24 lutego 2017 Udostępnij

Srebro i złoto z Polski

KGHM Polska Miedź

Firma ta w zakresie produkcji srebra od lat jest światowym potentatem. Pojawia się też szansa, że stanie się nim również, jako producent złota.

Trudno jest znaleźć w przyrodzie srebro, które występuje w stanie rodzimym. Najczęściej jest spotykane w minerałach siarczkowych albo jako cząstka rud ołowiu, cynku, miedzi czy innych. Skorupa ziemska zawiera tego metalu średnio 7×10−2 ppm. Dla porównania złota jest 17 razy mniej.

Wydział Metali Szlachetnych Huty Miedzi „Głogów” nalężący do KGHM Polska Miedź rozpoczął masową produkcję srebra w Polsce w 1993 roku. W latach 2011-2012 KGHM dostarczył na rynek 1260 i 1274 ton , srebra, co uplasowało firmę na pierwszym miejscu wśród światowych producentów tego kruszcu. KGHM nadal utrymuje się w ścisłej czołówce, a zeszłoroczny wynik na poziomie 1161 wyprodukowanych ton srebra pozwolił na stanięcie na najniższym stopniu podium z udziałem 4,6% całej światowej produkcji. Pirwsze dwa miejsca przypadły Fresnillo I BHP Billiton, które wyprodukowały odpowiednio 1212,5 ton i 1175 ton.

Do końca 2013 roku KGHM Polska Miedź osiągnęło łączną produkcję na poziomie 23 tysięcy ton srebra.

Produkcja srebra

Elektrorafinacja miedzi to proces, w którym powstają szlamy anodowe, które są podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji srebra. Elektroliza pozwala uzyskać srebro o zawartości kruszcu na poziomie 99,99%. Z płynnego srebra odlewane są sztabki, zwane gąskami, ważące ok. 1000 troz, co w przeliczeniu daje 32,15 kg. Srebro może być również pakowane jako granulat workowany po 25 lub 500 kg. London Bullion Market Association i Dubai Multi Commodities Centre wystawiły srebru produkowanemu przez KGHM HG certyfikaty „Dobrej Dostawy”. Ponadto kruszec ten znajdziemy na „Oficjalnej Liście Zatwierdzonych Rafinerii i Marek”, która została stworzona w Nowym Jorku przez giełdę COMEX. Około 2% wyprodukowanego przez KGHM srebra trafia na rynek polski. Reszta, czyli około 98% jest eksportowana głównie do Stanów Zjednoczonych, Belgii i Wielkiej Brytanii.

wykorzystanie srebra

Zastosowanie srebra

Sprzedaż srebra w roku 2013 stanowiła około 17% wszystkich przychodów, jakie wygenerował KGHM. Ich srebro dostarczane jest do wielu branż, między innymi do banków, producentów monet i medali, funduszy inwestycyjnych, jak również do przemysłów: jubilerskich, fotograficznych, elektrycznych i elektronicznych.

Procesy technologiczne odbywające się w KGHM pozwalają uzyskiwać także metale szlachetne inne niż srebro. Elektrofarinacja srebra, to proces w którym powstaje koncentrat zawierający platynę, pallad i złoto. Koncentrat ten jest ługowany, dzięki czemu uzyskiwane jest złoto o czystości 99,99%. Jest ono odlewane w sztabki o wagach 0,5, 1, 4, 6, 12 kg. Później nabywane są one przez banki, jubilerów i firmy z branży przemysłu elektrycznego. Obecnie wielkość produkcji złota, to zaledwie jedna tona rocznie. Herbert Wirth, który jest prezesem zarządu spółki KGHM liczy na to, że w najbliższym czasie produkcję uda się zwiększyć dzięki zasobom rudy w Kanadzie, które stały się własnością KGHM po przejęciu Quadra FNX. Również w Polsce znajdują się rudy tego kruszcu, które mogą się przyczynić się do wzrostu produkcji. Aktualnie trwają prac poszukiwawcze w Górach Kaczawskich oraz w okolicach Bolesławca, Wojcieszowa i Kamiennej Góry. Kiedy zostaną spełnione plany prezesa zarządu KGHM, to nasz kraj ma szansę stać się jednym z czołowych producentów złota.

Redakcja Menni.pl