14 lutego 2017 Udostępnij

Monety bulionowe warte zakupu

Jakie monety bulionowe kupować?

Osoby szukające odpowiedzi na to pytanie powinny zdać sobie sprawę z faktu, że najbardziej opłacalny jest zakup tych monet, które cieszą się największą popularnością,  a tym samym nietrudno je sprzedać. Mowa oczywiście o monetach bulionowych.

Rzecz jasna osoby mogące się poszczycić dużą kolekcją takich monet powinny zdecydować się na zakup monet bulionowych, które co prawda są mniej popularne wśród inwestorów, jednakże ich wygląd bardziej im odpowiada. Ci ludzie, którzy chcą dopiero zacząć swoją przygodę z inwestycjami w monety bulionowe powinni decydować się na kupowanie najbardziej znanych monet bulionowych.

Dlaczego wybierać najbardziej znane i popularne monety bulionowe?

Jest to inwestycja najbardziej opłacalna, ponieważ po pewnym czasie sprzedanie ich na rynku wtórnym będzie wyjątkowo łatwym zadaniem. Monety mniej popularne nie cieszą się dużym uznaniem z prostej przyczyny – niewiele osób może uważać się za znawców monet pochodzących z różnych zakątków świata, zdecydowana większość osób zna tylko najbardziej popularne monety bulionowe – ci ludzie są w stanie błyskawicznie poznać czy oferowana im moneta jest autentyczna. Ponadto większość osób wie, że właśnie najbardziej popularne monety można szybko i łatwo sprzedać.

Fakt, że popularne monety bulionowe są łatwo rozpoznawalne powoduje, że cena jaką trzeba za nie zapłacić jest stosunkowo niewysoka (jej wartość jest zwykle zbliżona do obowiązującej na giełdzie ceny uncji złota). Mniej znane monety bulionowe są droższe, jest to związane między innymi z kosztami bicia ich w mennicach. Dodatkowo koszt takich monet zwiększa się za sprawą faktu, iż konieczne jest zrekompensowanie dealerowi dłuższego niż zwykle przechowywania monety bulionowej w jego magazynie.

Warto nadmienić, że monety bulionowe cieszące się największą popularnością można znaleźć we wszystkich katalogach monet, dzięki czemu każda osoba zainteresowana ich kupnem może samodzielnie sprawdzić jakie są ich wymiary, czy waga, co zdecydowanie ułatwia sprawdzenie czy moneta jest autentyczna. Podobne informacje można znaleźć również w Internecie. 


kanadyjskie monety bulionowe

Krugerrandy, Filharmoniki, Kanadyjskie Liście Klonowe i Australijskie Kangury
 

Wiele osób zadaje sobie pytanie w ile takich monet bulionowych warto zainwestować? Optymalnym rozwiązaniem wydaje się być robienie wachlarza monet, które cieszą się największą popularnością, to znaczy zakup czterech rodzajów monet, jak choćby: Krugerrandy, Filharmoniki, Kanadyjskie Liście Klonowe oraz Australijskie Kangury.
 

Popularne monety bulionowe na świecie
 

Krugerrand

Złoty Krugerrand jest bardzo renomowaną monetą. Powstałą ona w RPA, jest zrobiona z dużą precyzją. To moneta bulionowa, którą chce mieć wiele osób z całego świata. Krugerrand to świetna inwestycja. Jest on wykonany ze złota o próbie 999,9 oraz miedzi, dzięki czemu moneta jest zabezpieczona przed ścieraniem. Warto wiedzieć, że ta moneta bulionowa cieszy się tak dużą popularnością, że można bez trudu ją odsprzedać bez względu na panującą w danym momencie sytuację na rynku. Krugerrand to moneta posiadająca gwarancję czystości złota jaką daje rząd RPA. Ogromnym atutem jest fakt, że moneta jest wykonywana z ogromną starannością, przez co jest wyjątkowo estetyczna.

Legenda Krugerranda

Złoty Krugerrand pochodzi z Południowej Afryki. Nazwa monety wywodzi się od nazwiska Paula Krugera (czterokrotnie będącego prezydenta jednej z prowincji w RPA). Drugi człon nazwy pochodzi od nazwy pasma górskiego Witwatersrand, czyli miejsca, z którego pochodzi blisko 40 % złota na całym świecie. Moneta jest bita od 1967 roku, przy czym pierwotnie jej rozmiar zawierał jedną uncję złota. Z czasem zaczęto wybijać także mniejsze monety. Co ciekawe w związku z sukcesem afrykańskiej monety bulionowej także inne państwa postanowiły rozpocząć produkcję własnych monet bulionowych - między innymi wspomniany wcześniej Złoty Kanadyjski Liść Klonowy, choć na uwagę zasługują również Amerykański Złoty Orzeł, czy pochodząca z Wsyp Brytyjskich Britannia.

Redakcja Menni.pl