8 kwietnia 2017 Udostępnij

Sposoby na zabezpieczenie finansowe w postaci srebra

Inwestycja w srebro 

Jeszcze przed podjęciem decyzji o inwestowaniu w srebro warto odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jaki ma być jej cel. Pozwoli to na wybór najlepszego sposobu na inwestowanie, warto więc wiedzieć, czy bardziej zależy nam na spekulacji, czy też na ochronie kapitału. Gdy już wybierzemy swoją drogę powinniśmy zwrócić uwagę na to, że do zabezpieczenia majątku najlepiej nadaje się srebro fizyczne.

Cena SPOT

Gdy już wiemy, dlaczego srebro interesuje nas w największym stopniu, możemy skupić się na jego cenie. Jeśli decydujemy się na zakup srebra fizycznego pamiętajmy, że jego cena jest sumą ceny SPOT oraz tak zwanych opłat dodatkowych ściśle powiązanych z procesem produkcyjnym. Cena SPOT jest definiowana jako cena rynkowa surowca, koszty dodatkowe to z kolei marża producenta oraz dilera, a także koszt, z jakim wiąże się samo wybicie monety. Jeśli kupujemy sztabkę lub monetę bulionową, nie płacimy jedynie za sam kruszec. Właśnie dlatego cena proponowana przez dilera może różnić się dość znacząco od ceny SPOT.

Dealer metali lokacyjnych

Satysfakcja czerpana z inwestowania w srebro w dużej mierze wiąże się też w wiedzą na temat tego, jak wybrać wiarygodnego dealera. Tu wyznacznikiem mogą być zarówno certyfikaty, jakimi jest się on w stanie pochwalić, jak i akredytacja zdobyta w LBMA. To właśnie one są najlepszym sposobem na ustrzeżenie się przed zakupem rozwiązania niskiej jakości, co niestety nie jest wcale rzadką praktyką.

Ceny surowców

Jeśli kupujemy srebro po to, aby zarabiać na wahaniach jego cen, musimy też pamiętać o konieczności śledzenia w sposób regularny wahań notowań. Dzięki temu możemy liczyć na odpowiedni moment tak na kupno, jak i na sprzedaż danego kruszcu. Notowania są dostępne w sieci.

Zalety i wady inwestycji w srebro

Gdy mówimy o inwestowaniu w srebro musimy mieć świadomość tego, że ma ono zarówno szeroki wachlarz zalet, jak i kilka wad, z których dobrze jest sobie zdawać sprawę. Do zalet należy przede wszystkim bezpieczeństwo tego rodzaju inwestycji, jej niska cena i dość wysoka stopa zwrotu, co sprawia, że srebro jest często bardziej opłacalne niż złoto. Nie można jednak zapominać o tym, że kruszec ten nie ma funkcji inwestycyjnej, a jego znaczenie odnosi się przede wszystkim do szeroko pojętego przemysłu.

Srebro znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle fotograficznym i elektronice, jak i w medycynie i produkcji luster. W praktyce oznacza to, że zakup srebra w Europie jest opodatkowany. Inwestycja w srebro wymaga też mocnych nerwów, jego ceny podlegają bowiem częstszym wahaniom niż ma to miejsce w przypadku cen złota. Oczywiście, zdecydowana większość inwestorów zwraca uwagę na to, że o ile wspomniane niedogodności potrafią być dość męczące, nie powinny zniechęcać do lokowania swoich pieniędzy w ten kruszec.

Redakcja Menni.pl