9 listopada 2021 Udostępnij

Co to znaczy "Orzeł czy reszka"?

Kto jest pierwszy w kolejce po indyka? Kto rozdaje karty? Kto wybiera dzisiejszy film?

Rzutem monetą można rozstrzygnąć niemal wszystko. Poznaj historię rzutu monetą, jego znaczenie na przestrzeni czasu i dowiedz się, jak dziś używamy rzutów monetą do rozstrzygania wszystkiego, od wyborów w Wielkiej Brytanii po rzuty piłką nożną.

Jaka jest historia rzutu monetą?

Rzuty monetą są znane od wieków.

Od czasów Imperium Rzymskiego i Średniowiecza w Europie, rzut monetą pomagał ludziom zdecydować między dwiema opcjami, według strony JSTOR Daily.

"Znany jako 'głowy lub statki', w odniesieniu do obrazów, które pojawiły się na rzymskich sestertii, rzut monetą był dziecięcą grą losową, jak również grą hazardową wśród elity patrycjuszy", mówi JSTOR Daily.

"Legenda głosi, że Juliusz Cezar rozstrzygał spory prawne za pomocą rzutu monetą. "

W średniowieczu dzieci grały w wersję rzutu monetą znaną jako "krzyż i stos". To, co dziś znamy jako "orzeł", było krzyżem, a to, co dziś określamy jako "reszka", było kupką.

W tamtych czasach górna część monety przedstawiała krzyż, a rewers nazywany był "kupką".

Co oznacza słowo "orzeł czy reszka"?

W dzisiejszych czasach rzuty monetą tradycyjnie opierają się na wyborze "orzeł czy reszka". "Heads or tails" odnosi się do dwóch stron monety, według strony internetowej Grammarist.

"Kiedy decyzja musi być podjęta z dwoma równie realnymi odpowiedziami, lub dwie osoby nie zgadzają się i muszą znaleźć sprawiedliwy sposób wyboru między dwiema odpowiedziami, moneta może być rzucona. Gdy jedna osoba rzuca monetą w powietrzu, druga osoba mówi albo o reszcie, albo o reszcie" - wyjaśnia Grammarist. "Heads odnosi się do strony monety, na której znajduje się głowa osoby. Tails odnosi się do przeciwnej strony, nie dlatego, że jest na niej ogon, ale dlatego, że jest przeciwieństwem głowy. "

Tak więc, próbując określić, kto dostanie się do wyboru filmu na noc, na przykład, jedna osoba zadzwoni do głowy lub ogona, a moneta zostanie rzucona.

Jeśli ta osoba powie "reszka", a reszka na monecie ukaże się rewersem do góry, to jest zwycięzcą - czyli to ona wybiera film. Ale jeśli ta osoba powie "reszka", a reszka pojawi się rewersem do góry, wtedy jest przegrana - co oznacza, że nie będzie mogła wybrać filmu.

Jak często używa się rzutów monetą?

Od futbolu po politykę, rzut monetą stał się stałym elementem codziennego życia.

Według Pro Football Hall of Fame, rzut monetą w zawodowym futbolu amerykańskim datuje się na rok 1892. Jest on również stałym elementem rozgrywek futbolowych w szkołach wyższych i średnich, a także w wielu innych dyscyplinach sportowych. Sędzia i kapitanowie drużyn zbierają się na środku boiska, aby wykonać rzut monetą.

Rzut monetą odbywa się na początku gry w piłkę nożną, aby dowiedzieć się, która drużyna wejdzie w posiadanie piłki. Z tego samego powodu następuje również na początku dogrywki.

Jak wyjaśnia FOX Sports, chyba że zwycięzca rzutu odłoży swój wybór na drugą połowę, wtedy ta drużyna musi wybrać jeden z dwóch przywilejów. Przegrany otrzymuje drugi przywilej. Te dwa przywileje to możliwość kopnięcia piłki do przeciwnej drużyny lub otrzymania kickoffu i wybrania, którego końca pola drużyna będzie bronić.

Prawdopodobnie najbardziej krytyczny rzut monetą w piłce nożnej ma miejsce podczas Super Bowl ligi NFL. Jest on tak ważny, że fani futbolu stawiają zakłady na to, która drużyna wygra rzut. Przy okazji, specjalnie wybijana moneta jest produkowana wyłącznie na potrzeby każdego rzutu monetą w Super Bowl.

Boiska sportowe to nie jedyne miejsca, w których można zobaczyć rzuty monetą.

W wielu wyborach w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii rzuty monetą decydowały o wygranej i przegranej. Na przykład:

  • W 2007 roku Christopher Underwood-Frost, polityk z hrabstwa Lincolnshire we wschodniej Anglii, utrzymał swoje miejsce w Radzie Okręgu West Lindsey dzięki korzystnemu rzutowi monetą.
  • W 2017 r. republikanin Michael Ermita i demokratka Kim Miller uzyskali taką samą liczbę głosów, ubiegając się o miejsce w radzie miasta Bolton w stanie Connecticut. Rzut monetą sprawił, że miejsce to przypadło Ermicie.
  • W stanie Iowa urzędnicy wyborczy stosują rzuty monetą, aby przełamać remisy w liczeniu delegatów podczas wyborów prezydenckich.

Famous Coin Tosses

Ale dwa z prawdopodobnie najbardziej kluczowych rzutów monetą w historii USA nie miały nic wspólnego z polityką.

Według gazety The Telegraph z Londynu, nazwanie tego, co teraz jest Portland, Oregon, sprowadziło się do rzutu monetą.

Asa Lovejoy i Francis Pettygrove, którzy obaj byli właścicielami ziemi, która miała stać się Portland, chcieli nazwać nowe miasto po swoich rodzinnych miastach: Boston, Massachusetts, i Portland, Maine. W 1845 roku Pettygrove zwyciężył w rzucie monetą, a miasto Oregon zostało ochrzczone mianem Portland.

Inny doniosły rzut monetą miał miejsce w grudniu 1903 roku, kiedy bracia Wright rzucali monetą, aby sprawdzić, który z nich wykona lot w Kill Devil Hills, w Karolinie Północnej, w pierwszym w historii samolocie z napędem. Rzut wygrał Wilbur Wright. Jednak późniejsza podróż Orville'a Wrighta została uznana za pierwszy lot z napędem, jak podaje The Telegraph. W 2013 roku Mennica Amerykańska wypuściła trzy monety okolicznościowe - złotą o nominale 10 dolarów, srebrną o nominale 1 dolara i platerowaną o nominale 50 dolarów - z okazji 100. rocznicy wyczynu lotniczego braci Wright.

Jednak rzut monetą może dostarczyć wielu informacji na temat prawdopodobieństwa, statystyki i historii ludzkości.

Nie pozostawiaj swojej przyszłości finansowej rzutowi monetą

Dowiedz się więcej na: http://zloteinwestycje.com.pl

Redakcja Menni.pl