1 kwietnia 2017 Udostępnij

Kolekcjoner numizmatów - to brzmi dumnie. Wskazówki dla początkujących

Czym jest sygnatura numizmatyczna?

Sygnatura numizmatyczna jest świadectwem autentyczności monety.

Jak rozszyfrować skrót MW?

Skrót MW interpretowany jest jako Mennica Warszawska, taka była bowiem dawna nazwa firmy, która dziś jest znana i rozpoznawalna jako Mennica Polska. To właśnie ta sygnatura potwierdzam, że dany numizmat został wyprodukowany w mennicy, a tym samym – przy poszanowaniu wysokich standardów jakości.

Numizmaty -  monety 

W przeciwieństwie do numizmatu moneta posiada nominał. Co więcej, jej jedynym emitentem jest bank danego kraju (w Polsce – NBP).

Czy Skarbiec Mennicy Polskiej wystawia potwierdzenie autentyczności?

Potwierdzenie to jest dołączone do większości numizmatów powstających z wykorzystaniem kruszców szlachetnych takich, jak srebro oraz złoto.

Czy inne firmy wydają potwierdzenia autentyczności?

Nie tylko nie każda firma, ale nawet nie każda mennica wystawia certyfikat autentyczności dla produktów, które oferuje.

Kolekcjoner monet

Czym jest lustrzane tło?

Lustrzane tło przypomina lustro, jest wyjątkowo delikatne, a choć można się w nim przejrzeć, nie zaleca się dotykania go palcami, aby go nie porysować.

W jakie numizmaty inwestować?

Pierwszym krokiem powinno być zbieranie takich numizmatów, których tematyka wydaje się nam interesująca, powinniśmy więc analizować przede wszystkim źródło ich pochodzenia. Szczególną ostrożność warto zachować wybierając numizmaty kupowane na aukcjach.

Czy osoby niepełnoletnie mogą dokonać zakupu w Skarbcu Mennicy Polskiej?

W przypadku osób nieletnich wskazane jest, aby zamówienie zostało dokonane przez osobę dorosłą – rodzica lub opiekuna młodego kolekcjonera.

Od czego uzależnione są ceny monet?

Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na ceny monet jest ich nakład, pewne znaczenie ma jednak również wartość samego kruszcu oraz czas, jaki upłynął od emisji monety. Nie można jednak zapominać i o tym, że w przypadku monet kolekcjonerskich duży wpływ na ich cenę ma atrakcyjność wizualna numizmatu, a także popularność samej serii na rynku. Cechy te często określane są mianem wyrazu artystycznego monety.

Dlaczego tak ważny jest nakład?

To właśnie niski nakład monety lub numizmatu przyczynia się do tego, że w ich posiadanie może wejść jedynie ograniczona liczba osób, a co za tym idzie – produkty te mają większą wartość na rynku wtórnym. Jeśli nakład jest zbyt duży, wszyscy zainteresowani mogą natychmiast zakupić numizmat, a tym samym jego cena rynkowa spada.

Czym jest próba złota i srebra?

Mianem próby określa się stosunek masy czystego materiału szlachetnego w stopie do masy samego stopu. Stosunek ten jest zazwyczaj wyrażony w promilach. Próba informuje nas więc o tym, jaka jest zawartośc złota lub srebra w danym stopie.

Jak sprawdzić autentyczność numizmatu?

Niestety, choć umiejętność ta jest wyjątkowo przydatna, posiadają ją przede wszystkim specjaliści. Pamiętajmy więc, że gwarancję autentyczności daje nam w pierwszej kolejności zaopatrywanie się w numizmaty w sprawdzonych źródłach.

Numizmaty

Czy numizmaty tracą na wartości?

Niestety, często mamy do czynienia również z taką sytuacją, utrata wartości następuje przy tym z kilku przyczyn. Na pierwszy plan wysuwa się to, że numizmat nie przypada do gustu samym zainteresowanym, problemem może okazać się jednak również jego zbyt wysoki nakład. Problemem może być także jego uszkodzenie, wiele osób obniża więc jego wartość w tym samym momencie, w którym nie zachowuje ostrożności wyjmując go z kapsla i zarysowując go. Niestety, nawet drobne uszkodzenia sprawiają, że mówimy o stratach wynoszących nawet kilkadziesiąt procent.

Opakowanie na numizmaty

Numizmaty najlepiej przechowywać w tak zwanych kapsułach ochronnych chroniąc je jednocześnie przed dostępem światła. Same kapsuły nie powinny być przy tym otwierane tak, aby nie dochodziło w nich do wymiany powietrza i dotykane, odciski palców mogą bowiem stanowić poważne zagrożenie zwłaszcza, jeśli dysponujemy numizmatami lustrzanymi. Numizmatów lustrzanych nie można czyścić, a i w innych przypadkach najlepiej prosić o pomoc specjalistę.

Redakcja Menni.pl