3 marca 2017 Udostępnij

Inwestycja w srebrny granulat

Sztuką w procesie inwestowania jest tanio kupić i drogo sprzedać, co jest chyba oczywiste. Nie ma więc nic w tym dziwnego, ze inwestorzy coraz chętniej w celu zabezpieczenia swojego majątku decydują się na zakup metali szlachetnych i to w jak najniższych cenach. Czy warto inwestować w srebro? Czy to się opłaca i w jaki sposób się do tego zabrać?

Monety lokacyjne

113 zł za troy oz. Wiedeński Filharmonik (2sloma, Świstak)

Sztabka srebra 1 kg

119,76 zł za troy oz. (sztabka kilogramowa)

Srebrny granulat 1kg

107,1 zł za troy oz. (kilogram granulek w woreczku, 2800 zł + VAT)

Gdzie najtaniej można kupić srebro? Okazuje się, że najkorzystniej prezentuje się granulat w woreczku. Ten produkowany przez polski KGHM można zakupić w Polsce w wielu miejscach i to po jeszcze bardziej atrakcyjnych cenach, trzeba tylko nieco poszukać. Wszystko po to, aby jak najwięcej zaoszczędzić.

biżuteria srebrna, inwestycje

Srebrny granulat inwestycyjny

Warto jednak przy tym zadać sobie pytanie czym jest właściwie srebrny granulat. Jest to forma przemysłowa srebra, wykorzystywana na co dzień przede wszystkim przez jubilerów. Niewielkie granulki doskonale nadają się do tworzenia biżuterii, a są przy tym kompletnie bezużyteczne pod względem inwestycyjnym. Dla inwestora głównym wskaźnikiem powinna być rozpoznawalność formy metalu. Podczas obrotu monetami bulionowymi można np. wyciągnąć suwmiarkę czy magnesy neodymowe i określić z dużą skutecznością autentyczność monety domowymi sposobami. Potem takie monety można sprzedać nawet na portalu aukcyjnym.  Jednak jak zrobić to samo z workiem pełnym malutkich kuleczek? W zasadzie nie wiadomo i chyba żaden inwestor jeszcze tego nie próbował. Dlatego też po granulat srebrny sięgają na ogół tylko i wyłącznie jubilerzy. W innych sytuacjach zakup granulatu może być przysłowiowym strzałem w kolano.

Jaka jest cena skupu srebra?

Ceny skupu srebra wynoszą na ogół maksymalnie 1,7 zł za 1 gram w przypadku srebra próby 925. Można więc śmiało przyjąć, że granulat próby 9999 nie dostanie wyższej ceny niż 2 zł a 1 gram. Ciężko będzie uzyskać u jubilera lepszą ceną, choć oczywiście można to sprawdzić. Warto w tej sytuacji pamiętać, że kluczem do sukcesu w inwestowaniu jest nie tylko tani zakup (w tym przypadku srebrnego granulatu), ale i późniejsza odsprzedaż zakupionych aktywów i to z zyskiem.  To w przypadku granulatu srebra może okazać się sporym problemem. Doświadczeni inwestorzy granulat omijają z daleka koncentrując się na innych formach.

 

Redakcja Menni.pl