16 lutego 2017 Udostępnij

Skuteczna inwestycja finansowa w metale lokacyjne

Zabezpieczenie finansowe w postaci kruszcu

Całkiem sporo mówi się o tym, że złoto to dobry środek lokowania pieniędzy. Już dużo mniej popularne jest tutaj srebro, które przecież też jest dobrym środkiem inwestycyjnym i jeżeli zostanie umiejętnie użyty to może przynieść większy zysk. Jak więc inwestować w srebro? 

Czy inwestycja w srebro jest opłacalna?

Srebro, to świetne rozwiązanie na lokowanie nadwyżek finansowych. Tak samo zresztą jak inne metale szlachetne. Dlaczego? Z kilku bardzo ważnych powodów:

  •  cena kruszcu nigdy nie spadnie do zera,
  •  inwestycja jest swoistą ochroną przed inflacją,
  •  inwestycje w srebro i inne metale szlachetne jest bardzo bezpieczne

I choć najczęściej kupowane jest złoto to jednak srebro coraz bardziej jest doceniane.

Skup srebra

Trzeba przyznać jedno: inaczej niż złoto, kupno srebra możliwe jest dla większej liczby ludzi. A to wszystko z bardzo prostego powodu - mniejszy koszt srebra. Dlatego nawet z niezbyt dużym kapitałem można zacząć inwestować.

Srebro określane jest jako kruszec wrażliwszy na bodźce niż złoto. Jest bardziej wrażliwe na wahania koniunkturalne niż złoto. Dlatego w okresie wzrostu, ma większą stopę zwrotu z danej inwestycji, dlatego możliwe są większe zarobki. Trzeba pamiętać, że sytuacja ta działa również w drugą stronę - przy słabej koniunkturze. Cena złota jawi się tutaj jako stabilniejsza. Jednak nie da się ukryć, że relatywnie niska cena, bezpieczna forma inwestycji, a także całkiem niezła stopa zwrotu, jeżeli oczywiście trafi się pomyślmy okres - to wszystko przemawia za inwestycją w srebro.

Inwestycja w srebro

Inwestując w srebro trzeba rozwiązać kilka dylematów. Najważniejszymi z nich jest podjęcie decyzji - czy chodzi o inwestycję krótko- czy długoterminową, a również czy chodzi głównie  Po pierwsze – czy będzie to inwestycja krótko czy długoterminowa? Po drugie – czy chodzi o ochronę wartości kapitału czy też jednak chodzi o zarabianie na cenach srebra? W końcu inwestować można na naprawdę wiele sposobów. 

srebro inwestycyjne

A każdy ten sposób zależy od potrzeb. Jeżeli chodzi o zbicie kapitału na zmianach cen kruszcu to całkiem niezłym rozwiązaniem okazać się może inwestowanie w srebro "papierowe", czyli na przykład certyfikaty i ETFy. Certyfikaty czyli papiery wartościowe, które  potwierdzają posiadanie danej ilości srebra przechowywanego, przykładowo, w skarbcu. Jest jednak wada - istnieje możliwość dysproporcji między ilością certyfikatów, a rzeczywistą ilością srebra. Dlatego na przykład w przypadku wybuchu wojny tracą one swoją wartość.

Czym są ETFy?

Innym rozwiązaniem są ETFy, czyli  fundusze, które naśladują zmiany cen srebra. Polegają one na kupnie udziałów funduszu, który z kolei gromadzi srebro u jednostki niezależnej. Dlatego ETFów dotyczą tożsame problemy co w przypadku certyfikatów. Srebro na papierze to tylko srebro na papierze i w przypadku światowych nieszczęść, traci wartość. Inwestycje w papierowe srebro może okazać się jednak korzystne w przypadku inwestycji krótkoterminowych, w końcu w tym przypadku nie ma problemu z przechowywaniem srebra.

Jeżeli jednak za główny cel obrana jest ochrona wartości majątku to lepiej inwestować w srebro fizyczne, na przykład przez zakup sztabek. Sztabka srebra najczęściej ma próbę ponad 99%, więc ma realną wartość.

Bulionówki, czyli monety bulionowe

Pokrewnym i dość popularnym rozwiązaniem są monety bulionowe. Mają one dość wysoką zawartością kruszcu. Jaką monetę wybrać? Najpopularniejszą! Kupowanie znanych monet, pozwala na szybką odprzedaż. W przypadku inwestycji w srebro takimi monetami są:

  • Australijski Kangur
  • Kanadyjski Liść Klonowy
  • Amerykański Orzeł
  • Wiedeńscy Filharmonicy

1oz - uncja

Zalecany jest przede wszystkim zakup monet o wadze 1 uncja (1 oz). To najczęściej spotykana gramatura monet bulionowych. To bardzo opłacalna inwestycja - zarówno sztabki jak i monety bulionowe, bo wchodzi się wtedy w posiadanie srebra fizycznego, a nie na papierze. A srebro fizyczne nie straci wartości nawet w przypadku wojny.

Jedyną niedogodnością jest konieczność porządnego zabezpieczenia kruszcu, zwłaszcza jeżeli posiada się go w sporych ilościach.

Redakcja Menni.pl