
Inwestycja w srebrny granulat
Srebro może być czarnym koniem hossy w metalach szlachetnych. Jak więc można inwestować w ten metal?
Cena srebra 1g
Oprócz przydatności przemysłowej oraz tradycji wykorzystania na inwestycyjny charakter srebra wpływa koncentracja jego wartości na kilogram kruszcu. Zresztą odróżnia to w dużej mierze srebro od złota. Kilogram srebra jest znacznie mniej warty niż kilogram złota, co przekłada się też na kłopoty podczas przechowywania większych ilości srebra. Milion złotych w srebrze to bowiem około 653 kilogramy tego metalu, a tylko 10,5 kg złota. Poza tym srebro lubi wchodzić w reakcje chemiczne z różnymi związkami chemicznymi.
Srebro - główny metal na monety
Jednak to właśnie srebro a nie złoto było przez setki lat wykorzystywane jako metal na monety. Wpływ na to miała jego dostępność oraz większe możliwości obróbki.
Monety Bulionowe
Podstawowa i zarazem najważniejsza możliwość to zakup srebrnych monet bulionowych, których na rynku nieco jest. Są to m.in. chińskie Pandy, amerykańskie Silver Eagle, kanadyjskie Maple Leafy czy austriackie Philharmonikery o nominale 1,5 euro i wadze jednej uncji. Te ostatnie z uwagi na nietypowo niski nominał są interesującą monetą dla osób, które chcą przewieźć prze granicę nieco większą ilość gotówki.
Gdzie kupić srebrne monety?
W Polsce rozwiązaniem mogą być w tej sytuacji zakupy na Allegro. Wprawdzie sklepy numizmatyczne mają takie monety ale znacznie drożej. Są one najczęściej obłożone bardzo wysoką marżą.
Sztabka ze srebra
Inny sposób zakupu to srebrne sztabki. W sklepach numizmatycznych podobnie jak monety są one bardzo drogie. Na Allegro wybór jest spory, są to przede wszystkim sztabki z zagranicy. Warto przy tym odpuścić sobie zakup sztabek we wzorki. Sztabki dostępne są w różnych wariantach wagowych.
Srebrny medal
Kolejne rozwiązanie to zakup srebrnych medali, choć to pomysł nieco egzotyczny. Ich wagi i wymiary są dość mocno zróżnicowane. Spotkać je można w sklepach numizmatycznych.
Monety z PRL
Mennica Polska biła kiedyś sporą ilość obiegowych monet. Dziś maja one wartość na rynku numizmatycznym zbliżoną do ceny spot zawartego w nich srebra. Były one zwykle bite ze stopu próby 0,625 i miały wagę 14,5 grama. Najpopularniejsza moneta to ta wybita z okazji XXX lecia PRL w roku 1974. Wówczas to wybito ponad 13 mln jej sztuk.
Złom srebra
Złomu w formie łyżek, widelców czy noży wykonanych z tego materiału lepiej nie kupować przynajmniej nie w celach inwestycyjnych. Podobnie jest zresztą w przypadku biżuterii srebrnej.
Worek z srebrnym granulatem
Jeszcze innym, bardzo ciekawym rozwiązaniem na zakup i przechowywanie srebra jest zainwestowanie w worki granulatu, które przeznaczone są dla jubilerów. Kupić jest je bardzo łatwo, nawet przez Internet, ale o wiele trudniej sprzedać. To więc rozwiązanie najlepsze jednak dla samych jubilerów i lepiej nie ryzykować zakupu w ten sposób. Worek granulatu może się bowiem okazać w zasadzie bezwartościowy.
Certyfikat inwestycyjny
W przypadku inwestowania w złoto w formie papierowej, a nie fizycznej należy pamiętać o certyfikatach. Wszystkie metale szlachetne notowane na polskiej giełdzie są odpowiednio certyfikowane. Warto pamiętać, że w Polsce certyfikatem, które odwzorowuje ruchy cen uncji srebra jest certyfikat Raiffeisen RCSILA OPEN.
KGHM
Przy końcu warto wspomnieć także o swego rodzaju pośredniej inwestycji w złoto. Jest nią m.in. zakup akcji KGHM. Kombinat produkuje co roku około 1 200 ton rafinowanego srebra. Według informacji na stronie internetowej KGHM to drugi na świecie producent srebra rafinowanego. Okazuje się więc, że niejako wzrost cen srebra na rynkach światowych przekłada się na lepsze wyniki KGHM.
22% VAT
Na koniec warto wspomnieć także o ważnym aspekcie inwestycji w srebro. Otóż na wyroby ze tego materiału (a zatem także sztabki, medale i monety bulionowe) obowiązuje w Polsce 22% stawka podatku VAT. W innych krajach waha się to od 7% do 19%.
VInwestowanie to sztuka, którą poszerzają swoje horyzonty nie tylko doświadczeni inwestorzy, ale również ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rynkami finansowymi. Wśród licznych opcji dostępnych na rynku, srebro inwestycyjne zyskuje na popularności jako...
VInwestowanie w metale szlachetne, takie jak złoto, srebro czy platyna, od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Są one nie tylko symbolem bogactwa, ale i pewnym sposobem zabezpieczenia finansowego. Niemniej jednak, jak każde źródło dochodu, również i zyski z...
Jak rozpoznać autentyczne złoto i srebro?
VKiedy myślimy o inwestycji w cenne kruszce, takie jak złoto i srebro, często początkowa fascynacja pięknem tych metali przeplata się z nieukrywaną obawą przed oszustwem. Wartość i trwałość złota oraz srebra sprawiają, że są one jednymi z najbardziej pożądanych inwestycji na...