5 kwietnia 2017 Udostępnij

Alternatywna inwestycja – diamenty

Lokowanie swoich oszczędności w kamieniach i metalach szlachetnych zawsze było świetnym pomysłem, choć nie w każdym przypadku można oczekiwać takiego samego bezpieczeństwa i skuteczności. Jedną z najlepszych propozycji są tu diamenty, wciąż niedoceniane przez inwestorów.

Diamenty odznaczają się ogromną stabilnością, bowiem w historii trudno byłoby znaleźć jakikolwiek moment, w którym naprawdę mocno straciłyby one na wartości. Uważane za najbardziej stabilną inwestycję złoto może być uzależnione od różnych zawirowań w światowej polityce, podczas gdy diamenty są znacznie uodpornione na takie czynniki. Co więcej, wartość diamentów stale rośnie, uzyskując około 3-5% wzrostu w ciągu roku. Ich ceny mocno skoczyły w górę również w czasie kryzysu finansowego z 2008 roku.

Diamenty inwestycyjne

Stworzenie jak najbardziej zróżnicowanego portfela inwestycyjnego jest bardzo ważne. Dzięki temu można czerpać zyski z różnych źródeł i lokować pieniądze na odmienne sposoby. Dziś jest to dość łatwe, bowiem inwestować można w najróżniejsze materiały czy surowce. Wybór mamy ogromny – od złota i srebra, przez platynę, aż do miedzi. Diamenty są świetną propozycją dla każdego inwestora, szukającego czegoś bezpiecznego.

Diamenty inwestycyjne różnią się oczywiście nieco od tych wykorzystywanych w branży jubilerskiej, są bowiem przygotowane specjalnie dla potrzeb inwestorów. Aby diament miał faktyczną wartość inwestycyjną, musi odznaczać się odpowiednią jakością i właściwym wykonaniem. Przyjmuje się, że należy kupować kamienie o masie minimum 1 ct. W przypadku kamieni kolorowych, większą uwagę zwraca się na barwę i jej nasycenie, niż na wagę.

Cechy diamentu

Czym jest jakość określana jako 4c?

Barwa diamentu – colour

Barwa jest jedną z najważniejszych cech diamentu, na które zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. Istnieje skala służąca do opisywania diamentów bezbarwnych, rozciągająca się od litery D do litery Z. Najlepsze są kamienie posiadające oznaczenie D, które określa w tym przypadku czystą, niemal nieskazitelną biel i wspaniały blask. Są to oczywiście najdroższe kamienie, tym bardziej, że spotyka się je dość rzadko.

Równie duże ceny spotkać można w przypadku diamentów posiadających niestandardową barwę. Fantazyjne kolory znacznie zwiększają wartość takiego kamienia – również one są dość rzadko spotykane.

Czystość diamentów – clarity

Czystość diamentu to następna cecha, która ma wpływ na wartość kamienia. Ocenia się ją przede wszystkim na podstawie obecności różnego rodzaju skaz i rys, zarówno wewnątrz kamienia, jak i na jego zewnętrznej powłoce. Stosuje się tu kilka oznaczeń: FL (flawless, czyli idealnie czysty kamień), IF (internally flawless, diament pozbawiony cech wewnętrznych widocznych przy dziesięciokrotnym powiększeniu; dopuszcza się cechy zewnętrzne), VVS (very very small inclusions, diament posiadający niewielkie cechy widoczne przy dziesięciokrotnym powiększeniu), VS (very small inclusions, bardzo niewielkie cechy widoczne przy dziesięciokrotnym powiększeniu zarówno w tafli, jak i w podstawie diamentu), SI (small inclusions, czyli niewielkie cechy widoczne przy powiększeniu mniejszym niż dziesięciokrotne, ale nadal niedostrzegalne dla ludzkiego oka). Do tego dochodzą grupy I1, I2 oraz I3 określające diamenty z cechami widocznymi gołym okiem, bez powiększenia.

Oszlifowany diament

Cut czyli szlif

Bardzo ważne jest to, aby diament był oszlifowany we właściwy sposób. Ocenia się to dość rygorystycznie, biorąc pod uwagę wiele cech szlifu – poziom wykonania jak i proporcje gotowego kamienia. Niewłaściwy szlif może być widoczny nawet dla laika, bowiem wyraźnie wpływa to na wygląd kamienia i przede wszystkim przepuszczalność światła. Istnieje wiele kształtów, do jakich można szlifować diament – najbardziej znany z nich to oczywiście brylant.

Przy ocenie jakości szlifu diamentu stosuje się następujące oznaczenia: doskonała (excellent), bardzo dobra (very good), dobra (good), zadowalająca (fair) oraz słaba (poor).

Cerat – jubilerska jednostka masy

Do opisywania masy diamentów stosowane są karaty metryczne. Jeden cerat to 0,2 grama. Sama masa to jednak nie wszystkie cechy kamienia, bowiem musi ona zachowywać odpowiednie proporcje w stosunku do innych wymiarów.

Redakcja Menni.pl