
Skuteczna inwestycja finansowa w metale lokacyjne
Zabezpieczenie finansowe w postaci kruszcu
Całkiem sporo mówi się o tym, że złoto to dobry środek lokowania pieniędzy. Już dużo mniej popularne jest tutaj srebro, które przecież też jest dobrym środkiem inwestycyjnym i jeżeli zostanie umiejętnie użyty to może przynieść większy zysk. Jak więc inwestować w srebro?
Czy inwestycja w srebro jest opłacalna?
Srebro, to świetne rozwiązanie na lokowanie nadwyżek finansowych. Tak samo zresztą jak inne metale szlachetne. Dlaczego? Z kilku bardzo ważnych powodów:
- cena kruszcu nigdy nie spadnie do zera,
- inwestycja jest swoistą ochroną przed inflacją,
- inwestycje w srebro i inne metale szlachetne jest bardzo bezpieczne
I choć najczęściej kupowane jest złoto to jednak srebro coraz bardziej jest doceniane.
Skup srebra
Trzeba przyznać jedno: inaczej niż złoto, kupno srebra możliwe jest dla większej liczby ludzi. A to wszystko z bardzo prostego powodu - mniejszy koszt srebra. Dlatego nawet z niezbyt dużym kapitałem można zacząć inwestować.
Srebro określane jest jako kruszec wrażliwszy na bodźce niż złoto. Jest bardziej wrażliwe na wahania koniunkturalne niż złoto. Dlatego w okresie wzrostu, ma większą stopę zwrotu z danej inwestycji, dlatego możliwe są większe zarobki. Trzeba pamiętać, że sytuacja ta działa również w drugą stronę - przy słabej koniunkturze. Cena złota jawi się tutaj jako stabilniejsza. Jednak nie da się ukryć, że relatywnie niska cena, bezpieczna forma inwestycji, a także całkiem niezła stopa zwrotu, jeżeli oczywiście trafi się pomyślmy okres - to wszystko przemawia za inwestycją w srebro.
Inwestycja w srebro
Inwestując w srebro trzeba rozwiązać kilka dylematów. Najważniejszymi z nich jest podjęcie decyzji - czy chodzi o inwestycję krótko- czy długoterminową, a również czy chodzi głównie Po pierwsze – czy będzie to inwestycja krótko czy długoterminowa? Po drugie – czy chodzi o ochronę wartości kapitału czy też jednak chodzi o zarabianie na cenach srebra? W końcu inwestować można na naprawdę wiele sposobów.
A każdy ten sposób zależy od potrzeb. Jeżeli chodzi o zbicie kapitału na zmianach cen kruszcu to całkiem niezłym rozwiązaniem okazać się może inwestowanie w srebro "papierowe", czyli na przykład certyfikaty i ETFy. Certyfikaty czyli papiery wartościowe, które potwierdzają posiadanie danej ilości srebra przechowywanego, przykładowo, w skarbcu. Jest jednak wada - istnieje możliwość dysproporcji między ilością certyfikatów, a rzeczywistą ilością srebra. Dlatego na przykład w przypadku wybuchu wojny tracą one swoją wartość.
Czym są ETFy?
Innym rozwiązaniem są ETFy, czyli fundusze, które naśladują zmiany cen srebra. Polegają one na kupnie udziałów funduszu, który z kolei gromadzi srebro u jednostki niezależnej. Dlatego ETFów dotyczą tożsame problemy co w przypadku certyfikatów. Srebro na papierze to tylko srebro na papierze i w przypadku światowych nieszczęść, traci wartość. Inwestycje w papierowe srebro może okazać się jednak korzystne w przypadku inwestycji krótkoterminowych, w końcu w tym przypadku nie ma problemu z przechowywaniem srebra.
Jeżeli jednak za główny cel obrana jest ochrona wartości majątku to lepiej inwestować w srebro fizyczne, na przykład przez zakup sztabek. Sztabka srebra najczęściej ma próbę ponad 99%, więc ma realną wartość.
Bulionówki, czyli monety bulionowe
Pokrewnym i dość popularnym rozwiązaniem są monety bulionowe. Mają one dość wysoką zawartością kruszcu. Jaką monetę wybrać? Najpopularniejszą! Kupowanie znanych monet, pozwala na szybką odprzedaż. W przypadku inwestycji w srebro takimi monetami są:
- Australijski Kangur
- Kanadyjski Liść Klonowy
- Amerykański Orzeł
- Wiedeńscy Filharmonicy
1oz - uncja
Zalecany jest przede wszystkim zakup monet o wadze 1 uncja (1 oz). To najczęściej spotykana gramatura monet bulionowych. To bardzo opłacalna inwestycja - zarówno sztabki jak i monety bulionowe, bo wchodzi się wtedy w posiadanie srebra fizycznego, a nie na papierze. A srebro fizyczne nie straci wartości nawet w przypadku wojny.
Jedyną niedogodnością jest konieczność porządnego zabezpieczenia kruszcu, zwłaszcza jeżeli posiada się go w sporych ilościach.
Kruszce inwestycyjne: złoto, srebro
V Coraz więcej Polaków interesuje się inwestycjami w metale szlachetne. Wynika to z korzystnych przepisów podatkowych oraz niekorzystnej sytuacji finansowo-gospodarczej na świecie. Jednak inwestycja jest o wiele bardziej złożona niż się wielu osobom wydaje. Kruszce inwestycyjne -...
V Aby zabezpieczyć swoje oszczędności i przy tym jeszcze zarobić, wiele osób podejmuje decyzję o zainwestowaniu w coś. Możliwości jest bardzo wiele, ale ostatnio coraz częściej decydujemy się na szlachetne kruszce. Z pewnością bardzo bezpiecznym sposobem jest zakup sztabek złota...
V Złoto jest najbardziej znanym metalem szlachetnym. Zdominowało ono ten rynek na tyle mocno, że wielu ludzi praktycznie nie kojarzy dziś innych kruszców, które również mogą być świetną inwestycją. Warto zatem wiedzieć, że najbliższe dekady być może będą należały do srebra...