29 stycznia 2022 Udostępnij

8 zasad prawidłowego obchodzenia się z monetami

Złote i srebrne monety są wizualnie oszałamiające, co może sprawić, że kusi, by je podnosić, podziwiać i pokazywać znajomym i rodzinie. Takie postępowanie może jednak pogorszyć stan monety i zmniejszyć jej potencjał zysku w przyszłości. Jeśli musisz dotykać, trzymać lub transportować swoje złote lub srebrne monety, dowiedz się, jak robić to prawidłowo, stosując się do poniższych wskazówek.

Postępuj zgodnie z tymi zasadami, by lepiej chronić swoje złote i srebrne monety

Właściwe obchodzenie się z monetami niesklasyfikowanymi

Podobnie jak monety sklasyfikowane, monety bulionowe i niesklasyfikowane monety próbne nie są zazwyczaj zamknięte w plastikowych, odpornych na manipulacje płytach. Mimo to, ich stan jest nadal ważnym czynnikiem w określaniu ich wartości rynkowej, wraz z: wagą monety; nakładem, typem produktu i rzadkością monety; obecną podażą i popytem na metal szlachetny; oraz warunkami krajowymi i ekonomicznymi.

Stan i wygląd monety ma znaczenie, nawet jeśli nie jest ona oficjalnie klasyfikowana. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami dotyczącymi postępowania z monetami nieposiadającymi klaseru, z których wszystkie odnoszą się również do monet posiadających klaser.

  • Przygotuj obszar. Połóż na stole grubą, miękką tkaninę. Aksamitna podkładka jest idealna. Pomoże to ochronić monetę przed zadrapaniami, jeśli ją upuścisz, a w najgorszym wypadku zapobiegnie stoczeniu się monety ze stołu na podłogę.
  • Umyj ręce. Naturalne olejki w Twojej skórze mogą w ciągu kilku minut wytrawić odcisk palca na powierzchni monety. Gdy odcisk palca znajdzie się na monecie, praktycznie niemożliwe jest jego usunięcie bez dalszego uszkodzenia monety. Umyj ręce, a następnie użyj bezzapachowego płynu do dezynfekcji rąk. Środki odkażające do rąk są na bazie alkoholu, co pomaga usunąć olej ze skóry i jednocześnie oczyścić ręce. Niektórzy właściciele monet zakładają również miękkie bawełniane rękawiczki, jednak noszenie rękawiczek może spowodować utratę wrażliwości palców i zwiększyć szanse na upuszczenie monety.
  • Monetę należy trzymać za krawędź, nigdy za twarz. Połóż palec wskazujący i kciuk na krawędzi monety i przytrzymaj ją pewnie. Nie dotykaj przodu ani tyłu monety. (Oto krótki kurs poglądowy na temat części monety).
  • Nie jedz i nie pij w pobliżu monet. Unikaj jedzenia i picia podczas pracy z monetami. Małe cząsteczki mogą dostać się na monety i spowodować plamy i zmiany koloru.
  • Uważaj na uchwyt. Chociaż monety niesklasyfikowane nie są zazwyczaj zamykane w plastikowych, odpornych na manipulacje płytach, tak jak w przypadku monet ocenionych, wielu właścicieli monet umieszcza je w różnego rodzaju uchwytach. Zachowaj ostrożność podczas wyjmowania i umieszczania monet w holderze, niezależnie od tego, czy jest to wrzutnik, karton 2×2, twardy plastikowy uchwyt na monety, czy też tuba na monety. Za każdym razem, gdy wyjmujesz monetę z jej ochronnego uchwytu, podejmujesz ryzyko. Jeden niewłaściwy ruch może negatywnie wpłynąć na stan Twojej monety.

Zanim wyciągniesz swoje monety bulionowe i nieklasyfikowane monety lustrzane, czytaj dalej! Możesz również wziąć pod uwagę nasze wskazówki dotyczące obchodzenia się z monetami stopniowanymi, zwłaszcza jeśli wygląd i stan Twoich monet są dla Ciebie najważniejsze. Zobacz poniżej!

Więcej na: http://zloteinwestycje.com.pl

Prawidłowe obchodzenie się z monetami sortowanymi

Sortowanie monet to proces określania ich stanu fizycznego. Ocena jakości monety jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na jej aktualną wartość rynkową oraz długoterminowy potencjał zysku. Im wyższa ocena, tym doskonalsza - i często droższa - moneta. Ponieważ ocena monety jest oparta na jej wyglądzie i ogólnym stanie, należy unikać robienia czegokolwiek, co mogłoby potencjalnie zniszczyć wygląd monety, a tym samym jej wartość rynkową!

  • Unikaj wyjmowania monety z plastikowego stolika. Po nadaniu monecie oficjalnego stopnia, serwis ratingowy zamyka ją w odpornym na uderzenia etui lub "slabie". Unikaj wyjmowania monety z płyty, chyba że jest to absolutnie konieczne. Krążek zachowuje klasę i jest oznaczony unikalnym numerem seryjnym. Krążki monet mają być trwałe i zabezpieczone przed manipulacją. Za każdym razem, gdy wyjmujesz monetę z ochronnego uchwytu, ryzykujesz, że ulegnie ona drobnym zadrapaniom, gdy zetknie się z bokami uchwytu. Narażasz również na szwank jej oficjalny rating.
  • Ustal swoją przestrzeń roboczą. Jeśli musisz wyjąć monetę ze stolika, przygotuj wcześniej miejsce do pracy. Miejsce to powinno być nieskazitelnie czyste: bez kłaczków, bez kurzu. Przygotuj mikroskop, oświetlenie lub aparat fotograficzny, aby ograniczyć czas ekspozycji monety. Połóż na stole grubą, miękką, niestrzępiącą się szmatkę lub aksamitną podkładkę. W przypadku upuszczenia monety, pomoże to zamortyzować jej upadek.
  • Nie oddychaj na monetę. Zdecydowanie nie chcesz jeść ani pić w pobliżu monety, ale nie chcesz też rozmawiać ani żuć gumy, gdy moneta jest wyjęta z holdera. Możesz nawet rozważyć założenie maski, jeśli wiesz, że masz tendencję do mówienia do siebie i oddychania przez usta. Nawet jeśli tego nie zauważysz, drobne kropelki śliny mogą wypluć się z Twoich ust, wylądować na monecie i spowodować plamki. Monety mają delikatne, bardzo cenione powierzchnie. Jeśli powierzchnia zostanie uszkodzona, ryzykujesz utratę kilku punktów (i związanej z nimi wartości rynkowej).

Właściwe obchodzenie się z monetami nie musi być nerwowym doświadczeniem! Jeśli zachowasz zdrowy rozsądek i podejmiesz odpowiednie środki ostrożności, możesz uniknąć uszkodzenia swoich monet i nadal "ooh" i "ahh" nad ich niezaprzeczalnym urokiem. 

Redakcja Menni.pl