
Niższa cena złota wywołuje wzrost popytu na kruszec w Jordanii
Nawet jeśli światowy trend cen złota może nie być zbyt atrakcyjny, nie wszystkie regiony są takie same. W Jordanii cena kruszcu gwałtownie rośnie. To interesujący trend, który pokazuje, że po deszczu może być słońce.
Jordania wykazuje wysoki popyt na złoto
Według źródeł zbliżonych do sprawy, Jordania odnotowuje zwiększony popyt na złoto kruszcowe. Ceny sprzedaży i kupna zanotowały solidny wzrost, choć cena nie jest aż tak daleka od ogólnej wartości rynkowej. Dokładniej mówiąc, cena sprzedaży jest o prawie 2 dolary niższa za gram w porównaniu z wartością kupna. Prognozując tę wartość do uncji, istnieje deficyt 60 dolarów między dwiema stronami rynku.
Nie jest niczym niezwykłym, że ceny premium są naliczane w Jordanii nagle. Chociaż region ten nie jest nowy dla kruszcu, wydaje się, że sprawy nagle nabierają tempa. Biorąc pod uwagę, że inne regiony odnotowują spadek popytu na złoto, trend w tym kraju jest tym bardziej godny uwagi.
W kraju tym działa około 850 kupców złota i złotników. Dysponują oni sporym kapitałem, dlatego jest prawdopodobne, że premia cenowa za złoto będzie jeszcze bardziej rosła. Jednocześnie należy się zastanowić, czy nie jest to tylko chwilowy trend.
Podobnie jak inne regiony, Jordania jest wciąż ciężko doświadczana przez pandemię COVID-19. Niepewność finansowa jest duża, co skłania inwestorów do poszukiwania alternatywnych rynków. Czy jest to powód takiego zainteresowania złotem, pozostaje do ustalenia. Jest to jednak intrygujące i potencjalnie stanowi zapowiedź tego, co może wydarzyć się w pozostałych częściach świata.
Więcej presji spadkowej na rynku globalnym
Patrząc na aktualny wykres cen złota, sytuacja nadal wygląda raczej ponuro. Po ostatnim spadku wartości z ponad $1,950 za uncję do niskiego poziomu $1,860, sytuacja jak na razie nie ulega poprawie. Rosnący popyt w Jordanii nie pomaga rynkowi odzyskać jeszcze, ale rzeczy mogą zacząć się stopniowo poprawiać.
W sytuacjach takich jak ta, zawsze ważne jest, aby spojrzeć na szerszy obraz. Wiele aspektów makroekonomicznych wciąż jest w grze. Ich wpływ na cenę złota pozostaje nieokreślony, ponieważ rynek może łatwo przechylić się w każdą stronę. Dopóki nie nastąpi globalne ożywienie finansowe, dopóty będzie istniał popyt na bezpieczne aktywa i metale szlachetne.
VZłoto od zawsze fascynuje ludzkość jako symbol wartości i trwałości. Współcześnie, w dynamicznie zmieniającym się świecie finansów, złoto dewizowe stało się ważnym elementem strategii inwestycyjnych wielu osób i instytucji. Jak jednak zrozumieć ten termin i jak...
VInwestowanie to sztuka, którą poszerzają swoje horyzonty nie tylko doświadczeni inwestorzy, ale również ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rynkami finansowymi. Wśród licznych opcji dostępnych na rynku, srebro inwestycyjne zyskuje na popularności jako...
VInwestowanie w metale szlachetne, takie jak złoto, srebro czy platyna, od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Są one nie tylko symbolem bogactwa, ale i pewnym sposobem zabezpieczenia finansowego. Niemniej jednak, jak każde źródło dochodu, również i zyski z...