
Inwestycja w złoto - poradnik dla początkujących
Jeszcze zanim zaczniemy inwestować w złoto, powinniśmy postarać się o wartościowe informacje. Dobrze, jeśli będą one dotyczyły nie tylko samego złota, ale i tego, jak je kupować, w jaki sposób za nie płacić i jak je transportować. Odpowiedź na każde z tych pytań nie musi być trudna.
Samo złoto to pierwiastek chemiczny charakteryzujący się odpornością nie tylko na działanie czynników atmosferycznych, ale również większości kwasów. Jest niemal niezniszczalny i już od starożytności jest bazą dla systemów monetarnych.
Mianem sztabki złota zazwyczaj określa się regularną bryłę czystego złota. Najczęściej jej wagę określa się w uncjach trojańskich, jedna uncja ma przy tym 31.1 gramów. To właśnie ta jednostka jest wykorzystywana na giełdach, jest też podstawową jednostką rozliczeniową stosowaną w międzynarodowym obrocie złotem. Sztabki złota są zwykle sprzedawane w opakowaniach mających wielkość klasycznej karty kredytowej. Tak na sztabce, jak i na jej opakowaniu można znaleźć informacje dotyczące próby, masy, producenta oraz numeru seryjnego.
Największa sztabka złota, jaką wyprodukowano
Największa sztabka złota na świecie jest wyjątkowo okazała. Powstała 15 grudnia 1999 roku w Japonii i waży aż 200 kilogramów. Za jej produkcję odpowiedzialna jest Korporacja Mitsubishi Materials.
Moneta bulionowa z metalu szlachetnego
Moneta bulionowa bita jest z metalu szlachetnego, może być nim jednak nie tylko złoto, ale również srebro lub platyna. Jest przeznaczona na cele inwestycyjne, stąd też nie musi mieć wcale podanego nominału. Jej nakład jest zazwyczaj uzależniony od popytu. Najpopularniejsze są krugerrandy powstające w RPA oraz amerykańskie orły, choć monety takie (orły bieliki) powstają także w Polsce. Samo określenie monet inwestycyjnych wywodzi się z bulionizmu, kiedy to bogactwo było jednoznaczne z gromadzeniem szlachetnych kruszców w kraju.
Co określa próba złota?
Próba złota jest sposobem na określenie, jaka jest zawartość złota w danym stopie i jest wyrażana w promilach. Oczywiście, czyste złoto jest zbyt miękkie, stąd też potrzeba domieszkowania go innymi metalami. W przypadku złota inwestycyjnego zawartość złota w stopie wynosi 99,9 procent.
Zakup złota inwestycyjnego – pytania
1. Czym charakteryzuje się opcja – dostawa 48 godzin?
Termin ten określa czas wysyłki towaru do klienta od momentu, w którym wpłata została zaksięgowana na rachunku bankowym.
2. Na czym polega opcja dostawa 45 dni?
Informacja ta mówi nam o terminie, w jakim sklep zobowiązuje się dostarczyć towar do zamawiającego. Termin ten liczy się od momentu zaksięgowania wpłaty na rachunku bankowym. Długi czas oczekiwania obniża koszt transakcji.
3. Dlaczego tak ważne jest dokonanie wpłaty w ciągu jednego dnia roboczego?
Wynika to ze specyfiki transakcji złoto jest bowiem zamawiane bezpośrednio w mennicach.
4. Na czym polega różnica pomiędzy sztabką złota i monetą bulionową?
Sztabka to jedynie forma lokaty pieniądza w dany kruszec, tymczasem o monecie bulionowej można mówić również jako o legalnym środku płatniczym poświadczanym przez bank centralny. W praktyce cena monet jest nieco wyższa niż cena sztabek.
5. Czy zakup złota wiąże się z koniecznością podania danych osobowych
Złoto nie może być kupowane na paragon nawet, jeśli jest nim zainteresowana osoba fizyczna, a to oznacza, że podanie danych jest obowiązkowe.
6. Jak oblicza się cenę sztabki złota?
Podstawą jest tu koszt samego kruszcu, choć dodaje się do niego także marżę dilerską i koszt bicia sztabki.
7. Jak otrzymuje się zamówiony towar
Złoto najczęściej dociera do klienta w formie tak zwanej przesyłki ubezpieczonej. Jej maksymalna wartość nie może być jednak większa niż 20 tysięcy PLN. W innych przypadkach najlepiej odbierać sztabkę osobiście albo rozkładać dostawę na mniejsze przesyłki.
8. Czy po zakupie złota należy zapłacić podatek?
Złoto inwestycyjne jest zwolnione z opłat z tytułu podatku VAT. Nie trzeba też obawiać się innych obciążeń.
9. Czy złoto może być wysłane za granicę?
Istnieje taka możliwość, o ile dane państwo nie zabrania przesyłania kruszców szlachetnych.
VInwestowanie to sztuka, którą poszerzają swoje horyzonty nie tylko doświadczeni inwestorzy, ale również ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rynkami finansowymi. Wśród licznych opcji dostępnych na rynku, srebro inwestycyjne zyskuje na popularności jako...
VInwestowanie w metale szlachetne, takie jak złoto, srebro czy platyna, od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Są one nie tylko symbolem bogactwa, ale i pewnym sposobem zabezpieczenia finansowego. Niemniej jednak, jak każde źródło dochodu, również i zyski z...
Jak rozpoznać autentyczne złoto i srebro?
VKiedy myślimy o inwestycji w cenne kruszce, takie jak złoto i srebro, często początkowa fascynacja pięknem tych metali przeplata się z nieukrywaną obawą przed oszustwem. Wartość i trwałość złota oraz srebra sprawiają, że są one jednymi z najbardziej pożądanych inwestycji na...