25 marca 2017 Udostępnij

Zrób interes na rynku metali lokacyjnych

Rynek metali szlachetnych to świetny obszar do inwestowania pieniędzy. Od kilku lat trwa na nim swego rodzaju dmuchanie balona spekulacyjnego. Nie jest to żadna nowość. Podobnie jak wszystkie inne balony w historii, również ten musi w końcu pęknąć. Zanim to się jednak stanie, inwestorzy mają tu naprawdę spore możliwości jeśli chodzi o zarobienie pieniędzy.

Rosnące notowania złota

Przez całą zimę mogliśmy obserwować stały wzrost notowań złota. W pewnym momencie uncja kosztowała 1445 dolarów, co było najwyższym wskaźnikiem w historii. Doskonale pokazało to, że złoto może być niezwykle opłacalną inwestycją. Osoby, które ulokowały w złocie swoje oszczędności w ciągu zeszłej dekady, teraz mogły cieszyć się wielkimi zyskami.

Stale idące w górę słupki zatrzymały się dopiero na wiosnę, choć przewiduje się, że jest to tylko "chwilowa" przerwa. Prognozy przewidują tak niebotyczne wartości, jak 2000 dolarów za uncję, co sprawia, że inwestorzy już zacierają ręce. Równocześnie nie tylko złoto cieszy się wielkim zainteresowaniem. Coraz silniejszą pozycję zdobywa inny metal, który niemalże od zawsze pozostawał w cieniu złota – srebro. Obecnie analitycy wieszczą jego złote czasy.

Uncja srebra

Cena uncji srebra

W ostatnim czasie możemy zaobserwować nieustanny wzrost notować srebra. Tylko od zeszłego lata jego ceny wzrosły o około 60%, i nic raczej nie wskazuje, aby tendencja ta miała się zatrzymać. Co prawda historyczny rekord padł na początku lat 80 ubiegłego wieku, spowodowany zamieszaniem na rynkach po sowieckiej inwazji na Afganistan. Cena za uncję dobiła wówczas 50 dolarów. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że rekord ten zostanie pobity w najbliższej przyszłości.

Rosnące notowania powodują oczywiście, że uwaga inwestorów coraz bardziej kieruje się w stronę srebra. Jest to już kruszec przeznaczony nie tylko do szybkich inwestycji, ale również bezpiecznego lokowania swoich oszczędności. Zamieszania w światowej polityce i konflikty zbrojne sprawiają, że szukamy czegoś stabilnego.

Skup złota

Wzrost zapotrzebowania na złoto przerósł najśmielsze oczekiwania. Nawet najwięksi gracze na rynku złota, jak Republika Południowej Afryki, mają poważne problemy z obsłużeniem zachodnich klientów, którzy składają zamówienia znacznie przekraczające moce przerobowe. Produkcja słynnych "Amerykańskich Orłów", jednej z najbardziej znanych monet na świecie została na pewien czas wstrzymana z powodu braku wystarczającej ilości surowców. Taka sytuacja jest oczywiście bardzo korzystna dla inwestorów, bowiem oznacza rosnące zapotrzebowanie na złoto i dalszy wzrost jego cen na rynkach.

Zasoby srebra

Mało kto o tym wie, ale światowe zasoby podaży srebra zmniejszają się w bardzo szybkim tempie. Faktem jest, że zasoby srebra na Ziemi są o wiele większe niż złota, ale zużywa się je znacznie szybciej. Niektórzy analitycy twierdzą wręcz, że zostaną one wyczerpane w ciągu zaledwie kilkunastu lat, co oczywiście może być dla rynku znacznym problemem.

Rynek monet kolekcjonerskich

Istnieje wiele powodów, dla których inwestowanie w metale takie jak srebro czy złoto jest bardzo rozsądnym wyjściem. Przede wszystkim dziś nie możemy być już pewni całego systemu finansowego. Na świecie dzieje się tak wiele zawirowań, problemów i konfliktów zbrojnych w które angażują się najważniejsze dla światowej gospodarki kraje, że nikt nie da nam gwarancji co do bezpieczeństwa. Ponadto ostatnie lata pokazały, że nawet najbardziej polecane inwestycje – jak na przykład nieruchomości – okazały się być mało stabilne. Tymczasem metale były wartościowe od zawsze i od wieków pozwalały przetrwać trudne chwile. Podobnie jest i dzisiaj.

Inwestować w metale można na różne sposoby. Oprócz kupowania ich w formie fizycznej, można lokować pieniądze w specjalnych funduszach, które się tym zajmują.

Lokata oszczędności

Przy złocie i srebrze trudno już teraz mówić o ogromnych i szybkich zyskach. Na pewno jest to bezpieczny sposób na ulokowanie swoich oszczędności. Trzeba jednak poczekać, co przyniesie przyszłość. Jest bardzo możliwe, że kolejne wahania na rynku staną się istnym rajem dla inwestorów, którzy będą mogli skutecznie je wykorzystywać.

Redakcja Menni.pl