25 maja 2021 Udostępnij

Turmaliny - mniej znane kamienie szlachetne. Jak wygląda pierścionek z turmalinem?

Każda kobieta uwielbia piękną, estetyczną biżuterię. Występujące w naturze kamienie szlachetną potrafią zadziwić swoim wyglądem i blaskiem każdego człowieka. Wiele z nich osiąga naprawdę imponujące ceny, ale można znaleźć wysokiej jakości minerały ozdobne w przystępnej cenie. Do jednych z nich można zaliczyć turmaliny, które ze względu na swoją piękną barwę cieszą się ogromnym powodzeniem. Przestawiamy najistotniejsze informacje o turmalinie, a także w jaki sposób zweryfikować ich autentyczność. A także dla kogo dedykowana jest biżuteria z turmalinem

Turmaliny: kamienie szlachetne

Nazwa turmalin wywodzi się z języka syngaleskiego, który jest wykorzystywany przez grupę etniczną na Sri Lance. Etnologia nazwy turmalin odnosi się do kamienia, który swoją barwę zawdzięcza popielnym zabrudzeniom. Zgodnie z innymi tłumaczeniami turmalin oznacza z kolei kamień posiadający różnorodne, zmieszane kolory, o zdolności do przyciągania popiołu. Nazwa ta jest znana już od XV wieku, wówczas hiszpański konkwistador znalazł te kamienie na terenie Brazylii, jednak błędnie wskazał, że są to szmaragdy. Dopiero w XVIII w. została dokonana weryfikacja, która przedstawiła, że to nowy minerał. Stąd też określenie turmalin odnosi się do przeszłego zamieszania, które towarzyszyło właściwej klasyfikacji kamienia. Turmaliny do Europy przybyły dopiero w XVIII w.

Wokół turmalinów narosło sporo legend. Tradycja mówi, ze to kamienie idealne dla każdej kobiety, a w szczególności rubelity, które posiadają różową barwę. Stanowią one symbolikę pragnień i zmysłowości. Ich skrywany urok zdobi kobiety, które posiadają radość z życia i zdrowie, także w sferze seksualnej.  Z kolei arbuzowe turmaliny charakteryzują się zdolnością do umacniania miłości, co pozwala szybciej i łatwiej nawiązywać znajomości. Niebieskie turmaliny umożliwiają uzyskanie duchowej wolności, a także wyrażenie własnej osobowości. Są elementem do wzmacniania braterstwa i tolerancji. Do zielonych turmalinów przypisywane są zdolności do zwiększania współczucia, miłosierdzia, a także do cierpliwości. Cechują się umiejętnością zmieniania złych w dobre rzeczy, a także do redukowania zmartwień. 

Z naukowego punktu widzenia turmaliny to kamienie należące do krzemianów, są one zaliczane jako borokrzemiany glinu i innych pierwiastków. Ich krystalizacja zachodzi w układzie trygonalnym. Najczęściej występują jako kryształy w kształcie słupków, pręcików, igiełek. Turmaliny są z natury kruche, ich twardość wynosi od 7 do 7,5. Turmaliny wyróżniają się ze względu na posiadanie rekordowych długości. Największy rubelit, który został odnaleziony w kopalni w Brazylii posiadał aż 109 cm długości, a w jego bliskim sąsiedztwie znajdowały się rubelity, które posiadały także imponujące rozmiary - ok. 90 cm.

Turmaliny posiadają zdolność do szybkiego elektryzowania się, co umożliwia szybkie przyciąganie drobnych cząsteczek, np. kurzu. W rezultacie są trudne w utrzymaniu w czystości. Najlepiej jest unikać przechowywania biżuterii z turmalinem poza szkatułkami. Kruchość kamienia sprawia, że dobrym rozwiązaniem jest zdejmowanie biżuterii w trakcie domowych czynności. 

Najstarszy turmalin został odnaleziony w koronie Świętego Wacława, choć pierwotnie uważano, że znajduje się na niej rubin. Taka sama pomyłka miała miejsce także w przypadku rosyjskich akcesoriów koronnych i "rubinu" należącego do cesarza Rudolfa II.

biżuteria z turmalinem

Jak sprawdzić czy to turmalin?

Jedną z najbardziej wiarygodnych metod sprawdzenia autentyczności turmaliny jest dokonanie jego obserwacji pod znacznym przybliżeniem. Na kryształach dostrzegalne są pionowe zbrużdżone słupy, które posiadają swój własny przekrój. Na przekroju dostrzegalne są lekko zaokrąglone trójkąty. Przełam turmalinów jest nierówny, a przy tym nie posiada cech łupliwości. Turmalin może być zarówno od koloru przezroczystego aż do nieprzezroczystego. Cechuje się posiadaniem szklistego połysku. Z kolei współczynniki załamania są indywidualne dla każdej barwy. 

Pierścionek z turmalinem; dla kogo?

Biżuteria z turmalinem rewelacyjnie spełnia swoją funkcję jako idealny prezent niemalże dla każdej kobiety. Piękne barwy tych kamieni pasują do każdego typu urody i osobowości. Z powodzeniem można wybierać pierścionek z turmalinem na prezent lub jako zaręczynowy, ponieważ będzie stanowił ciekawy efekt na dłoni na co dzień. Jedną z największych zalet jest ponadczasowa barwa kamienia, która pozostaje wiecznie w modzie, co pozwala jej na wpisanie się w standardy estetyczne współczesnych kobiet.  Biżuterię z turmalinem można podarować także sobie, bez oczekiwania na większa okazje. 

Redakcja Menni.pl