni.pl