27 września 2021 Udostępnij

Przewodnik inwestora po wykresie świecowym

Traderzy kryptowalut lub innych aktywów finansowych muszą opanować podstawy czytania wykresów cenowych. Jednym ze sposobów, aby to zrobić jest edukacja na temat wykresów świecowych. Wykres cenowy zawiera wiele informacji, jednak wykresy świecowe ułatwiają przyswojenie szczegółów.

Spis treści

 • Dlaczego wykres świecowy ma znaczenie
 • Wykres świecowy jest twoim przyjacielem
 • Czytanie wykresu świecowego
 • Wspólne wzory świecowe
  • Uderzenie trzech linii
  • Trzy czarne wrony
  • Evening Star
  • Porzucone dziecko
  • Dwie czarne luki
 • To nie jest idealne rozwiązanie
 • Siła Heikin-Ashi
 • Wniosek

Dlaczego wykres świecowy ma znaczenie

Tradycyjnie, otwarcie wykresu cenowego przedstawia inwestorom wyraźną linię i kilka pomniejszych informacji. Chociaż jest to przydatne, opowiada tylko część większej historii. Możesz ocenić wiele informacji zmieniając układ wykresu na świecowy. W ten sposób łatwiej jest zmierzyć aktualny sentyment rynkowy i przeanalizować poprzednie trendy rynkowe.

Głównym atutem wykresu świecowego jest to, jak przedstawia on ruchy cenowe dla aktywów w określonym przedziale czasowym. Nie jest to unikalne dla samych świeczników, ale często odróżniają rynek byka, rynek niedźwiedzia, handel boczny i identyfikacji możliwości handlowych swing. Jego kolory pomagają również określić, co się dzieje i gdzie rynek może zmierzać w następnej kolejności.

Historycznie, wykresy świecowe były w użyciu przez dziesięciolecia. Gdyby nie japoński handlarz ryżem Homma, koncepcja ta może nie być dziś w użyciu. Chociaż Homma nigdy nie zamierzał, by świeczniki służyły jako narzędzie do handlu kryptowalutami, jego pomysły okazały się uniwersalne. Dzięki dalszemu udoskonaleniu przez Charlesa Dowa, wykres świecowy jest obecnie kluczowym narzędziem w arsenale każdego tradera.

Wykres świecowy jest twoim przyjacielem

Jak sama nazwa wskazuje, świecznik składa się z wielu części.

 • Korpus: "gruba część" świecy przedstawiająca preferowany przez inwestora interwał czasowy
 • Knot: na górze, na dole lub po obu stronach korpusu świecy. Knot przedstawia wartość, którą składnik aktywów uderzył w tym przedziale czasowym. Jednak ze względu na niewystarczające wsparcie kupna lub sprzedaży, handlowcy nie mogli utrzymać tego poziomu na długo.

Znane jako wartości OHLC, knoty i ciało wszystko ma swoje znaczenie dla handlowców. Reprezentuje on wartości Open, High, Low i Close aktywów dla tego konkretnego przedziału czasowego.

złoto

Jeśli luka między otwarciem a zamknięciem jest znaczna, "ciało" świecy będzie dość znaczne. Jednakże, może być bardzo mały korpus i dwa duże knoty na obu końcach. W następnej sekcji, omówimy jak najlepiej interpretować te informacje.

Prawidłowa analiza tych punktów danych pomoże inwestorom określić, gdzie rynek może zmierzać w najbliższym czasie. Ten wzór tworzy świecę, albo zieloną (byczą) albo czerwoną (niedźwiedzią).

Czytanie wykresu świecowego

Nawet jeśli wykres świecowy jest - ogólnie rzecz biorąc - wygodniejszy w czytaniu niż wykresy słupkowe czy liniowe, to nadal jest to trochę krzywej uczenia się. Podczas gdy świecznik przedstawia akcję cenową w bardziej strawnym formacie, nadal trzeba zrozumieć, co oznaczają poszczególne świece przed wejściem na rynek.

Mając na uwadze wzór świecy, korpus i knot żywo obrazują trwającą walkę o kontrolę pomiędzy bykami i niedźwiedziami.

Załóżmy, że korpus świecy jest stosunkowo długi. W tym przypadku, potwierdza to więcej wolumenu handlowego dla aktywów w tym przedziale czasowym, co skutkuje byczym lub niedźwiedzim impetem.

Jak byczy lub niedźwiedzi rynek jest można ocenić patrząc na knot świecy. Krótsze knoty oznaczają, że preferowana wartość wysoka lub niska dla danego przedziału czasowego była bliska cenie zamknięcia dla tego przedziału czasowego.

Wspólne formacje świecowe

Traderzy często używają wskaźników, aby szukać określonych formacji na wykresie świecowym. Współczynnik wiarygodności tych formacji i trendów nie jest stuprocentowy. Ponieważ formacje świecowe zyskują na popularności, z czasem stają się również mniej wiarygodne. Nawet zarządzający funduszami hedgingowymi wykorzystują tę technikę do analizy rynków finansowych, zamieniając to podejście w wyścig z czasem.

Uderzenie trzech linii

Analitycy poszukujący byczego trendu często próbują zidentyfikować formację odwrócenia trendu Three Line Strike. Formacja ta pojawia się, kiedy panuje trend niedźwiedzi i formują się trzy kolejne czerwone świece. Każda świeca wyznacza niższy poziom, a trzecia z nich zostanie następnie wypełniona przez dużą byczą świecę. Czwarty słupek musi zamknąć się powyżej wyżu pierwszego słupka. W przeciwnym razie, nie będzie się liczyć.

Zakładając, że ten wzór występuje, nadal istnieje tylko 83% wskaźnik dokładności, z którym należy się zmagać. Nie jest to idealna sytuacja, ale należy się jej spodziewać, kiedy bada się rynki finansowe.

Three Black Crows

Jak sama nazwa wskazuje, jest to kolejna niedźwiedzia formacja, której należy szukać. Kiedy trzy niedźwiedzie świece tworzą formację odwrócenia, rozpoczyna się ona w pobliżu wyżu trwającego trendu wzrostowego. Każdy niedźwiedzi słupek tworzy niższy poziom, wskazując na kontynuację niedźwiedziego trendu.

W niektórych przypadkach, formacja trzech czarnych wron sygnalizuje początek silnego trendu spadkowego. Dokładniej mówiąc, czyni to z dokładnością 78%. Ponownie, nie jest to doskonałe, ale wciąż lepsze niż zgadywanie.

Gwiazda Wieczorna

Jeśli chodzi o formacje świecowe, Gwiazda Wieczorna jest jedną z tych, na które należy uważać. Sygnalizuje ona niedźwiedzie odwrócenie rynku, mimo że na wykresie znajduje się znacząca świeca bycza. Podczas gdy rynek stara się utrzymać impet, pojawia się mała niedźwiedzia świeca.

W większości przypadków, po tej małej niedźwiedziej świecy następuje bardziej znacząca niedźwiedzia świeca. Nie może ona całkowicie przerwać trendu wzrostowego, ale często prowadzi do cofnięcia się ceny. Przy wskaźniku trafności wynoszącym 72%, formacja świecowa Gwiazdy Wieczornej jest warta zbadania.

Porzucone dziecko

Nazwa tej formacji świecowej nie będzie zbyt dobrze odbierana przez wielu ludzi. Mimo to, może ona przynieść inwestorom pieniądze w połowie przypadków. Jest to bycza formacja przedstawiająca koniec trwającego trendu spadkowego. Aby to się zmaterializowało, musi pojawić się wiele niedźwiedzich świec schodzących coraz niżej. Jednakże, trendowi kończy się para i wolumen handlowy.

Mała niedźwiedzia świeca z dwoma długimi knotami i małym korpusem stanie się widoczna przed odwróceniem trendu. Jeśli na drugim wykresie po tym "maleństwie" pojawi się wyższy wyż, odwrócenie trendu zostanie potwierdzone i prawdopodobnie będzie kontynuowane przez jakiś czas.

Dwie czarne luki

Ostatnia wyróżniająca się formacja na tej liście jest w 68% dokładna i nosi nazwę Two Black Gapping. Wymaga ona, aby niedźwiedzia formacja kontynuacji pojawiła się po solidnym szczycie kończącym trend byka. Jeśli powstaną dwa solidne niedźwiedzie słupki z niższymi dołkami, możemy być świadkami formacji Two Black Gapping w akcji.

https://joon.co.ke/two-black-gapping-continuation-patter/

Ważnym pytaniem jest, czy potwierdza to, że trend spadkowy będzie kontynuowany do niższych minimów. Dzieje się tak w dwóch trzecich przypadków i właściwa analiza wydaje się być uzasadniona.

To nie jest idealne rozwiązanie

Podobnie jak inne narzędzia handlowe, wskaźniki i wzorce, wykres świecowy nie jest jedynym narzędziem do wykorzystania. Zamiast tego, traderzy często używają wykresów świecowych w połączeniu z zestawem innych narzędzi. Wykres świecowy mówi tylko kilka rzeczy dla tego rynku, ale pomija wszelkie dalsze szczegóły.

Traderzy, którzy chcą przeprowadzić kompleksową analizę rynku - coś, co każdy powinien zrobić - będą musieli zagłębić się w wykres cenowy. Świecznik nie wyjaśnia, co wydarzyło się podczas otwarcia i zamknięcia wykresu. Zamiast tego, pokazuje jak zakończył się dany przedział czasowy, ale to jest tylko część większej historii.

Wiedza o tym, jak rozwijała się akcja na świeczniku godzinnym lub dziennym jest kluczowa. Dzięki tym szczegółom, traderzy mogą określić, czy ta sama formacja może się powtórzyć, czy też rynek jest gotowy, by podążyć w innym kierunku.

Na szczęście istnieje sposób, aby wydobyć nieco więcej informacji z wykresu świecowego poprzez przełączenie się na nieco inny "szablon".

Siła Heikin-Ashi

Fani wykresów świecowych będą zaznajomieni z układem Heikin-Ashi. Jest to "technika" handlowa, która przedstawia "średni słupek", który wygładza akcję cenową i usuwa niektóre z "szumów" generowanych przez rynek w danym przedziale czasowym. Nie tylko ułatwia to interpretację danych, ale również pomaga w analizie trendów, wzorców i punktów swing tradingowych.

Jak w przypadku każdego wykresu cenowego, traderzy muszą unikać fałszywych sygnałów cenowych. Rynki niestabilne, takie jak kryptowaluty, często wysyłają takie fałszywe sygnały, w zależności od tego, którą formację świecową się stosuje.

Analiza wykresu Heikin-Ashi jest wciąż taka sama jak tradycyjnego układu:

 • Zielona świeca bez dolnego knota często sygnalizuje trend byczy.
 • Czerwona świeca bez górnego knota sygnalizuje trend niedźwiedzi.

Pomimo ulepszeń, jakie Heikin-Ashi oferuje w stosunku do tradycyjnych świec, pozostaje on ograniczonym narzędziem. Inwestorzy mogą potrzebować dostosować swoje wykresy, aby prawidłowo identyfikować formacje i trendy. Jest to narzędzie, które powinno być używane razem z innymi wskaźnikami.

Wnioski

Zarówno początkujący jak i doświadczeni traderzy mogą czerpać korzyści z układu wykresu świecowego. Czy ktoś preferuje podejście Heikin-Ashi czy tradycyjne, każda z tych metod jest ważna do analizy rynku. Wielu traderów uważa świeczniki za fundamentalne narzędzie w swoim arsenale i używa ich odpowiednio.

Pomimo sprawności wykresu świecowego, nie można go używać bez innych narzędzi i wskaźników. Świeczniki są narzędziem do analizy rynków, ale nie są wskaźnikiem do zawierania transakcji bez przeprowadzenia dalszej analizy.

Redakcja Menni.pl