14 marca 2017 Udostępnij

Złoto inwestycyjne – sztabki złota, monety bulionowe

Inwestowanie w złoto jest dziś łatwe i dostępne dla każdego. Kruszec ten można kupić w postaci sztabek i monet.

Istnieje kilka czynników decydujących o wartości złotej sztabki czy monety. Jest to zawartość kruszcu, rodzaj stopu oraz rynkowe ceny złota w danym momencie. Monety bulionowe dostępne są w różnych seriach, ale istnieje kilka z nich, które są rozpoznawane na całym świecie i cieszą się szczególnym szacunkiem. Jest to między innym Amerykański Orzeł, Chińska Panda, Wiedeńscy Filharmonicy, Australijski Kangur, Kanadyjski Liść Klonowy oraz prawdziwa legenda – Krugerrand z Republiki Południowej Afryki.

Wiele złotych monet stanowi jednocześnie legalny środek płatniczy, z określonym nominałem. Nominał ten znacznie jednak różni się od realnej wartości monety, bazującej na zawartości w niej kruszcu. Inne z kolei nie posiadają żadnego nominału, zaś jedyną wartością na nich podaną jest właśnie zawartość złota.

Złoto bulionowe to najlepsze rozwiązanie dla każdego, kto chce inwestować. Monety i sztabki tego typu są produkowane wyłącznie w celach lokacyjnych, zatem ich cena nie zależy od walorów kolekcjonerskich – bierze się tu pod uwagę wyłącznie wartość znajdującego się w nich kruszcu.

Cena rynkowa złota

Sztabka inwestycyjna popularna tak samo jak moneta

Złoto bulionowe jest dostępne zarówno w formie monet, jak i sztabek. W ofertach mennic można znaleźć sztabki o dość zróżnicowanej masie – niektóre ważą 1 kg, inne 1 gram. Waga złota mierzona w uncjach waha się tu pomiędzy 1/20 a 1 oz. Niektóre mennice na świecie posiadają w swoich ofertach mniej standardowe produkty inwestycyjne. Ciekawostką są na przykład sztabki wykonywane w limitowanych seriach i bogato zdobione. Zwykle nie kupuje się ich jedynie w celach inwestycyjnych – są na przykład dobrym pomysłem na luksusowy prezent.

Z założenia monety bulionowe nie mają wartości kolekcjonerskiej. Jak widać, istnieje jednak wiele czynników, które mogą na to wpływać – rzadkość występowania, sposób wykonania i przynależność do limitowanych serii. Może się zatem okazać, że wartość takich monet mimo wszystko będzie rosła z roku na rok.

Lista monet pod inwestycje

Lista monet zaliczanych do inwestycyjnych jest co roku przygotowywana i publikowana przez Komisję Europejską. Jest ona uniwersalna i obowiązuje na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej, a więc także i Polski.

Monety inwestycyjne

Wielu ludzi zastanawia się także nad podobnym sposobem inwestowania w biżuterię. W rzeczywistości nie jest to dobre rozwiązanie, głównie ze względu na stosunkowo małą zawartość złota w takich wyrobach. Ponadto, w przypadku sztabek i monet bulionowych większą część ceny stanowią aktualne notowania złota na rynku.

Biżuteria to zupełnie inny temat. Tutaj cena jest kształtowana przez obecność dodatkowych, cennych kamieni czy samej renomy zakładu jubilerskiego, który ją wykonał. Z tego powodu cena takiej wartości jest kształtowana głównie przez wartość kolekcjonerską czy sentymentalną, która jednak nie zawsze przekłada się na realne zyski.

Z reguły zawartość złota wynosi tu niecałe 60%. W czasach wielkiego kryzysu finansowego wielu ludzi wyprzedawało swoją biżuterię, co doprowadziło do znacznego wzrostu ilości złota dostępnego na rynku. Mimo wszystko jednak jest to dość wątpliwy sposób na lokowanie pieniędzy, przy którym nie ma pełnej gwarancji co do przyszłych zysków.

Redakcja Menni.pl