16 czerwca 2022 Udostępnij

Karat a karat? Jaka jest różnica?

Każdego roku tysiące Amerykanów kupujących pierścionki zaręczynowe po raz pierwszy poznaje różnicę między karatem a karatami. Nie jest to coś, czego większość ludzi uczy się w szkole, ale jeśli planujesz wziąć ślub, musisz to wiedzieć, zanim pójdziesz do jubilera. Już teraz jesteś o krok przed wszystkimi innymi, próbując sprawdzić to w Internecie przed zaproszeniem współmałżonka na zakupy pierścionków.

Według danych z 2021 r. z Estate Diamond Jewelry, jednego z wiodących amerykańskich źródeł statystyk dotyczących zespołów weselnych, średnie wydatki na pierścionek zaręczynowy są w kraju zawyżane. W 2017 roku średnia cena, jaką Amerykanie byli skłonni zapłacić, wynosiła 6 351 dolarów. W 2018 roku cena ta wzrosła do ponad 7 400 dolarów. Mimo to większość kupujących dokonuje zakupów, spłacając jednocześnie nowe kredyty hipoteczne i wiele innych form istniejących długów.

Ponieważ milenialsi zaczynają zarabiać wystarczająco dużo, aby kupić pierścionki zaręczynowe i suknie ślubne, muszą znać różnicę między karatami a karatami, zanim zdecydują się na jedną z najbardziej znaczących płatności w swoim życiu. Jeśli więc jesteś jedną z nich lub chcesz dodać kolejny diamentowy lub złoty pierścionek do swojej powiększającej się kolekcji, ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się, jaka jest różnica między tym, jak jubilerzy mierzą czystość złota i wagę diamentów.

Spis treści

 • Co to jest karat?
  • Historia karata
  • Czym jest karat dzisiaj?
  • Jakie inne czynniki wpływają na cenę diamentu?
 • Co to jest karat?
 • Co to jest system karatowy?
  • Czy powinieneś kupić 24-karatowe złoto?
 • Czy Twoje złoto jest czyste?
  • Test na zarysowania
 • Karat a karat

Co to jest karat?

Według ostatniego sondażu przeprowadzonego przez Engagement Ring Bible, amerykańskie panny młode oceniają całkowitą cenę zespołu weselnego, kolor i wagę diamentu oraz jego sentymentalny charakter dość wysoko na swojej liście przedślubnych priorytetów. Diamonds are a girl's best friend, and nothing signifies that more than their close relationship with a peculiar unit of measurement: karatem.

Karaty to sposób, w jaki jubilerzy mierzą wagę i cenę swoich diamentów. Większość diamentów w obrączkach ślubnych, broszkach, kolczykach i innych formach biżuterii jest maleńka, o wadze prawie zawsze poniżej jednego grama - nie ma więc sensu, aby jubilerzy wyłamywali wagę kuchenną i mierzyli swoje diamenty co do grama.

Historia karata

Chociaż historia karata może być wcześniejsza niż historia pisana, według niektórych historyków, najwcześniejsze wzmianki o słowie "karat" pochodzą z kilku tekstów w starożytnym Rzymie. W przypadku bardzo lekkich przedmiotów starożytni kupcy używali nasion szarańczynu strąkowego jako miary wagi. Do dziś nasiona szarańczynu słyną ze swojej jednorodności na całym świecie. Ważenie na wadze czegoś tak lekkiego jak kamień szlachetny wymagało takiej jednolitej miary i tak narodził się system karatowy.

Co to jest karat dzisiaj?

Dziś jubilerzy używają miary karatowej do określania wagi diamentu, choć nie używają już nasion szarańczynu. Jest to standardowy termin branżowy, który stosuje się również do innych kamieni szlachetnych, takich jak szmaragdy, rubiny i szafiry, ale kiedy jubilerzy słyszą, że go wypowiadasz, zakładają, że mówisz o kamieniu diamentowym. Według Statista, globalny handel diamentami miał szacunkową wartość 79 miliardów dolarów w 2019 roku, przewyższając rynki wszystkich innych kamieni szlachetnych o milę krajową.

Karat to 200 miligramów diamentowego kamienia szlachetnego, czyli 1/5 grama. Jeśli więc narzeczony podaruje Ci 5-karatowy kamień, przez większość życia będziesz nosić przy sobie kamień o masie jednego grama. Wielu kupujących po raz pierwszy wierzy w błędne przekonanie, że karat jest opisem wielkości diamentu, i są rozczarowani, gdy okazuje się, że ich budżet może sobie pozwolić tylko na tak mały kamień. O wielkości kamienia szlachetnego i jego cenie rynkowej może decydować wiele czynników.

Jakie inne czynniki wpływają na cenę diamentu?

Szlif

Diament jest najtwardszym naturalnie występującym minerałem na Ziemi. W 99,95% składa się z węgla, a pozostałe 0,05% to pierwiastki śladowe, które nie mają wpływu na jego czystość i ogólny skład chemiczny. Jubilerzy mają tysiące sposobów na cięcie ulubionego kamienia szlachetnego świata w kształty, które czynią go idealnym elementem centralnym, biżuterią i komponentami przemysłowymi.

Najbardziej znanym kształtem diamentu jest okrągły brylant i jest on również najdroższy. Można go znaleźć w każdym klasycznym pierścionku zaręczynowym, ponieważ jego zewnętrzne narożniki pozwalają na przepływ światła i nadają mu zachęcający blask pod każdym kątem. Drugim najpopularniejszym szlifem jest Princess Cut - kwadratowa i kanciasta wersja okrągłego brylantu o nowoczesnym charakterze.

Przejrzystość

Nie wszystkie diamenty są sobie równe. W diamentach chodzi o estetyczną doskonałość, a te ze skazami są warte mniej niż te o idealnej czystości. Warto pamiętać, że wszystkie diamenty wychodzące z kopalni mają 100% czystości, a niedoskonałości powstają tylko wtedy, gdy jubilerzy je tną i osadzają oraz gdy kupujący źle się nimi opiekują.

Gemological Institute of America dzieli diamenty na sześć kategorii po zastosowaniu potężnych soczewek, które są w stanie wykryć najdrobniejsze niedoskonałości.

 • Kategoria I lub Included obejmuje diamenty ze skazami, które można dostrzec bez konieczności stosowania powiększenia.
 • Kategorie SI1 i SI2 lub Lekko Uwzględnione obejmują diamenty z niedoskonałościami, które są ledwo dostrzegalne gołym okiem.
 • Kategoria VS1 i VS1 lub z bardzo niewielkim udziałem obejmuje diamenty z drobnymi rysami, które można dostrzec bez użycia lupy.
 • Kategoria VVS 1 i VVS2 lub Very, Very Slightly Included obejmuje diamenty, które wymagają wyszkolonego oka i silnej lupy 10X, aby wykryć niedoskonałości.
 • Kategoria Internally Flawless lub IF obejmuje diamenty z prawie niezauważalnymi skazami na powierzchni, ale praktycznie doskonałe wewnątrz.
 • Kategoria Flawless (FL) obejmuje najdroższe diamenty, które nie mają żadnych niedoskonałości.

Kolor

Im mniej koloru ma diament, tym będzie droższy. Jubilerzy często opisują bezbarwne diamenty jako białe, a białe diamenty są najlepiej sprzedającymi się kamieniami w ich sklepach. Diamenty mają klasę barwy, która zaczyna się od D i sięga aż do klasy Z, która jest najmniej wartościowym diamentem pod względem barwy.

Co to jest karat?

Teraz, gdy wiesz o karatach i wszystkich innych czynników, które mogą decydować o cenie diamentu, nadszedł czas, aby dowiedzieć się o resztę swojego pierścionka zaręczynowego. Niektóre kraje w Europie używają wyłącznie pisowni "karat", ale w Stanach Zjednoczonych "karat" odnosi się do czystości złota. 24 karaty to czyste złoto, a wszystko, co jest mniejszej próby, jest mniej wartościowe i mniej pożądane przez kupujących złote monety i sztabki.

Jeśli jednak chodzi o pierścionki zaręczynowe i biżuterię, wykonywanie kolczyków, obrączek i broszek z 24-karatowego złota jest niepraktyczne. Czyste złoto jest tak plastyczne, że można je zdeformować bez użycia znacznej siły. W przypadku przedmiotów ze złota, które dana osoba będzie nosić na co dzień lub używać jako ozdoby do domu lub samochodu, złotnicy poszukują raczej wysokiej jakości stopów złota.

Co to jest system karatowy?

Jeśli podzielisz sztabkę na 24 części i wszystkie 24 z nich będą w 100% czyste, to masz 24-karatową sztabkę złota. Jeśli tylko 22 części są w 100% czyste, masz 22-karatową sztabkę złota. Najniższa liczba karatów to 8, co oznacza, że tylko jedna trzecia zawartości Twojego złotego przedmiotu to czyste złoto.

Czy powinieneś kupić złoto 24-karatowe?

Według ankiety przeprowadzonej przez JCK, internetowy magazyn jubilerski, białe złoto jest najpopularniejszym materiałem na obrączki ślubne, a 54% kupujących woli je od żółtego złota o wyższej czystości. Białe złoto jest stopem składającym się w 75% ze złota, a w 25% z cynku i niklu. Większość form białego złota jest 18-karatowa.

Tylko 13% amerykańskich nabywców preferuje żółte złoto jako oprawę swoich pierścionków zaręczynowych i biżuterii. Nawet jeśli przedmioty z żółtego złota mają wyższą średnią ocenę czystości, kowale i jubilerzy łączą je ze srebrem i miedzią, aby zachować ich kształt. Większość przedmiotów z żółtego złota jest również 18-karatowa, ale im więcej obcych metali zawierają, tym łatwiej czernieją w późniejszym okresie życia.

Czyste złoto jest w 100% odporne na utlenianie i wszelkie rodzaje korozji. Jest jednym z najgęstszych pierwiastków w układzie okresowym i jednym z najcięższych metali, jakie znamy obecnie. We współczesnych muzeach można znaleźć wiele złotych przedmiotów pochodzących od starożytnych asyryjskich, minojskich, etruskich i egipskich twórców biżuterii, a wszystkie one wyglądają jak nowe.

Czy Twój złoty przedmiot jest czysty?

Złote przedmioty są w stanie przetrwać przez niezliczone pokolenia, co czyni je popularnymi pamiątkami i nośnikami spadku. Jeśli masz złotą monetę, sztabkę lub biżuterię i chcesz sprawdzić, czy jest ona w 100% prawdziwa, nie musisz iść do jubilera. Istnieje wiele szybkich i niedrogich sposobów na zbadanie złota w domu.

Próba Zdrapywania

Test zdrapywania jest najpopularniejszą metodą odróżniania pirytu lub złota głupców od prawdziwego złota. Potrzebny Ci będzie czarny kamień jubilerski, który możesz kupić przez Internet lub w lokalnych sklepach. Pamiętaj, by poddawać temu testowi wyłącznie przedmioty z 24-karatowego złota, które nie są ozdobne, ponieważ może to zmienić ich wygląd i wartość.

Wytrzyj złoto ściereczką z mikrofibry i upewnij się, że nie ma na niej włókien ani żadnych małych obcych elementów, które mogłyby wpłynąć na wynik testu. Mocno potrzyj złoto o czarny kamień jubilerski, aby pozostawić na nim ślad.

Zwróć uwagę na kolor powstałej smugi. Jeśli znajdziesz żółtą, złotą linię, Twój złoty przedmiot jest autentyczny. Jeśli zauważysz ciemny kolor, być może trzymasz w ręku kawałek pirytu. Mogą też pojawić się inne kolory, takie jak czerwony i biały, które odzwierciedlają stopy metali, z których wykonane jest złoto.

Karat a karat

Karat i karat mogą być dwiema najbardziej mylącymi miarami w świecie biżuterii. W wielu publikacjach związanych z biżuterią używanie karata w odniesieniu do wagi kamieni szlachetnych jest niedopuszczalne, podczas gdy używanie karata do oznaczenia czystości złota jest poprawne gramatycznie. Warto jednak pamiętać, jak poprawnie używać tych określeń, aby zawsze dokonywać właściwego wyboru przy zakupie drogiej biżuterii lub przedmiotów o niepowtarzalnym charakterze.

Dowiedz się więcej o mierzeniu czystości Twoich złotych przedmiotów i wartości Twoich kamieni szlachetnych, pytając naszych ekspertów w Learn About Gold. Skontaktuj się z nami już dziś, wypełniając formularz zapytania na naszej stronie internetowej.

Redakcja Menni.pl