28 marca 2017 Udostępnij

Złoto – notowania i wykresy odnotowują spadek, mimo to nowy rok na plusie

Przewidywana podwyżka stóp procentowych

Niedawno można było zaobserwować istotne spadki wartości złota – jego cena zmalała aż o 28 dolarów przy jednej uncji. Wpłynęło na to kilka różnych czynników, z których chyba najważniejszy to wiadomość o zbliżającej się podwyżce stóp procentowych w USA. Po spadku ceny nastąpiło pewne odbicie, ale ostatecznie cena znalazła się na poziomie 1204,50 USD za uncję. Jego to widoczny spadek, choć w dalszym ciągu ceny są wyższe niż jeszcze na początku roku.

Wiadomość o podniesieniu stóp procentowych w USA negatywnie odbiło się na cenie złota, która w ciągu ostatniego czasu zanotowała aż trzy wyraźne spadki. Co do podniesienia stóp nie ma już praktycznie żadnych wątpliwości. Koszty z tym związane są właściwie wliczone w obecne ceny złota, choć nadal nie wiemy, jak szeroki będzie zakres tej decyzji.

Spekulacje analityków ze Standard Chartered

Przewidywania co do najbliższych podwyżek stóp procentowych wskazują, że czeka nas przynajmniej kilka takich momentów. Podwyżki są przewidziane na marzec, czerwiec oraz grudzień. Dodatkowo, po nowym roku nastąpią prawdopodobnie dwie kolejne. Głównym celem takich działań jest nadanie dolarowi nowej dynamiki. Te surowce, które notowane są obecnie w dolarach będą dzięki temu droższe dla osób, które posługują się w transakcjach innymi walutami. Może to jednak doprowadzić do tego, że wzmocnienie dolara zwiększy zyski polskich inwestorów posiadających złoto.

Prognozy cen złota

Na wahania ceny złota wpływa jeszcze kilka innych czynników. Warto pamiętać, że Europejski Bank Centralny ma w najbliższym czasie podjąć bardzo ważne decyzje co do ustalenia kolejnych kierunków prowadzenia polityki monetarnej. Przewiduje się, że podaż pieniądza zostanie znacznie ograniczona. Takie działania mają wzmocnić pozycję euro i dobrze odbić się na kursie tej waluty.

Złoto jest niezwykle ważnym kruszcem dla światowych rynków. Z tego powodu jego cena może być uzależniona od licznych zawirowań politycznych i napiętej sytuacji w różnych krajach. Niektóre zawirowania były spowodowane między innymi napięcia dotyczące prób rakietowych, przeprowadzanych przez Koreę Północną. Przez kilka dni coraz mocniejsza pozycja dolara prowadziła do spadku ceny złota. W końcu przekroczona została bariera 1200 USD za uncję – cena osiągnęła 1194,55 USD za uncję. Jest to psychologiczna bariera, poniżej której inwestorzy zaczynają bardzo poważnie niepokoić się sytuacją. Złoto nie było tak tanie od początku roku.

Cena złota waha się nie tylko przez realne wydarzenia i decyzje, ale również z powodu niektórych prognoz dotyczących rynków finansowych. Sytuację bardzo niskich cen poprawiły nieco przewidywania dotyczące wskaźników zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Wskaźniki okazały się być bardzo dobre i znacznie przekraczające prognozy, choć nadal było to za mało w stosunku do tego, czego oczekiwali inwestorzy. Doprowadziło to jednak do pewnego odbicia w cenie złota, która pod koniec tygodnia wynosiła już 1202,65 USD za uncję. Na polskiej giełdzie cena wyniosła 4909 zł za uncję. Mimo tego, że udało się jej wzrosnąć przed końcem tygodnia, nadal zanotowała w Warszawie spadek na poziomie 1,9%.

Wahania cen złota

Skuteczne przewidywania zmian w cenie złota to dość trudne zadanie. Trzeba przede wszystkim śledzić sektor finansowy w USA i trzymać rękę na pulsie, jeśli chodzi o wszystkie istotne decyzje rządu centralnego. Jak widać, nawet przewidywania decyzji takich jak podniesienie stóp procentowych mogą bardzo mocno odbijać się na cenie złota. W grę wchodzą też wszystkie ważne wydarzenia polityczne, które chociaż w minimalnym stopniu dotykają najważniejszych graczy na światowym rynku finansowym – przede wszystkim Stany Zjednoczone. Badaniem sytuacji zajmują się profesjonalne firmy analityczne. Skuteczny inwestor powinien stale śledzić informacje podawane przez profesjonalnych analityków. Oczywiście, rynek może być nieobliczalny, przez co trudno przewidzieć cokolwiek ze stuprocentową pewnością. Niemniej jednak takie raporty mogą być bardzo przydatne przy planowaniu swoich inwestycji.

Redakcja Menni.pl