13 marca 2017 Udostępnij

Ile wynosi cena złota za gram?

Opłacalna sprzedaż sztabek ze złota

Posiadanie złota może być niezwykle lukratywne, zwłaszcza wtedy, gdy jego wartość rośnie. Aby jednak inwestowanie w ten kruszec przyniosło zysk, warto przeanalizować, jakie czynniki wpływają na jego cenę oraz ile realnie trzeba zapłacić za gram tego metalu szlachetnego.

Złoto to podstawowy i historyczny środek płatniczy. Wykorzystywany był już tysiące lat temu i zawsze związany był z dobrobytem i bogactwem. Wielu eksploratorów realizowało swoje dalekie podróże właśnie w celu odnalezienia nowych miejsc wydobycia tego kruszcu. Dziś nadal jest ono niezwykle popularne i dalej funkcjonuje jako zabezpieczenie zgromadzonych środków finansowych zarówno dla osób prywatnych, jak i państw. Ile kosztuje gram złota i co tak naprawdę oddziałuje na jego kurs?

Ile kosztuje złoto za gram?

Koszt grama tego kruszcu jest uzależniony od wielu elementów. Szacuje się, że jego wartość będzie rosła, głównie ze względu na to, że jest to towar deficytowy. Ponadto coraz więcej osób chce w nie inwestować, a wysokie zapotrzebowanie na kruszec ciągnie za sobą jego coraz korzystniejsze notowania. Nie bez znaczenia są dość spore wahania kursów walut. Należy pamiętać, że na cenę złota w naszej walucie ma także wpływ kurs dolara do polskiej monety, ze względu na to, że złoto rozliczane jest właśnie w walucie amerykańskiej.

Każdy przyszły inwestor w złoto powinien także wiedzieć, czym jest LBMA (ang. London Bullion Market Association). To tzw. Londyńska Giełda Złota, czyli organizacja zrzeszająca różnorodne instytucje powiązane z metalami szlachetnymi. Ustala ona cenę kruszcu (dokładnie cenę jednej uncji trojańskiej złota) w oparciu o specjalny system ICE Benchmark Administration. Jeśli chcemy dowiedzieć się, ile wynosi cena obliczona przez LBMA, wystarczy zajrzeć na stronę www Mennicy Polskiej.

Uncja a gram złota

Osoby, które dopiero rozpoczynają inwestowanie w złoto, często mają problem z jednostkami masy – na rynku kruszców nie istnieje bowiem pojęcie grama. Masę podaje się w uncjach lub w uncjach trojańskich. Jak przenieść te jednostki na gramy? Zadanie jest bardzo proste. Na jedną uncję przypada około 28,35 gramów. Natomiast jedna uncja trojańska, bardzo często używana w jubilerstwie, wynosi 31,1034768 gramów. Oznaczana jest skrótem „oz”.

próby złota

Co oznacza próba złota?

Każdy z nas spotkał się zapewne z określeniem „próba złota” - co tak naprawdę oznacza ten termin? To stosunek ilości kruszcu w danym przedmiocie do innych metali w jego składzie. Próba zapisywana jest w formie liczby trzycyfrowej, np. wartość próby 333 będzie jednoznaczna z tym, że jeden gram danego stopu zawiera 33,3% złota i 66,7% innych metali – wyrób o takiej próbie nie będzie zatem zbyt wartościowy. Na szczęście w przypadku złota inwestycyjnego prawo chroni nabywców – takie złoto musi mieć próbę minimum 995. Oczywiście zawsze warto nabywać kruszec ze sprawdzonego, wiarygodnego źródła, aby nie zostać oszukanym przez nieuczciwych sprzedawców. W Polsce złoto inwestycyjne udostępnia np. Mennica Polska – ich ktuszec posiada próbę 999,9, czyli najwyższą z możliwych. Wynika z tego, że w sztabkach czy monetach Mennicy ilość dodatkowych metali jest minimalna.

Bezpieczne złoto inwestycyjne

W dzisiejszym świecie każdy chce zarobić. Jednym ze sposobów na powiększenie swoich oszczędności jest inwestowanie w złoto. Ta forma lokowania kapitału staje się coraz bardziej popularna – daje większe niż w przypadku innych inwestycji poczucie bezpieczeństwa. Niejednokrotnie na kupno decydują się również osoby, które nie do końca interesują się rynkiem kruszców szlachetnych, ale chcą mieć zabezpieczenie, które w razie kryzysu politycznego czy finansowego okaże się niezwykle pomocne. Zanim jednak zdecydujemy się na inwestowanie w ten metal szlachetny, dobrze jest zaznajomić się chociaż z podstawowymi informacjami o złocie, np. co wpływa na jego cenę lub co rozumie się przez termin „próba złota”. W Polsce najwyższej próby złoto można uzyskać w Mennicy Polskiej, która cieszy się ponad dwustuletnim doświadczeniem, gwarantuje dobre ceny i prostotę transakcji.

Redakcja Menni.pl