3 maja 2022 Udostępnij

Ile warta jest złota moneta Krugerrand?

Jak zapewne już wiesz, istnieje wiele sposobów inwestowania w złoto. Jeśli chodzi o same monety, masz szeroki wachlarz możliwości, w zależności od tego, skąd chcesz pozyskiwać złoto, z jakiej mennicy korzystasz i ile złota ma zawierać każda moneta.

Jeśli jednak chcesz mądrze zainwestować na początku, nie możesz się pomylić z Krugerrandem. Po latach od wprowadzenia na rynek złota moneta Krugerrand jest jedną z najbardziej poszukiwanych monet na świecie.

Spis treści

 • Co to jest Krugerrand?
 • Ile wart jest Krugerrand?
 • Co wpływa na wycenę Krugerrandów?
 • Czy złoto Krugerrandów to dobra i bezpieczna inwestycja?
 • Zalety i wady Krugerrandów
  • Zalety
  • Wady
 • Ostateczne przemyślenia na temat złotych monet Krugerrand

Co to jest Krugerrand?

Krugerrandy to złote monety, które zostały wybite przez Republikę Południowej Afryki w 1967 roku. Złote monety Krugerrand o wadze 1 uncji zostały początkowo stworzone jako forma waluty, a ich celem była promocja południowoafrykańskiego złota. Szybko zyskały popularność i stały się jedną z najbardziej znanych złotych monet na świecie.

Sama moneta składa się w 91,7% ze złota, a reszta z miedzi. Nazwa pochodzi od osoby widniejącej na awersie monety - Paula Krugera, prezydenta Republiki Południowej Afryki w latach 1883-1900. (Przyrostek "-rand" pochodzi od nazwy południowoafrykańskiej waluty narodowej). Na drugiej stronie znajduje się Springbok, zwierzę narodowe RPA.

W latach 70. XX wieku Krugerrandy stały się ważnym obiektem zainteresowania kolekcjonerów złota. Kiedy Republika Południowej Afryki po raz pierwszy zaczęła bić Krugerrandy, rząd Stanów Zjednoczonych nie zezwalał obywatelom na posiadanie złota w sztabach, ale zagraniczne monety były legalne. W związku z tym Krugerrand szybko zyskał na popularności, ponieważ było to złoto, które mogło być kupowane i sprzedawane przez amerykańskich handlowców.

Wraz z początkiem apartheidu złote monety Krugerrand stały się mniej popularne i mniej dostępne z powodu sankcji nałożonych na RPA. W tym czasie inne kraje również zaczęły bić złote monety bulionowe.

Mimo że w czasach świetności Krugerrandów popyt na nie był znacznie większy niż obecnie, monety te stanowią popularną pozycję inwestycyjną, ponieważ dzięki swoim rozmiarom są zarówno cenne, jak i łatwe do przechowywania. Każda moneta to kawałeczek 22-karatowego złota o wadze zaledwie 33,93 grama. To sprawia, że zbieranie i przechowywanie dużych ilości Krugerrandów jest łatwiejsze niż w przypadku standardowej sztabki złota.

Ile warty jest Krugerrand?

Chociaż Krugerrandy zostały po raz pierwszy wprowadzone jako waluta, nie funkcjonują tak samo, jak reszta w Twojej kieszeni.

W przeciwieństwie do monet, Krugerrandy nie mają stałej wartości, jak dziesięciocentówki czy pięciocentówki. Zamiast tego Krugerrandy funkcjonują tak samo jak złoto: są warte tyle, ile wynosi wartość złota w momencie obrotu nimi, zgodnie z wytycznymi London Bullion Market Association. Każda złota moneta Krugerrand zawiera prawie uncję złota.

Ponieważ są one wyceniane jako złoto, można ufać, że Krugerrandy zachowają swoją wartość w dość dobrym stanie. Choć ich dokładna wartość może się wahać, utrzymuje się na dość wysokim poziomie - według niektórych wskaźników wynosi ona 1275 dolarów. Ale podobnie jak w przypadku innych złotych przedmiotów, kwota ta będzie się wahać, w zależności od rynku, od nieco poniżej 1100 USD do 2100 USD.

Co wpływa na wycenę Krugerrandów?

Rynek złota (a tym samym Krugerrandy) jest wyceniany na kilka sposobów. Wśród czynników wpływających na wycenę złota są m.in:

 • Zapotrzebowanie branż, które opierają się na złocie: Branże takie jak jubilerska, technologiczna i inne polegają na stałych dostawach złota dla swoich transakcji.
 • Zmiany w rezerwach złota: Banki centralne i rządowe zapasy złota mogą wpływać na podaż i popyt na rynku złota.
 • Prywatni inwestorzy i fundusze inwestycyjne: Złoto jest towarem, którym handluje się na całym świecie, dlatego na jego cenę mogą wpływać takie czynniki, jak zmiany gospodarcze i giełdowe, stopy procentowe i inne, ponieważ właściciele złota odpowiednio kupują lub sprzedają.

Czy złoto Krugerrand jest dobrą i bezpieczną inwestycją?


Krótka odpowiedź brzmi: tak. Złoto to tak zwana "bezpieczna przystań" inwestycyjna, a Krugerrandy są bardzo poszukiwanym rodzajem złota. Inwestując w ten surowiec, Twoje pieniądze z pewnością zyskają na wartości.

Aby lepiej zrozumieć bezpieczeństwo Twojej inwestycji, warto wiedzieć, dlaczego złoto jest uważane za tak bezpieczną inwestycję. Od tysięcy lat złoto jest popularną formą waluty - od biżuterii po pieniądze.

Choć wartość złota zmienia się w krótkim okresie, dla inwestorów długoterminowych pozostaje ona niemal stabilna. Inwestując swoje pieniądze w złoto (fizyczne lub inne), chronisz je przed bardziej niepewnymi wzlotami i upadkami rynku. Być może nigdy nie zobaczysz tak wysokich poziomów, jak w przypadku inwestowania w inne surowce, ale też nigdy nie zobaczysz ekstremalnie niskich.

Możesz mieć pewność, że Twoja inwestycja w złoto nigdy nie będzie nic nie warta. Wartość złota często wzrasta, gdy inne waluty słabną, ponieważ w czasach niepewności ekonomicznej jest ono postrzegane jako bezpieczna lokata.

Podobnie jak inne formy złota, Krugerrandy nie "zyskują na wartości" z roku na rok w taki sam sposób, jak inne akcje czy towary. Jednak w dłuższej perspektywie Krugerrandy znacznie zyskują na wartości. Tylko w ciągu ostatnich 20 lat Krugerrandy zyskiwały na wartości 50% rocznie, podczas gdy złoto 25%.

Czy to oznacza, że Krugerrandy są najlepszym miejscem dla Twojej inwestycji w złoto? To może zależeć. Istnieje przecież kilka sposobów na zakup złota, a każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Zalety i wady Krugerrandów

Decyzja o zainwestowaniu w złote monety Krugerrand to coś więcej niż tylko zrozumienie wartości pojedynczej monety czy nawet ich kolekcji. Korzyści i wady inwestowania w złoto będą zależały od Twoich pragnień dotyczących portfela inwestycyjnego.

Zalety

Jak już wspomniano, Krugerrandy są łatwym sposobem inwestowania w złoto, niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym kolekcjonerem złota. Podczas gdy inne opcje mogą wymagać dużych umiejętności lub czasu, by nie narazić się na kłopoty, złote monety Krugerrand zostały zaprojektowane tak, by można je było traktować jak walutę. Ich zakup jest więc stosunkowo bezproblemowy, niezależnie od tego, jaką posiadasz wiedzę techniczną.

W porównaniu z innymi inwestycjami w złoto Krugerrandy nie wymagają dużych nakładów na utrzymanie. Mają wysoką wartość, ale są stosunkowo proste w przechowywaniu, a w razie potrzeby można je łatwo przenosić i przewozić. Krugerrandy to wciąż fizyczne złoto, więc nie można się do nich włamać ani ich skasować w sposób, w jaki mogłyby to zrobić inne inwestycje.

A ponieważ złota moneta Krugerrand ma określoną wartość, o wiele łatwiej jest ugryźć tylko tyle, ile jesteś w stanie przeżuć. Krugerrandy można kupować i sprzedawać w uncjach, a nawet w częściach. To sprawia, że inwestowanie w Krugerrandy jest bardziej przystępne i dynamiczne dla tych, którzy chcą na bieżąco dostosowywać swoje inwestycje.

Ponadto, w razie potrzeby, można łatwo zamienić Krugerrandy na gotówkę. Towarem tym można handlować u każdego zarejestrowanego dealera numizmatów, który zna się na kontaktach z Mennicą Południowoafrykańską. Znalezienie wykwalifikowanego dealera nie powinno być trudne, biorąc pod uwagę, że Krugerrand jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i będących w obrocie międzynarodowym monet na świecie.

Wady

Wady inwestowania w Krugerrandy stanowią drugą stronę medalu. Korzyści, które sprawiają, że Krugerrandy są użyteczne dla niektórych, mogą nie odpowiadać Twoim potrzebom w stosunku do złotych monet.

Na przykład, jeśli jakakolwiek ilość miejsca do przechowywania jest dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem przy inwestowaniu w złoto, Krugerrandy nie będą dla Ciebie opłacalną opcją, zwłaszcza w zestawieniu z opcjami niefizycznymi, takimi jak złoto papierowe. Jeśli chcesz zainwestować w duże ilości złota lub Krugerrandów, możesz nie chcieć ponosić kosztów i opłat związanych z jego przechowywaniem.

Dodatkowo, kradzież jest poważnym problemem dla posiadaczy złota. Nawet niewielkie ilości Krugerrandów mogą być narażone na rabunek, jeśli nie są prawidłowo przechowywane.

Stabilność złota to także miecz obosieczny. Złoto ochroni Twoje pieniądze przed znacznymi wahaniami na rynku, ale nie przyniesie odsetek ani dywidendy w taki sam sposób, jak inne towary. Choć zawsze możesz liczyć na to, że złoto będzie coś warte, jest ono cenione bardziej za swoją stabilność niż za właściwości inflacyjne.

Ostateczne przemyślenia na temat złotych monet Krugerrand

Posiadanie fizycznego złota jest niewątpliwie inwestycją, zarówno finansową, jak i materialną. Złote monety Krugerrand mogą stać się o wiele łatwiejszą drogą do nabycia złota, ponieważ są łatwe w zarządzaniu i mogą pomóc Ci zbudować portfel inwestycyjny bez konieczności rozbijania banku lub wymyślania drastycznych sposobów przechowywania.

Ale kupno Krugerrandów nigdy nie powinno pochłaniać wszystkich Twoich pieniędzy. Nie tylko chcesz być chroniony przed nieuczciwymi sprzedawcami, ale właściwa inwestycja w złoto jest tylko jedną z części zrównoważonego portfela inwestycyjnego.

Choć wszystko to może wydawać się zbyt zagmatwane, możemy Ci pomóc. Jeśli chcesz zrozumieć, co oznacza posiadanie złotej monety Krugerrand, mamy wieloletnie doświadczenie, które może pomóc Ci w podjęciu decyzji. Pomożemy Ci ustalić, jakie kwestie związane są z inwestowaniem w Krugerrandy, złoto i nie tylko.

Daj nam znać, jeśli masz jakieś pytania, a jeden z naszych przyjaznych pracowników z przyjemnością pomoże Ci połączyć się z zasobami, których potrzebujesz, by rozpocząć swoją podróż w kierunku inwestowania w złoto już dziś.

Redakcja Menni.pl