26 kwietnia 2021 Udostępnij

Pięć najpopularniejszych złotych monet w Stanach Zjednoczonych

Rozpoczęcie inwestowania w monety może czasami wydawać się onieśmielające, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że istnieje tak wiele klasycznych monet, które można wykorzystać jako podstawę do rozpoczęcia lub powiększenia kolekcji metali szlachetnych. Istnieje jednak wiele wypróbowanych i prawdziwych przedmiotów kolekcjonerskich, które przetrwały próbę czasu i utrzymują atrakcyjną wartość w różnych warunkach rynkowych. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z najpopularniejszych złotych monet i podkreślimy ich wartość jako przykład długotrwałego tworzenia bogactwa, które może być wynikiem inwestycji w metale szlachetne.

Stany Zjednoczone $20 Saint Gaudens Double Eagle

Dla wielu analityków złotych monet, Podwójny Orzeł Saint Gaudens jest jedną z najpiękniejszych złotych monet, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Ale nawet gdy popularność tej monety wzrosła w ostatnich latach, jej miejsce w historii wydaje się bezpieczne ze względu na jej elegancki design i powszechną rozpoznawalność wśród inwestorów metali szlachetnych.

Awers Podwójnego Orła Saint Gaudens przedstawia majestatyczną Lady Liberty trzymającą swoją pochodnię w triumfalny sposób na tle kaskadowego pola słonecznego. Na rewersie monety, orzeł jest przedstawiony na tle wschodzącego słońca, symbolizującego siłę i świetlaną przyszłość. Bez wątpienia, wspaniały design monety fascynuje kolekcjonerów złotych monet od wielu dekad, a inwestorzy z całego świata wciąż poszukują Podwójnego Orła Saint-Gaudensa, kiedy tylko jest to możliwe.

Ostatnio na rynkach złota obserwuje się napływ monet Saint-Gaudens Double Eagle pochodzących z różnych regionów Europy. W wyniku tych tendencji, wzrost podaży tych monet doprowadził do złagodzenia premii numizmatycznych na egzemplarzach, które są najczęściej spotykane na rynku złotych monet. Z tego powodu inwestorzy są w stanie nabyć monety niższej klasy po cenach, które często są znacznie bliższe wartości spot. Dla inwestorów budujących swoje portfolio w oparciu o budżet, trendy te okazały się dobrodziejstwem i otworzyły drzwi do znalezienia klasycznych okazów monet bez ponoszenia nadmiernych kosztów.

Amerykański Złoty Orzeł Stanów Zjednoczonych

W 1986 roku, Amerykański Złoty Orzeł wszedł po raz pierwszy do obiegu i w ciągu następnych lat ta moneta stała się jedną z najbardziej poszukiwanych złotych monet na świecie. Kolekcjonerzy metali szlachetnych mogą wiedzieć, że Amerykańskiego Złotego Orła można znaleźć w czterech różnych rozmiarach: 1/10 oz (nominał 5$), 1/4 oz (nominał 10$), 1/2 oz (nominał 25$) oraz moneta o wadze 1 oz (nominał 50$).

Ogólnie rzecz biorąc, taka dywersyfikacja wartości może przyczynić się do poprawy płynności Amerykańskiego Złotego Orła w ramach szerszego rynku metali szlachetnych. Jednouncjowe wersje Amerykańskiego Złotego Orła niosą ze sobą również dodatkowe korzyści podatkowe, ponieważ są zwolnione z formularza IRS 1099-B i są dopuszczone do inwestycji w ramach IRA. Ostatecznie są to dodatkowe czynniki, które pomogły Amerykańskiemu Złotemu Orłowi osiągnąć wysoki poziom popularności na przestrzeni lat. W większości przypadków, każda z tych wersji Amerykańskiego Złotego Orła będzie generalnie oferowana w wykończeniach bullion proof.

Awers Amerykańskiego Złotego Orła przedstawia wizerunek Lady Liberty (nieco podobny do awersu Podwójnego Orła Saint Gaudens). Rodzina orłów jest przedstawiona na rewersie United States American Gold Eagle, a ostatnie aktualizacje zostały dokonane w projekcie tej monety (w 2021 roku), które teraz umieszczają więcej uwagi widza w kierunku twarzy jednego z orłów w grupie. Ze swoim 22 karatowym stopem, Amerykański Złoty Orzeł zawiera 5,33% miedzi i 3% srebra (co pomaga zwiększyć trwałość). Jednak moneta nadal zawiera jedną uncję trojańską czystego złota. Dodatkowe stopy zwiększają całkowitą wagę monety z 31,1 grama do 33,93 grama.

złota moneta

Kanadyjski Złoty Liść Klonowy

Patrząc ponad naszymi granicami, można zauważyć, że jedną z pierwszych złotych monet, które znalazły się w powszechnym obiegu na terenie obu Ameryk był Kanadyjski Złoty Liść Klonowy. Awers monety przedstawia portret królowej Elżbiety II, natomiast na rewersie znajduje się wizerunek kanadyjskiego liścia klonowego. W 1979 r. Kanadyjska Mennica Królewska zaczęła bić pierwsze kanadyjskie złote liście klonowe jako monety o wadze 1 uncji. Jednak inwestorzy metali szlachetnych mogą teraz znaleźć kanadyjskie złote liście klonowe, które są dostępne w szerokiej gamie wyboru z monetami, które wahają się w rozmiarach aż do jedno-gramowych sztuk.

Ogólnie rzecz biorąc, Kanadyjski Złoty Liść Klonowy jest powszechnie uważany za jedną z najczystszych złotych monet bulionowych na świecie, ponieważ była to pierwsza złota moneta o próbie pięciu 9 (notowana również jako 999.99), która funkcjonowała na rynkach metali szlachetnych jako regularnie emitowany egzemplarz. Wiele Kanadyjskich Złotych Liści Klonowych to limitowane edycje lub monety typu proof (powszechnie określane jako numizmatyczne), więc zainteresowanie kolekcjonerów jest szerokie z wielu różnych powodów, biorąc pod uwagę wysokie standardy jakości.

Stany Zjednoczone $10 Indian Head Gold Eagle

Stany Zjednoczone Indian Head Eagle jest kolejnym pięknym okazem złotej monety, która została zaprojektowana przez znanego rzeźbiarza Augustusa Saint-Gaudensa. Od 1907 do 1933 roku, vintage $10 Indian Head złota moneta została wybita i ten ograniczony okres czasu pomaga wyjaśnić, dlaczego kawałek jest obecnie tak rzadkie. Awers monety ukazuje Lady Liberty w nakryciu głowy, podczas gdy rewers przedstawia orła. Złota moneta Indian Head jest również dostępna w nominałach $2,50 i $5.

Południowoafrykański Krugerrand

Dla wielu inwestorów metali szlachetnych, południowoafrykański Krugerrand jest uważany za wzór dla złotych monet bulionowych w nowoczesnej erze. Od momentu wprowadzenia monety na rynek (1967), jej użycie było przedmiotem kontrowersji ze względu na fakt, że wielu kolekcjonerów złotych monet początkowo nie mogło kupić południowoafrykańskich Krugerrandów, ponieważ sankcje gospodarcze w regionie uniemożliwiały ich zakup do czasu zniesienia apartheidu w połowie lat 90-tych. Od tego czasu światowa popularność południowoafrykańskiego Krugerranda gwałtownie wzrosła i moneta ta jest obecnie jedną z najbardziej obficie handlowanych złotych monet na rynkach międzynarodowych.

W rzeczywistości, z biegiem czasu, południowoafrykański Krugerrand stał się powszechnie rozpoznawalny i obecnie odnotowuje większą sprzedaż międzynarodową niż jakakolwiek inna złota moneta bulionowa. Na całym świecie, południowoafrykański Krugerrand jest dostępny dla inwestorów, którzy chcą kupić uncje ułamkowe (z monetami bitymi w nominałach pół-, ćwierć- i jednej dziesiątej uncji), a jego 22-karatowy stop (z wagą miedzi 8,33%) wskazuje, że południowoafrykański Krugerrand jest bardziej odporny w porównaniu z drobnymi złotymi monetami (takimi jak Kanadyjski Liść Klonowy). Podobnie jak w przypadku amerykańskiego złotego orła, Krugerrand zawiera jedną uncję trojańską czystego złota.

Redakcja Menni.pl