20 maja 2021 Udostępnij

Jak znak mennicy wpływa na wartość Twoich srebrnych dolarów?

Jako dealerzy monet, często jesteśmy proszeni o podanie szacunkowej wartości srebrnych dolarów w oparciu o rok wybicia monety. Podczas gdy rok wybicia monety z pewnością może mieć wpływ na jej wartość, bardziej decydującym czynnikiem jest znak mennicy, czyli miejsce wybicia monety. Być może w przeszłości byłeś pytany o znak mennicy Twojej monety i zastanawiałeś się, gdzie on się znajduje i jak wpływa na wartość Twojej monety. Jeśli tak, a nadal nie jesteś pewien odpowiedzi na te pytania, to ten artykuł jest dla Ciebie!

Które monety są uznawane za srebrne dolary?

Dla celów tego artykułu, będziemy odnosić się do srebrnych dolarów Morgan i srebrnych dolarów Peace, które były bite odpowiednio w latach 1878-1921 i 1921-1935. Obie monety mają wizerunek Lady Liberty na przedniej stronie i orła na tylnej, ale umiejscowienie znaku mennicy (jeśli moneta go posiada) znajduje się w różnych miejscach.

Jak zlokalizować i zidentyfikować znak mennicy

Srebrne dolary Morgan były bite w pięciu amerykańskich mennicach, w tym w Carson City, Denver, San Francisco, Nowym Orleanie i Pensylwanii, natomiast srebrne dolary Peace były bite tylko w mennicach w Filadelfii, Denver i San Francisco. Miejsce wybicia można ustalić badając monetę. Srebrne dolary z Carson City są oznaczone znakiem mennicy "CC", srebrne dolary z Denver - znakiem "D", srebrne dolary z San Francisco - znakiem "S", srebrne dolary z Nowego Orleanu - znakiem "O", a srebrne dolary z Filadelfii - brakiem znaku mennicy.

monety

Znak mennicy dla srebrnych dolarów Morgan i Peace można znaleźć na rewersie monety. Znak mennicy w przypadku srebrnych dolarów Morgan znajduje się w dolnej środkowej części monety pod wieńcem, a znak mennicy w przypadku srebrnych dolarów Peace znajduje się pod słowem "ONE". Niektóre srebrne dolary nie posiadają znaków mennicy. Oznacza to, że zostały one stworzone w Mennicy Filadelfijskiej, która była największym producentem srebrnych dolarów w większości lat.

Wpływ roku wybicia Twojego srebrnego dolara

Teraz, gdy wiemy już gdzie znajduje się znak mennicy i jak zidentyfikować gdzie srebrny dolar został wybity, następnym krokiem jest określenie czy posiadasz monetę z datą zwykłą, pół-kluczową czy kluczową. Większość srebrnych dolarów miała nakład liczony w milionach sztuk, co czyni je monetami z wspólną datą. Niektóre z nich miały niższy nakład (jeden do dwóch milionów sztuk) i są zwykle określane jako monety półkluczowe, podczas gdy inne miały nakład mniejszy niż milion sztuk i są zwykle określane jako monety z kluczową datą lub monety rzadkie. Przed sprzedażą srebrnych dolarów należy przejrzeć swoją kolekcję pod kątem monet, które mogą być szczególnie cenne ze względu na ich rocznik.

W przypadku srebrnych dolarów Morgan, wszystkie monety wybite w Carson City są uważane za monety z półkluczową datą lub z kluczową datą. Inne srebrne dolary Morgan z niższych roczników to 1886-S, 1888-S, 1889-S, 1892-S,1893-S, 1893-O, 1894, 1895, 1895-S, 1895-O, 1896-S, 1899 i 1903-O. Królem srebrnych dolarów Morgan jest zwykły (bez znaku mennicy) z 1895 roku, którego cena wywoławcza wynosi 20 000 dolarów w średnim stanie obiegowym. Mennica w Filadelfii wyprodukowała tylko 880 srebrnych dolarów w 1895 roku, które są uważane za monety dowodne. Ocalałych, czyli monet, które wciąż istnieją, jest prawdopodobnie mniej niż 700.

Mimo, że nakład niektórych srebrnych dolarów Peace rywalizował z nakładem srebrnych dolarów Morgan, tylko kilka z tych monet jest uznawanych za monety z kluczową datą w stanie obiegowym. Dotyczy to dolara pokojowego z 1921 roku, który był jedynym wybitym srebrnym dolarem pokojowym z wysokim reliefem, oraz dolara pokojowego z 1928 roku. Ten ostatni był najrzadziej bitym srebrnym dolarem Pokoju, którego nakład wynosił 360,000 monet. Podczas gdy tylko kilka z tych monet jest uważanych za monety z kluczową datą w stanie obiegowym, kilka innych, w tym 1924-S, 1928-S, 1934-S i 1935-S srebrne dolary Pokoju są uważane za monety z kluczową datą w stanie obiegowym.

Kup lub sprzedaj swoje srebrne dolary wiarygodnemu dealerowi monet

Podsumowując, rok wybicia Twojego srebrnego dolara Morgan lub Peace mówi tylko połowę historii. Mennica, w której moneta została wyprodukowana jest kluczowym czynnikiem decydującym o tym, czy masz na rękach srebrnego dolara z popularną datą, pół-klasyczną datą czy rzadkiego srebrnego dolara. Pamiętaj, że nie wszystkie srebrne dolary zawierają znak mennicy, a jeśli przypadkiem trafisz na srebrnego dolara Morgana z 1895 roku bez znaku mennicy, prawdopodobnie masz w posiadaniu monetę o pięciocyfrowej wartości. Pozostałe srebrne dolary Morgan i Peace, które zostały wymienione powyżej, również mają wartość znacznie przekraczającą zawartość srebra w monetach.

Dowiedz się więcej na: http://zloteinwestycje.com.pl/

Redakcja Menni.pl