8 marca 2017 Udostępnij

Gdzie najtaniej kupić złoto inwestycyjne?

Rynek złota - prognozy, notowania

Od zawsze złoto jest uważane za pewną inwestycję. Choć popularność tej formy lokowania kapitału jest niższa niż jeszcze kilka lat  temu nadal wiele osób stawia na tradycyjne i sprawdzone sposoby i inwestuje w złoto. Kupując złoto musimy mieć pewność, że pochodzi ono ze sprawdzonego źródła. W innym wypadku może się okazać, że zapłaciliśmy krocie za bezwartościowy kawałek metalu.

Złoto jako pieniądz respektowany na całym globie

Złoto jako środek płatniczy znane jest od lat. Na wszystkich kontynentach znana jest jego wartość.  Złoto jest stabilnym środkiem płatniczym. Jego wartość nie zmienia się znacznie i nie ulega wpływom  rządów,  banków centralnych i inflacji. Złoto od wielu lat zachowuje stałą, wysoką wartość i nic nie wskazuje na to aby sytuacja miała ulec zmianie.

Ludzie wybierali złoto jako formę inwestycji i środek płatniczy biorąc pod uwagę jego trwałość i właściwości. Pomimo upływu czasu, choć w portfelu nie nosimy złotych monet, a plastikowe karty, wartość złota nie zmienia się, wciąż uznawane jest za lokatę trwałą i pewną.  Złoto jest gwarancja na bezpieczne przechowanie oszczędności, ta forma lokacji kapitału przetrwa wojny i kryzysy. Zawsze będzie w cenie.  

Ile kosztuje złoto?

W powodu wymienionych zalet złota zaleca się aby około 30 % wszystkich oszczędności lokować w złocie. Jednak przed zakupem sztabek trzeba znaleźć miejsce, w którym kupimy złoto w dobrej cenie. Jednocześnie musimy mieć gwarancję, że nie zostaniemy oszukani. Stawki podawane w portalach informacyjnych to notowania nowojorskiej giełdy. Ciężko kupić małą ilość złota w takiej cenie.

Dealer złota

W praktyce przy zakupie złota korzysta się z usług pośrednika. Jest to najlepszy sposób, aby otrzymać złoto w formie fizycznej. Lepiej kupować osobiście, przez Internet możemy mieć problem z weryfikacją sprzedawcy, zwanego dealerem złota. Oszustwa zdarzają się w tym wypadku wyjątkowo często.

Zwykle złoto kupione u dealera kosztuje więcej, niż wskazywałyby na to ceny i notowania. Podobnie rzecz ma się z innymi produktami. Działa to jednak w dwie strony i zwykle sprzedać złoto również możemy po wyższej cenie.  Jeśli korzystamy z usług dilera, należy do kwoty transakcji doliczyć także marżę. Zwykle bezpieczniej jest wybrać monety. łatwiej sprawdzić ich autentyczność niż ma to miejsce w wypadku sztabek. jednak przy większych zakupach marża dilera jest zwykle niższa. Wśród monet wybiera się zwykle spośród:  Krugerrandów, Amerykańskich Orłów, Liści Klonowych, Kangurów, brytyjskich Suwerenów czy Wiedeńskich Filharmoników.

dealer kruszców inwestycyjnych

Jak znaleźć dobrego dealera?

To nie te czasy kiedy handel złotem był nielegalny. Dziś można sprawdzić uczciwość i opinie o dilerze. Nie ma więc tak dużego ryzyka jak kilkadziesiąt lat temu, za PRL. Złoto można też kupić w oddziałach Narodowego Banku Polskiego oraz Mennicy Polskiej. Warto jednak sprawdzić także ofertę dilerów, może okazać się atrakcyjniejsza.

Zaufanie to podstawa  

Swojemu dilerowi trzeba ufać. Zaufanie w tej branży to podstawa. Po rynku krążą podrobione sztabki, na przykład z wolframu. Przeciętny człowiek ma nikłe szanse rozpoznać oszustwo. Diler powinien być ekspertem w dziedzinie sprawdzania autentyczności złota, które trafi w jego ręce. Przy zakupie złota nie zawsze opłaca się oszczędzać. Czasem lepiej nieco przepłacić  niż przekonać się, że zostało się oszukanym.  

Oczywiście, spośród sprawdzonych sprzedawców powinniśmy wybrać najtańszego.  Im większy obrót dealer robi, tym niższą cenę zaoferuje klientom. Zwróćmy uwagę na fakt, że niska cena u małego i początkującego dealera jest podejrzana i nie warto ryzykować. Dobry dealer powinien mieć na stanie kilkadziesiąt uncji najpopularniejszych monet. Jeśli sprzedawca mówi, że na towar trzeba długo czekać i nie można kupić od ręki, jest to podejrzane.

TOP SECRET! - Gotówka nie przelew

Atutem kupowania złota u dilera  jest możliwość dokonania transakcji całkowicie anonimowo. Według przepisów w Polsce można kupić złoto za gotówkę do kwoty 15.000 euro. Ten czynnik może mieć kluczowe znaczenie w przypadku delegalizacji złota w Unii Europejskiej.

Osobną kwestią jest problem z miejscem, w którym będziemy przechowywać kruszec. Zwykle, jeśli kupujemy złoto chcemy je mieć blisko, pod kontrolą. Jednak trzymanie cennego materiału w domu wiąże się z ryzykiem kradzieży. Należy się odpowiednio zabezpieczyć. W tym zakresie, stare metody nadal są najskuteczniejsze. Choć to może wydawać się śmieszne, najlepiej zakopać złoto w ogrodzie. Jest to lepsze rozwiązanie niż sejfy i banki, daje możliwość dostępu do skarbu nam i osobom, którym wskażemy miejsce.

Redakcja Menni.pl